לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

חולות כסוי

רקע

מקטע 49 של שביל ישראל מצומת שיזפון לשחרות הינו מקטע מדברי במהותו. בעל הליכה מתונה בנחלים ובקעות, גבעות גיר המקשטות את הנוף, אתרים ארכיאולוגיים ודיונת חול אחת מיוחדת, שתגרום לכם לרצות לחזור אחורה בזמן לימים הייתם בני 4. אורך המקטע 20 ק"מ, והוא אורך כ-9-10 שעות.

המסלול מתחיל בצומת שיזפון ומסתיים בשחרות. על מנת לבצע מקטע זה, יש להחנות את אחד הרכבים בנקודת ההתחלה ב"פונדק נאות סמדר". רכב נוסף יש להחנות ב"חניון הנוודים", חניון לילה שהקים תושב המקום עבור המטיילים ברצף בשביל ישראל. בנוסף, במקטע זה ניתן להסתייע בתחבורה ציבורית משחרות לצומת שיזפון.

מבט צפון מערב על נחל חיון

תיאור המסלול

נצא מצומת שיזפון לכיוון דרום מערב בהליכה על דרך ג'יפים המקבילה לכביש 12. כביש המחבר את צומת שיזפון ואילת בנסיעה במקביל לגבול עם מצרים. לאורך ההליכה ניתן לראות מספר חורשות עם עצי שיטה ודקלים, וגבעות גיר מדבריות נמוכות הנשפכות לעברנו. לאחר מספר קילומטרים נגיע לנקודת המפגש עם נחל חיון, נחל שאגן הניקוז שלו הוא אחד מהגדולים בנחלי הנגב. בנקודה זו השביל עוזב את כביש 12 ופונה דרומה להליכה בתוואי הנחל ובמקביל לכביש הגישה המוביל לשחרות.

לאחר הליכה ממושכת, נעזוב את הכביש, נפנה מזרחה ונטפס במעלה הר שמקו הרכס שלו נשקף הנוף המרהיב של חולות כסוי. מדובר בדיונות חול הנוצרו בתהליכי בלייה של סלעי גיר וקירטון שמקורם במזרח סיני. תוצר הבלייה הובל במשך מיליוני שנים באמצעות שיטפונות ורוחות חזקות, עד אשר התרכז ויצר את הדיונות שבדומה לתהליך היווצרותם, מזכירות מדבריות רחוקות יותר. בנקודה זו מומלץ לעצור, להניח את התרמיל, לשחרר את הילד הקטן הנמצא בתוככם ולהתרוצץ ולהחליק בין הדיונות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
חולות כסוי

נעזוב את החולות ונפנה חזרה דרומה לכביש הגישה לשחרות. נמשיך בהליכה לאורך בקעת עובדה, אשר נקראת על שם מבצע עובדה- המבצע האחרון במלחמת העצמאות בו נכבשו הנגב הדרומי הערבה הדרומית וכמובן, גולת הכותרת, העיר אילת.

בהמשך הדרך נפגוש אתר ארכיאולוגי הנקרא "מקדש הנמרים". מדובר במקדש פתוח מהתקופה הניאוליתית, אשר שימש לפולחן עתיק. המקדש קיבל את שמו בשל 16 דמויות של בעלי חיים, העשויות מאבנים קטנות שננעצו בקרקע. דמויות שמאוחר יותר זוהו כנמרים.

לאחר הליכה קצרה נוספת, נפנה שוב מזרחה, במעלה גבעות הגיר השטוחות של שלוחות שחרות. מלמעלה נשקף הנוף של בקעת עובדה שהלכנו לאורכו במשך היום. נמשיך בהליכה בין השלוחות והנחלים, עד שנפגוש שוב בכביש הגישה לשחרות, ובכך לנקודת סיום המקטע.

 

מבט מלמעלה על הדרך המובילה לשחרות

סיכום

שביל ישראל- מקטע 49 מצומת שיזפון לשחרות הינו מקטע שרובו הליכה מישורית לאורך כביש, אך גם טומן בחובו מספר נקודות מיוחדות במינן שאי אפשר לפספס. מנחל בעל אחד מאגני הניקוז הגדולים בנגב, דרך דיונות חול שנותנות תפאורה של מדבריות סהרה, ועד מקדש עתיק השימש לפולחן.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צומת שיזפון

מיקום במפה

דילוג לתוכן