לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

שביל סובב עין כרם

רקע

שביל סובב עין כרם הינו שביל הליכה המקיף את כפר עין כרם. זהו שביל המסומן בצורה של עין שבתוכה צבע זהב שסומן ע"י תושבי עין כרם והחברה להגנת הטבע. השביל עובר בתוואי יפהפה של גבעות , מעיינות , שבילים עם נוף מוריק וחולף על פני שכונת כרם התימנים, מעיין מרים, תצפית הכנסיות, גן לאומי עין כרם, יער ירושלים ועוד. בכתבה זו אסקור בפניכם את ההיסטוריה של עין כרם , מוקדי טבע ,נקודות חן הנמצאות במהלך המסלול.

בגדול את שביל סובב עין כרם אפשר לעשות בשני אופנים : האחד , המסלול הארוך : 8 קילומטרים מסלול זה מקיף את כל עין כרם.
השני ,המסלול הקצר "(המיועד למשפחות) 4 קילומטרים. את המסלולים מומלץ לעשות בין החורף לאביב תקופה בה הכל פורח ומוריק.

תיאור מסלול שביל סובב עין כרם

נקודת ההתחלה של השביל היא מעיין מרים וזה גם מה שתזינו בוויז. זו הנקודה בה הסיפור שלנו אודות עין כרם מתחיל. כפר קטן מוריק עטוף כנסיות , בתים קטנטנטים על צלעו של הר אורה.

מעיין מרים

מסופר בברית החדשה על מרים , אימו של ישו ,אשר באה לבקר פה את בת דודתה אלישבע היא שתתה ממי המעיין (שקיים עד עצם היום הזה).ובמהלך הביקור שתיהן התעברו מרים עם ישו ואלישבע עם יוחנן המטביל.

בעקבות סיפור זה התקדשו מי המעיין על פי הדת הנוצרית.לאורך השנים הייתה מתאפשרת כניסה לניקבת המעיין שנחשב לנקי במיוחד ושופע. עד שנת 2019 היה אפשר להיכנס לניקבה בזחילה. לאחר מכן פתח הכניסה נאטם ולא ניתן היה להיכנס לתוכה. בגלל חשד לזיהום.

לפני 3000 שנים התגלה מעיין זה שסביבו התקיים יישוב בתקופה הכנענית. מאוחר יותר חצבו פה הרומאים ניקבת מים. במאה ה-19 ,מעל המעיין הוקם מסגד שמעליו צריח(מינרט).

מהמאה ה 16 עד למאה ה 20 שימש המבנה כבית ספר מוסלמי לילדי עין כרם.ניתן לעלות לקומה השנייה של מבנה המעיין ולהתרשם ממנו.

מעיין מרים - תחילת שביל סובב עין כרם
מעיין מרים – תחילת שביל סובב עין כרם

מאחורי מבנה זה נראה התפצלות דרכים : שמאלה : מעלה האכסנייה , זוהי תחילתו של שביל סובב עין כרם. עלו בדרך אספלט המטפסת ועולה בפיתול במעלה הר אורה, הר המתנשא לגובה של 850 מטרים, אשר עין כרם נמצאת למרגלותיו.

במהלך הטיפוס נבחין בסימון עין המוזהבת של סובב עין כרם. במהלך העלייה, נכיר ונפגוש מספר נקודות מעניינות הראשונה:"סנט וינסנט עין כרם" – בית ספר לילדים בעלי צרכים מיוחדים. בהמשך הדרך נפנה ימינה עם השילוט לרחוב צוקי הישועה. נעבור על פני מנזר נשים גורננסקי – מנזר עם שער ירוק גדול. מעל המנזר יש מבנה מיוחד עם שער כחול ועליו הכתובת :" קול קורא במדבר פנו דרך יהוה ישרו בערבה מסלה לאלהינו".זהו ציטוט מישעיהו כ"ג שהועתק לברית החדשה.

המסר של הפסוק : קריאה שאין שומע לה, כך אזהרותיו של ישעיהו אל עמו.

המקום נקרא בית אבינו – שכונה בעבר "ארמון בהרים" / "בית הבישוף". הוא הוקם כבית נופש לימי הקיץ החמים בשביל הבישוף גובאט(הבישוף של ירושלים במאה ה- 19). כיום במבנה מתגוררת קהילת יהודים משיחיים. אוונלגסיטיים (יהודים המאמינים בישו כמשיח היהודי של עם ישראל). והם אילו שהעניקו למקום את שמו בית אבינו. ניתן לתאם סיור בגינה של המתחם עם האחים ראובן ובנימין ברגר המתגוררים כאן.

ממש בסמוך למבנה, נבחין בצד שמאל,  שער פתוח המוביל לתוך אזור עם חורש טבעי שכל כולו פורח ומוריק. לכו בעקבות הסימון של שביל סובב עין כרם ההליכה. על שביל עפר צר העובר בתוך טבע הכולל עצי אלון (מסוג מצוי), אלה אטלנטית והרבה פרחים(באביב).

הטיפוס בשביל סובב עין כרם

ההליכה בקטע זה היא יפהפיה עוברת בדרך שכולה ירוקה עם המון עצים , שיחים ופרחים כגון : דם המכבים, לוטם שעיר, סחלב בגוון ארגמן , פעמונית , הרדופנית ציצית, כתמא , נוריות , חרציות , לשון הפר , מרגנית השדה חרציות ועוד.

לאחר הליכה קצרה נראה מעין חצי מערה הסמוכה לעץ אלון ענקי , האלון המצוי שייך למשפחת עצי האלון (אלון התולע, אלון התבור) והוא היחידי מבינהם שהינו ירוק עד כלומר לא נשיר.

מפה השביל מתעקל שמאלה ועובר לצלע ההר המשקיפה לנוף מטריף של עין כרם למטה בצד שמאל על מורד ההר : כנסיית הביקור, כנסיית יוחנן, כנסיית גורני(מוסקוביה). שביל זה נקרא "שביל הכנסיות" יש בו ספסל הפונה לנוף פתוח ויפהפה.

למטה וימינה ניתן לראות בלב הכפר את כנסיית סנט פול (יוחנן המטביל -כנסייה יוונית אורתודוכסית). בצד ימין ניתן לראות את מאגר בית זית בבירור.בצד ימין הר חרת שביל שבאמצעו חוצה אותו שביל אש של קק"ל.זאת כדי למנוע משריפות לחסל את כל היער. משמאל היישובים : אורה ועמינדב. ומימינם למעלה בראש הרכס למעלה בית חולים הדסה עין כרם.

מאגר בית זית

מאגר מים הנשקף היטב מנקודה זו בשביל סובב עין כרם, מאגר בית זית סכר נבנה בשנות ה 50 במטרה לעצור את מי נחל שורק כדי להעשיר את מי התהום. אורכו 180 מטר וגובהו 24 מטרים.בעת שיטפונות נאגרים המים ומחלחלים לתוך מי התהום ובעבר שימשו לשתייה וחקלאות. כיום המאגר מזוהם בעקבות חדירת מי נחל שורק המוזהמים לתוכו.

לאחר הקמת המאגר התברר שהמים שנתפסים אינם מחלחלים לאקוויפר המערבי אלא הולכים מזרחה לספר המדבר. זאת בגלל שמתכנני המאגר מיקמו את המאגר מזרחה לקו פרשת המים.

מפה נמשיך ללכת על שביל העפר הצר בעל צבע כתמתם , העובר על צלע ההר ומתפתל ימינה , בדרך ניתן לראות טרסות חקלאיות ,בורות מים , מערות וסימנים של התיישבות חקלאית קדומה.

בשלב מסויים שנפרד מנוף הכנסיות. נראה בבירור את המאגר ובצד ימין את שכונת קרית יובל הירושלמית. נתחיל לרדת למטה עם השביל בדרך נפגוש ביערת הדבש פרח יפהפה עם עלים בצבע לבן וצהוב. נראה כשיח.

עד שנגיע לשביל אספלט . פה מי שמעוניין לעשות את המסלול הקצר של שביל סובב עין כרם יפנה שמאלה. כ – 30 דקות חזרה עד מעיין מרים (נקודת ההתחלה). שבמצטבר המסלול הזה הוא כ- 4 ק"מ.

למטיבי לכת פה פנו שמאלה , למסלול הארוך (8 ק"מ) המקיף את כל עין כרם מכיוון צפון.

מסלול שביל סובב עין כרם
מסלול שביל סובב עין כרם

נמשיך עם המסלול הארוך, עד שנגיע לכביש (דרך כרמית). המוביל ללב אזור הבילויים המסעדות ובתי הקפה של עין כרם. פה יש גם שתי אפשרויות האחת : לעלות ימינה עם כביש 386 המוביל לתוך שכונות המגורים, שם ברגע שתראו את בית החולים אלין מימינכם. אז פנו שמאלה ולמטה עם הסימון הכחול אל עין סוף, זהו מעיין הנמצא מתחת לבתי המגורים והוא חלק מסובב עין כרם,מעיין קטן מלא מים קרים מאוד.

חלקו חשוף וחלקו בתוך מעין מערה. טבלו רגליים ורדו עם הסימון הכחול עד שתגיעו להתפצלות שמאלה לדרך עפר שתוביל אתכם להמשך השביל ולבסוף ימינה.

אורך המסלול כ 8 ק"מ – כ – 5 שעות הליכה.

נווטו בעזרת מפה זו – זו מפה אינטרקטיבית אשר תיתן לכם אינדיקציה במהלך ההליכה איך אתם נמצאים ביחס למסלול זה (אותו עשיתי) ואם יש סטיות אתם תוכלו לראות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פריחה בשביל סובב עין כרם

האפשרות השנייה שלדעתי יפה יותר היא לרדת מטה לכיוון מרכז הבילוי , קצת לפני שמגיעים תראו בצד ימין שלט "רחוב סמטת היקב" – היכנסו לתוכו , אתם תעברו במדרגות בין בתי התושבים עד שתגיעו לחומת אבן , עליה שלט " שביל החומה" . לכו לאורך קיר האבן.עד שתראו סימון כחול שמאלה, פנו איתו.

לבסוף תגיעו לעוד התפצלות רחובות : פנו שם ימינה עם השילוט : "שביל הצוקים" , יפנה אתכם בתחילה לבתי מגורים ואחר כך לדרך נופית מהפנטת הפונה בצידה אחת לנוף הכפר וואדי עין כרם. יש בדרך ספסלי עץ לישיבה והתענגות על הנוף. בצד ימין של השביל תראו בתי עץ שבנו תושבי הכפר ופריחה יפה של נוריות.

המשיכו בהליכה עד שתגיעו לעקלתון חזק שמאלה. בקודקודו תראו דרך עפר ישר (פה כדי להגיע לעין סוף עליכם לסטות משביל סובב עין כרם ללכת מהקודקוד עם השביל ישר עד שתגיעו לסימון כחול ימינה הפונה ומטפס ימינה עלו איתו עד שתגיעו למעיין).

עין סוף על שביל סובב עין כרם
עין סוף על שביל סובב עין כרם

לאחר מכן חיזרו על עקבותיכם המשיכו ללכת עם העקלתון שמאלה עד שתגיעו ליער ירושלים. יש שלט של שביל מרכזי שיקדם את פניכם "שביל החרוב "(זהו חלק ממערך שבילי הטיול ביער ירושלים , אורכו כ 1 ק"מ והוא מכונה על שם עץ חרוב ענק שנמצא עליו. השביל מחבר את ואדי עין כרם למתחם חניוני אונטריו ולשביל הארז הוא עובר על פני טראסות חקלאיות וכולל את הייסטוריה של חקלאי הכפר). לכו איתו ישר כל הזמן עד שתגיעו לעץ החרוב הגדול.

לאחר מכן תפגשו בשלט ימינה שביל החרוב שמאלה "שביל סובב עין כרם" פנו איתו שמאלה . המשיכו עם הסימון של השביל שמתחיל לרדת אל בתיהם של תושבי "עמק התימנים" לאחר שתעברו על פני הבתים תגיעו לגינה קהילתית של עמק התימנים גינה הכוללת פינות ישיבה ועצי תאנה. נקודת מנוחה.

מפה נמשיך ימינה ולמטה ונכנס לנקודה הנמוכה יותר בשביל הנמצאת בתוך "גן לאומי עין כרם". אזור פסטורלי עם עצי זית ,נראה כמו אחו. נמשיך ללכת עם השביל למטה עד שנגיע להתפצלות , נפנה בה שמאלה . היא תוביל אותנו לכביש הראשי.

התצפית משביל הצוקים
התצפית משביל הצוקים

חצו את הכביש לצידו השני , רדו לכיוון הכיכר התחתונה , בצד ימין תראו שביל גישה המוביל לשביל אופניים , מעליו תראו סימון ירוק , לכו עם השביל הצר שעובר ימינה ואט אט עוזב את שביל האופניים. חלק זה כולל טיפוס הדרגתי וחולף בתוך צמחייה ופריחה יפה סביב בעיקר של סחלבים רבים. בדרכי פגשתי גם צב .אזור זה מאופיין בצמחייה עבותה יותר ושביל צר מאוד שעובר גם בכמה מוקדי עניין כגון : מערה שלצידה  גת או מסגרת אבן בצורת בריכה שסגורה עם מנעול. המשיכו בהליכה כל הזמן עם הסימון הירוק.

משמאלכם תראו תוואי של נחל יבש זהו נחל המעיין . עברו אותו והנה הגעתם לסוף המסלול הארוך. מימינכם תראו שירותים ציבוריים, פינות ישיבה, גינה קהילתית עם פרחים המתוחזקת ע"י תושבי השכונה. פינה למרגוע.

עלו בדרך המונגשת מתוך הוואדי עד שתגיעו לפני הכביש ולתוך אזור הבילויים. מעיין מרים נמצא מימינכם.

הליכה מעל גן לאומי עין כרם

פה נגמר שביל סובב עין כרם לשימושכם :

בנוסף בסוף הכתבה למטה ישנה מפה מוקלטת בתוכנת אופרוד שהקליטה בדיוק את תוואי ההליכה של המסלול.

מפה זו הינה באדיבות :ליאת מטס מורת דרך מוסמכת המתמצאת היטב בשביל סובב כרם ומוציאה טיולים מודרכים למשפחות . הנה הטלפון שלה ליצירת קשר: 52-431-4787

איך מגיעים לתחילת המסלול (שהוא גם סופו): בוויז "מעיין מרים" .מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות(אם החלטתם להגיע בופי שבוע) ולהחנות בחניון הציבורי הנמצא מעל כביש הגישה למעין מרים.

היכן ניתן לטייל בסביבה

טחנת הרוח במשכנות שאננים ; כנסיית הביקור – המוסקוביה  ; גן לאומי חומות העיר העתיקה ; מנהרות הכותל ; פארק המסילה ; עמק הצבאים ; נחלת שבעה

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מעיין מרים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן