Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

פנינה עין מור אגדת עין כרם - שביל סובב עין כרם

שביל סובב עין כרם הינו שביל באורך 8 ק"מ שמקיף את הכפר הציורי מכל עבריו. השביל מסומן בעין כחולה במסגרת זהב והחברה להגנת הטבע סימנה אותו בסימון שבילים מקובל בתאריך 16/8/19.

השביל הוכשר על ידי קומץ מתושבי הכפר ועד היום הם דואגים לתחזוקתו השוטפת. את תוואי השביל ניתן למצוא באתר במרשתת Wikiloc en kerem.

הכפר עין כרם הינו כפר ציורי שנחשב לכפר האותנטי האחרון שנשאר בארץ. לכפר היסטוריה ארוכת ימים ולאורך השביל ניתן להיחשף גם ליופיו הייחודי וגם להיסטוריה שלו. לאורך אלפי שנים עין כרם שהחליפה שמות כל עת שהשלטון התחלף, נקראה בשפות רבות, ההררי.

עין כרם היא הנקודה הנמוכה ביותר למרגלות הגבוה בהרי ירושלים, הר אורה ולכן כל הליכה בעין כרם כרוכה גם בעלייה וגם בירידה. לאורך אלפי השנים, עין כרם היה כפר חקלאי בזכות המעיינות הרבים בשטחו ובסביבותיו ואדמת הסחף הפורייה. הליכה בשביל תפגיש אתכם עם בורות מים, מעיינות שכבה, טראסות עתיקות, שרידי מערות שהיו ממגורות תבואה, שרידי מערות קבורה, מחצבות עתיקות ושרידי שומרות – מבנים שהיוו מחסן כלי עבודה בין הטראסות ועל הגג ניצב השומר של השטח החקלאי.

משל הכרם בספר ישעיהו, פרק ה מתאר יפה את החקלאות בעת ההיא- "כרם היה לידידי בקרן בן שמן, ויעזקהו ויסקלהו ויטעהו שרק ויבן מגדל…" פסוק שמאוד מתאים גם לכפר התנכ"י שהיה כאן ושמו היה – בית הכרם. גדלו כאן כרמים של ענבים וזיתים. עד היום בחצרות הבתים של עין כרם וגם בשביל תמצאו שרידי גיתות שבהן דרכו ענבים, בחלק מהבתים יש עדות לטחנות קמח ובתי בד.

היות והמקום קדוש לנצרות תגלו מיקומים לצילומים מדהימים של צריחי מגדלים, כיפות זהב מנצנצות ומבנים אירופאים מרשימים, כמו גם, בתי אבן עתיקים היושבים למעשה על שתי גבעות וביניהם שני עמקים.

אחת השעות היפיפיות להלך בשביל היא שעת הבוקר המוקדמת. במהלך ימים רבים בשנה, הן בחורף והן באביב וגם בתקופות אחרות, יש מופע של עננים נמוכים ביותר היושבים בעמקים ונותנים תחושה של ריחוף בשמים או איים בנויים בלב אגם. גם שעת השקיעה הינה שעה יפה לצילומים.

תושבי הכפר עין כרם מכירים היטב את ערכו של המקום וחשיבותו גם לדורות הבאים. יחודו לתרבות העולמית נובע מסיבות רבות ולכן איקומוס, הגוף שמאשר אתרי מורשת עולמיים אישר אותו כאתר מורשת עולמית, התהליך בשלב זה עדיין לא הושלם. יש מאבק ארוך שנים לשימור הכפר העתיק עין כרם, מאבק שהצליח למנוע בנייה מסיבית במקום, אך לצערנו על גבעה יפהפייה ששביל סובב עין כרם עובר דרכה, אושרה הקמת בסיס צבאי גדול של מכללות צה"ל.

שביל סובב עין כרם - אגדת עין כרם פנינה עין מור

תיאור המסלול

מאיפה להתחיל את ההליכה בשביל סובב עין כרם

ניתן להתחיל את הטיול מכל נקודה שתבחרו. הכי פשוט הוא להגיע למעיין עין כרם או בשמו הנפוץ, מעיין מרים. המעיין נמצא במפגש הרחובות, המעיין ומעלה האכסניה. מומלץ לעלות ברחוב מעלה האכסנייה עד לבית בנקודה הגבוהה ביותר בכפר עם שער ברזל מצויר וציטוט מהתנ"ך. כיום הבית נקרא בית אבינו, לפני כן הוא נקרא, ארמון בהרים ובמקור הוא הוקם כבית הנופש של הבישוף האנגלי השני של ירושלים, גובאט. בבית זה גרה במשך 12 שנים אשה מסקרנת בשם מיס קרי. לימים הסתבר שהיא הייתה נזירה אנגליקנית שחלמה על מזרח תיכון חדש ובנתה בנקודה הגבוהה ביותר בהר אורה, בית תפילה לשלושת הדתות. בין לבין היה בו בית קפה אהוב על הקצונה הבריטית שבזכותה לכפר עין כרם היה צביון ייחודי – היו בו בתי קפה, בית מרקחת וחנות ספרים.

עד היום הבית בבעלות הכנסייה האנגליקנית. בחצר הבית יש גת עתיקה ובתאום מראש עם הגרים בבית, ניתן לסייר בגן הנפלא הסובב אותו ולהכיר את סיפורם האישי של בעלי הבית, האחים ראובן ובנימין ברגר. השביל מתרומם מעבר לבית לצד החומה מימין וניתן להמשיך לעקוב אחרי העין הכחולה המוזהבת, כך תגיעו לתצפיות גבוהות ויפיפיות, לבור מים ותמשיכו מעל החורשה הרומית, לאורך הגדר של אלווין ותתחברו בשלב מסוים לסימון של שביל ישראל. המשך השביל יחייב אתכם לחצות את דרך כרמית, להיכנס בינות לבתי הכפר ושוב לחצות את הכביש ולרדת לעין סוף הנמצא בשולי יער ירושלים. משם תגיעו לשביל החרוב ותתקלו בעץ החרוב, שלהערכתי הוא הגדול מסוגו בארץ. עץ מרשים ביותר עם נוף מרהיב, מלא בצריחי פעמונים של כנסיית הביקור וכנסיית יוחנן בהרים וכיפות הזהב של המנזר הרוסי, גורנינסקי.

השביל הזה יוריד אתכם אל עמק התימנים ששמו ניתן לו בזכות החמולות של העולים מתימן שהעדיפו להתקבץ יחדיו. עד היום חי בו הדור השלישי והרביעי של העולים וביניהם גם רועות ורועה צאן ומגבנת גבינות.

בהמשך השביל תעלו במדרגות גן עדן אל כיכר הקסטל שזה כבר חלק משביל ישראל. נסו לספור כמה מדרגות יש במדרגות גן עדן, ספרו בלב ובסיום השוו את חברכם מה המספר שהם ספרו. תופתעו לראות כמה אמת היא דבר יחסי. המדרגות יביאו אתכם ללב הכפר, אל כיכר הקסטל וממנו אל בתי הקפה והמסעדות, אל בתי הכנסת השונים ואל מתחם הסדנאות " בחפץ כפיה" שבו ניתן לשחזר מלאכות עתיקות שהיו נחלתן של הנשים ואף להתרשם מאוסף אדיר של נולים לאריגה, כישור ופלך.

אפשרות נוספת ואחרת שניתן ללכת בה בשביל סובב עין כרם, היא להמשיך בוואדי הנמצא למרגלות הבתים בעמק התימנים. מגיעים עם השביל עד צומת כרם, חוצים אותה ונכנסים לשביל העולה לכיוון הבוסתן ולמעשה מחזיר אתכם למעיין מרים, מעיין עין כרם, שזו הייתה נקודת ההתחלה. בבוסתן יש שביל תחתון ושביל עליון. עד שתגיעו לשבילים בבוסתן עצמו, תלכו בשביל מסומן לאופניים שמגיע לפתחה של מנהרה שאורכה למעלה משני קילומטר והקצה השני שלה מגיע לאזור עמק רפאים, לצד גן החיות התנכ"י, אחת המנהרות הארוכות בארץ שהיא כביש סלול שתחתיו צינור הניקוז של הביוב של כל מערב ירושלים. בימים מסוימים בשנה היא נפתחה לאירוע ג'ירו ירושלים, על משקל ג'ירו איטליה – תחרות בינלאומית לרכיבת אופניים.

בשביל העליון שתלכו בו תחשפו למערות עתיקות, בורות מים ועוד מיני מתחמים שנחשפו עם שיקום הבוסתן ושביל סובב עין כרם. הבוסתן היפיפה שבו סוכות נוי, עשרות עצי פרי, מקומות לפיקניק, שוקם על ידי תושבי עין כרם לזכרו של הנער בניה צוקרמן ז"ל, שנרצח בפיגוע האחרון של האינתיפאדה השנייה. בניה שהיה תושב עין כרם ומשפחתו עד היום גרה בעין כרם, היה תלמיד בית הספר הניסויי ונרצח בדרכו לבית הספר. קומץ של תושבי עין כרם עוסקים בשיקום הבוסתן מזה כ – 14 שנים. מידי יום שישי תוכלו לראותם משקמים את הטראסות העתיקות, גרמי המדרגות, מנכשים עשבים ועוד. אתם מוזמנים להתנדב ולסייע.

אגדת עין כרם - סימון שביל סובב עין כרם

היסטוריה של עין כרם על קצה המזלג.

כל שלטון שהיה בארץ ישראל לאורך השנים, נכח בעין כרם. הרומאים קראו לכפר, אורינו – ההררי. הצלבנים קראו לו מונטנה – ההררי, הערבים שהיו בחלקם ממגורשי ספרד מגרנדה המוסלמית, קראו לו עין כרם או עין כארים, היהודים  בתקופת המקרא קראו לו בית הכרם. עין כרם הפכה למקום מקודש לנצרות משתי סיבות. מרים בהיותה בהריון עם ישוע הגיעה מנצרת לעין כרם לפגוש את קרובתה, אלישבע שבאופן נסי נכנסה להריון. אלישבע ילדה את יוחנן שלימים הפך ליוחנן המטביל. בכנסיית סנט ג'ון בהרים בלב עין כרם, יש את מערת הלידה של יוחנן המטביל שאביו זכריה היה כוהן בבית המקדש.

בחצר הכנסייה תפילת הודיה שנשא זכריה בעת ברית המילה של יוחנן. בכנסיית הביקור הנמצאת במעלה המדרגות הנישאות מימין למעיין עין כרם, בחצר, נמצאת תפילתה של מרים בעשרות שפות, את התפילה נשאה כשחשה בבעיטות העובר בבטנה של אלישבע, קרובתה. כנסיית הביקור היפיפייה מנציחה את בקורה של מרים, מריה, בעין כרם. תפילתה של מרים היא שיר הלל, מגניפיקט והיא הפכה ליצירה קלאסית המולחנת באלפי לחנים. הכנסייה שתוכננה על ידי אנטוניו ברלוצי מוקדשת לדמויות הנשים המצוירות על קירותיה, דמויות מהמקרא ובראשן מרים המקבלת במתנה את הכנסייה.

עין כרם הוא כפר תיירות עשיר בבתי אומנים, בשלנים, שפים, נגנים, סופרים ומשוררים. מתקיימים בו סיורים מסוגים שונים, סיורי אומנות, סיורי קולינריה, סיורים רומנטיים. אם ברצונכם לדעת יותר ולקרוא על סיפורי אהבה גדולים מהחיים, על הנזירה היהודייה או על הרצח המסתורי שאירע במנזר הרוסי, ניתן לקרוא בספר 'עין כרם- לטייל ולבשל' שזכה באוסקר העולמי לספרים בתחום התיירות הקולינרית. לרבים מהמבקרים הכפר מזכיר כפרים ים תיכוניים ביוון, איטליה, צרפת ועוד.

ניתן להוסיף שביל קצר שאינו נכלל בשביל סובב עין כרם, לעלות מהמעיין לגבעת היונים ולרדת במדרגות הרומאים. תתקלו במצפור נוף מרהיב על המנזר הרוסי וכיפות הזהב ותתקלו גם ברכבל שחוסך לבעליו 88 מדרגות עם סלי קניות.

שביל נוסף שלא כדאי להחמיץ בעין כרם הוא שביל נפלא הנמצא בחורשה הרומית שבה שרידים של שביל עתיק לבית לחם ולירושלים. הכפר עין כרם היה במקום טוב באמצע ובמרחק שווה מירושלים ומבית לחם.

לסיכום :

הכפר עשיר בגירויים, באתרים היסטוריים ובאתרי טבע. ניתן ללון כאן בשלושה בתי הארחה צנועים וזולים, בצימרים צנועים או מפוארים ובמלונות בוטיק יקרים ולשוטט בינות לשבילים השונים. שימו לב שבשבתות עין כרם עמוסה במטיילים ואין מקומות חניה , פקחי עירייה נותנים דו"חות בשבתות. מומלץ להגיע בימים אחרים. אחת התקופות המומלצות היא האביב עם עושר הפריחה האדיר ובחודש פברואר שיא פריחה עצי השקד ועין כרם נצבעת בצבעי לבן וורוד ונינוח משכר .מחכים לכם בשמחה

כותבת המאמר : פנינה עין מור

זיפנית חוטמנית

איך מגיעים לתחילת המסלול (שהוא גם סופו): בוויז "מעיין מרים" .

היכן ניתן לטייל בסביבה

טחנת הרוח במשכנות שאננים ; כנסיית הביקור – המוסקוביה  ; גן לאומי חומות העיר העתיקה ; מנהרות הכותל ; פארק המסילה ; עמק הצבאים ; נחלת שבעה

אגדת עין כרם

היא חברה שעוסקת ביצירת תיירות תרבות

אירועים וטיולים עם תכנים ייחודים

הפקת סיורים וטיולים לקבוצות וארגונים בכל רחבי הארץ

בר / בת מצווה בכותל בירושלים ובעוד מקומות קסומים בארץ

לינק לוואטסאפ של אגדת עין כרם:
 
מספר טלפון:
02-6418682

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מעיין מרים

מיקום במפה

דילוג לתוכן