לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

יובליו של נחל קצרה ושלוחת עומר

רקע

מקטע 45 של שביל ישראל מספיר לצוקים הינו מקטע מרהיב ויפהפה החושף את ההולכים בו לנוף הייחודי של הערבה. משטחים מישוריים ופתוחים המשתרעים אל האופק, דרך נחלים רחבים מקושטים עצי שיטה ועד למפגש עם הרובד האנושי בערבה, מהעתיק ועד לבן זמננו. אורך המקטע 17.5 ק"מ, והוא אורך כ-9 שעות.

המקטע מתחיל ביישוב ספיר, שם ניתן להחנות את אחד הרכבים ומסתיים ביישוב צוקים, בו ניתן להחנות רכב נוסף. לחילופין, ניתן להסתייע בתחבורה ציבורית על מנת להגיע לנקודות ההתחלה והסיום. שימו לב כי מנקודת סיום המקטע, ישנה הליכה נוספת של כ-3.5 ק"מ עד ליישוב צוקים, בו החננו את הרכב.

זריחה ביישוב ספיר

תיאור המסלול

מהיישוב ספיר נצא אל עבר השער האחורי שעובר ממערב ליישוב, ונתחבר לסימון שביל ישראל. נתחיל להתקדם דרומה עם דרך 4X4 בסימון אדום, שתלווה אותנו לאורך כל המקטע. כבר מתחילת היום, ילוו אותנו המרחבים המישוריים והפתוחים של נוף הערבה המתפרשים הרחק אל עבר האופק. אותם מישורים פתוחים של בקע הערבה, הם למעשה חלק מהשבר הסורי אפריקאי- קו השבר הגיאולוגי לכל אורך צידה המזרחי של הארץ שיצר בין היתר את ים המלח, הכנרת, בקעת הירדן ובקעת הערבה.

נלך במישורים פתוחים אלו בין יובליו של נחל שלהב המלא עצי שיטה. לאחר כ-5 ק"מ של הליכה בין הנחלים והגבעות הנמוכות, נגיע אל "הבית של שמחה". מדובר במבנה הבנוי מאבנים שעלה על הקרקע בשנת 1967 עם הקמת היישוב עיר אובות. שמחה פרלמוטר, שהיה יהודי אמריקאי, הוביל קבוצת צעירים שעלו ממיאמי להקים יישוב חדש בערבה, הנקרא על שם אחת מתחנות העצירה של בני ישראל בדרכם הארוכה במדבר. כיום, היישוב ממוקם צפונית לספיר.

מיד לאחר מכן, מתקדמים לאורך חוות לולים ומקיפים את מאגר צופר, גם כן מושב בערבה שהוקם בשנת 1968 כהיאחזות נחל.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הבית של שמחה

נמשיך להתקדם דרומה ונחלוף על פני מתקן מקורות למהילת מים, המקושט בדקלי וושינגטוניה, ועל פני בית העלמין של צופר. לאחר הליכה קצרה נוספת, נחצה את נחל קצרה ונגיע אל חורבת מואה. חורבת מואה הייתה תחנת עצירה ורענון על דרך הבשמים, שהייתה נתיב מסחר מהתקופה הנבטית ששימשה להעברת בשמים ותבלינים בעיקר. מומלץ מאוד לעצור ולהתרשם מהשרידים העתיקים במקום.

מחורבת מואה נמשיך להתקדם דרומה בין יובליו של נחל קצרה. הנוף המישורי של הערבה ייעלם מעט מעינינו עם כניסתנו למורדותיה של שלוחת עומר, ובמקומו נוכל לראות גבעות מצוקיות וקירטוניות. לאחר הליכה של כ-4.5 ק"מ נגיע למפגש השביל עם נחל עשוש, נקודה מקסימה לעצירה המספקת הצצה חטופה על המקטע הבא. בנקודה זו, נעזוב את סימון השביל, ונפנה מזרחה עם סימון שבילים ירוק. לאחר הליכה של כ-3.5 ק"מ, נגיע ליישוב צוקים ואל נקודת סיום המקטע.

 

שקיעה מהיישוב צוקים

סיכום

שביל ישראל- מקטע 45 מספיר לצוקים הינו מקטע אמנם פשוט יחסית, אך כולל בתוכו את כל הקסם שיש לערבה להציע. משממה המתפרשת לאין סוף, דרך צמחייה המקשטת את הנחלים ועד למימד האנושי- מהקדומים עד לאלו של ימינו אנו.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ספיר

מיקום במפה

דילוג לתוכן