לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

נחל שוקק בעמק המעיינות

רקע

שביל סובב עמק המעיינות שבעבר כונה גם שביל עמק בית שאן הוא שביל הליכה , המסומן בצבע לבן -כתום -לבן . השביל עובר בין כמה מקטעי הליכה מהיפים באזור עמק המעיינות, בקעת הירדן , עמק חרוד ועמק בית שאן. אורכו הכולל של השביל : 140 קילומטרים. ותצטרכו כמה ימים טובים כדי לעשות את כולו. ניתן ואפשרי אף לעשות מקטע אחד או יותר כדי להכיר את השביל החדש.

שביל זה הוא המשך מתבקש לשבילים נוספים למטיבי לכת שהוכשרו בישראל ברבות השנים. למשל : שביל ישראל שכידוע חוצה את ישראל מצפון לדרום ואורכו כ 1000 ק"מ. ושביל הגולן הנמתח לאורך של כ- 140 קילומטרים וחולף על פני האזורים היפים ביותר באזור רמת הגולן במזרח הצפוני של ישראל.

שביל סובב עמק המעיינות הוא שביל מיוחד מאוד באופיו. כי למעשה הוא עובר באזורים מאוד נמוכים לך להבדיל מאחיו כפי שצויינו לעיל.  בשביל מספר מקטעי הליכה. המחברים למעשה את כל השביל שהוא בעל אופי מעגלי. וכשמו כן הוא מקיף את כל אזור עמק המעיינות.

השביל עובר בתוואי הכולל המון מוקדי מים ומעיינות. והוא מחולק למקטעי הליכה לבחירתכם, ניתן לעשות חלק מהם גם אם זה גדול עליכם. שימו לב חשוב לעשות את המסלול באביב או בחורף כי מזג האוויר באזור חם מאוד בתקופת הקיץ.

ישנם מקטעים ארוכים של כ 24 קילומטרים וישנם קצרים יותר, בכל אופן צריך לתכנן איך לעשות את השביל. האם כל יום מקטע שלם ?או אולי 2 חלקים ממקטע במהלךל שני ימים ? תלוי ביכולתכם ורצונכם.
השביל המסומן עובר בתוואי הבא: מתחיל במצפה אבינדב ומצפה שמיר.

שביל המגדל בעמק המעיינות

תיאור המסלול

המסלול מתעקל ממצפה שמיר ועולה צפונה לכיוון פארק המעיינות. בדרך עובר בנקודות הבאות : נחל צבייה , עין מודע,  ובסופו של המקטע הראשון, מגיעים לטחנת התאומים, אילו הן זוג טחנות קמח עתיקות ואמת מים הנמצאות בעין שוקק. אשר בתוך פארק המעיינות.  טחנת קמח זו בנויה משני חלקים עליונה ותחתונה , היא נמצאת על פלגי המים הנאים של עין שוקק. המים שזרמו בטחנות אילו הפעילו אבן ריחיים ענקית שסובבה אבן ריחיים גדוןלה שטחנה את החיטה לקמח.

בהמשך המסלול ממשיך קיבוץ ניר דוד, ובדרך משקיף לעבר בריכות הדגים הרבות הנמצאות בעמק. מכאן נמשיך בהליכה צפונה ונעבור, על פי סימון השביל,  את העיר הגדולה , בית שאן. נעבור ליד נחל חרוד בדרכו להישפך בנהר הירדן בצד מזרח.

המסלול ממשיך אל קיבוץ חמדיה(קיבוץ בעמק בית שאן על שם הכפר הערבי אל חמידיה).  ,ומפה עולה למעלה לכיוון כוכב הירדן – אתר היסטורי שהיה בעבר מצודה צלבנית החולשת על כל אזור בקעת הירדן הצפונית. מימינכם תוכלו לראות את עבר הירדן.

נמשיך במסעינו לכיוון מנחמיה, לפני הקיבוץ יש קטע של השביל המשיק וחופף למקטע 9 של שביל ישראל (מקיבוץ כנרת לכפר קיש). ממנחמיה השביל עוזב את שביל ישראל וממשיך מזרחה  לכיוון לאפיקים. ואז מדרים לאורך נהר הירדן לכיוון גשר הישנה , נווה אור, בית יוסף,  כפר רופין, טירת צבי ואז עולה שוב צפונה לשדה אליהו , תל תאומים ,קיבוץ עין הנציב ומסתיים סמוך לקיבוץ מסילות. בדרכו השביל עובר בין תצפיות יפות לעבר הירדן ושמורותיו, מעיינות שבעמק בית שאן ונחלים.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

הצעה לחלוקת מקטעי שביל סובב עמק המעיינות לפי ימים :

מקטע 1 – היום הראשון – הקלאסי שרוב המטיילים עושים מתחילים במצפה אבינדב ומסיימים בעין שוקק (טחנות הקמח) – מסלול שעובר דרך מצפה אבינדב  ומצפור שמיר , חוצה את שמורת טבע גלבוע המזרחית, לאחר חציית הגלבוע מגייעם לפארק המעיינות עד לעין שוקק.

מקטע 2 – היום השני – מעין שוקק  לכיוון כוכב הירדן – נחצה את נחל שוקק ונחל הקיבוצים, נעבור דרך תל שוכה ומגדל השלושה. נפנה ימינה לכיוון ניר דוד ונעבור את נחל עמל. נמשיך ללכת בין בריכות הדגים של עמק בית שאן. מפה נפנה לכיוון מזרח ונלך לאורכו של נחל חרוד. עד שנגיע לגשר הקטוע בגן לאומי בית שאן. מכאן נפנה שמאלה עם סימון השביל ונתחיל להצפין, בדרך  נעבור בנקודות מרשימות כגון : שמורת טבע נחל יששכר, עין גבול. עד שנגיע לחניון של אתר רשות הטבע והגנים כוכב הירדן. סוף מקטע זה.

מקטע 3 – היום השלישי – מאתר כוכב הירדן עד לקיבוץ מנחמיה -מכוכב הירדן נתחיל ללכת מערבה עד שנגיע לנחל תבור , נחצה את שמורת נחל תבור נעבור ליד תל רכש ונפנה ימינה לכיוון חורבת סארין. ושמורת מצפה אלות. משם נגיע לקיבוץ מנחמיה שזהו סוף המקטע שלנו להיום.

מקטע 4 – היום הרביעי – מקיבוץ מנחמיה עד היישוב נווה אור -מקיבוץ מנחמניה נעלה צפונה עד שנלך במקביל לנהר הירדן הדרומי, נמשיך מפה לרדת דרומה וללכת לצידו.נמשיך לרדת מטה עד שנגיע לירמוך ולמצפור נהריים ממש על גבול ישראל -ירדן. מכאן נמשיך ללכת דרומה במקביל לכביש 90 (המגיע לבקעת הירדן).  עד שנגיע לנווה אור סופו של מקטע זה.

נופי עמק המעיינות
נופי עמק המעיינות

מקטע 5 – היום החמישי – מנווה אור עד תל שלם (תל ליד קיבוץ טירת צבי) -נתחיל ללכת מוקדם בבוקר מנווה שלום דרומה לכיוון ירדנה (קיבוץ שמרביתו יוצאי כורדיסטאן) . נחצה את נחל יששכר ונעבור ליד בריכות הדגים. עד שנגיע ליד שמורת גאון הירדן שתהיה משמאלנו. השביל אוגף את את השמורה מצד שמאל ויורד למטה לכיוון מעוז חיים. וממשיך לכיוון מצפה יורם ותל כרפס(נקודת תצפית עם דקלים הצופה לעבר עבר הירדן ושמורת גאון הירדן) במקור תל כרפס היה תל קדום אשר שלט על מעברות הירדן.

התל קיבל את שמו על שם צמח הכרפס הריחני הגדל באזור נחלי האזור. המקום צופה על הרי הגלעד, מדינת ירדן ומעבר הגבול ושדות החקלאיים של הירדניים. מפה נמשיך בהליכה נגיע לכפר רופין ונפנה ימינה מערבה עד שנגיע לעין אבוקה(מעיין שווה).
נמשיך עם השביל עד שנגיע למעיינות נוספים :המסיל הקטן והמסיל הגדול. מפה יורדים למטה בפיתול השביל עד שמגיעים לשמורת גאון הירדן ואחריה כפר רופין. המקטע מסתיים בנקודה הבאה תל שלם הסמוך לקיבוץ טירת צבי.

מקטע 6 ואחרון – היום השישי – מתל שלם לקיבוץ מסילות – תל שלם הינו תל קדום ששרידיו עמדו מלכת ונראים עד עצם היום הזה. במקום נמצא חלק מפסל ברונזה עם דיוקן של הקיסר הרומאי אדריאנוס, ושל מחנה רומאי. השביל ממשיך מפה צפונה , חוצה את נחל בזק עובר במעיין היפה עין חונזיר. ומתקדם לכיוון תל תאומים(יישוב קהילתי). מכאן השביל ממשיך להתפתל עד שמגיע לעין הנציב יישוב דתי שבו יש את אחד המעיינות היפים בארץ הלא הוא עין הנציב. שבימים אילו עובר שיפוץ לקראת הכשרתו לשמורת טבע מסודרת. השביל מסתיים  בגן הלאומי בית שאן.

הגשר בעין מודע

את המסלול המתואר אפשר לעשות כמסע בו תלונו בשטח עם היערכות מתאימה או לינה בקיבוצים וכל יום ממשיכים לקטע הבא. אפשרות נוספת היא לעשותו בחלקים כמטיילי יום עם הקפצת רכבים אחד לתחילת מקטע והשני לסופו.

לפי הסימונים בשטח. מצורפת למטה מפה של חלקו הראשון של שביל המעיינות.

מומלץ וחשוב להיערך עם ציוד מתאים במידה ואתם עושים אותו כמסע ולא במתכונת של Day -Trip.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפה אבינועם

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן