לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

תצפית על נחל צבירה

רקע

מקטע 44 של שביל ישראל מגב חולית לספיר הינו מקטע מדברי מרהיב ביופיו המתחיל באחד מהנחלים הגדולים בנגב, עולה לפסגות של הרים ורמות מהן נשקף נוף מרהיב, וחוצה פרשות מים כל הדרך עד לערבה. אורך המקטע 19 ק"מ, והוא אורך כ-10 שעות.

המקטע מתחיל בחניון הלילה גב חולית, אשר הגישה אליו היא אך ורק ברכב 4X4 ומסתיים ביישוב ספיר. על מנת לבצע מקטע זה יש להסתייע בשירותי הקפצות בתשלום בכדי להגיע לנקודת ההתחלה. בנקודת הסיום ניתן להחנות את הרכב, או לחילופין להשתמש בתחבורה ציבורית.

זריחה מחניון הלילה גב חולית

תיאור המסלול

מחניון הלילה גב חולית, נצא עם סימון השביל בדרך 4X4 (בסימון אדום) שהולכת בתוואי של נחל נקרות. נחל זה הוא מהגדולים בנחלי הנגב (אורכו הוא כ-60 ק"מ) ועל כן גם המרשימים שבהם. נמשיך מעט בתוואי הנחל, עד אשר נעזוב את דרך הג'יפים ונמשיך בשביל בסימון כחול. בשלב הזה הדרך מקיפה את הר יהב מצפון והולכת למרגלותיו. לבסוף, נפנה דרומה ונטפס על ההר, טיפוס קצר ומאומץ. השביל אינו מגיע לפסגתו ולכן מומלץ להמשיך בפסגה השטוחה אל עבר תצפית הנוף, ממנה נשקפים פיתוליו של נחל נקרות.

מהר יהב נתחיל לרדת בירידה ממושכת של כ-5 ק"מ אל עבר נחל צבירה, יובלו של נחל נקרות, המתנקז אליו. בדרך נחצה מספר יובלים ונוכל להבחין אט אט כיצד הצמחייה משתנה עם התקרבותנו לערוץ המרכזי של הנחל. לבסוף, עם הגיענו לחניון הלילה נחל צבירה, ערוץ הנחל יהיה עמוס עצי שיטה וצמחים רבים נוספים המשגשגים בערוצו הראשי של הנחל.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עצי שיטה בנחל צבירה

מחניון הלילה, נמשיך מעט בתוואי הנחל, ולאחר מכן נטפס במעלה הרמה שמפרידה בין הנחלים צבירה ואשבורן. מלמעלה, נשקף הנוף המרהיב צפונה אל עבר נחל צבירה. עם חציית הרמה, ניתן לראות בפסגתה שורה של סדקים בסלע. זהו למעשה תהליך התרחבות ערוץ הנחל, בו כוחות הבלייה משפיעים על שטח הרמה.

מהרמה, נרד אל עבר נחל אשבורן ונלך בערוצו, עד אשר נחצה קו פרשת מים נוסף בין הנחלים אשבורן וכרכשת. לאחר הליכה קצרה נוספת נגיע אל עמק שטוח בין הגבעות הנקרא "קלדרה". מדובר בתופעה גיאולוגית, בה הר געש קורס אל תוך הלוע של עצמו, ממנו התפרצו לבה ואפר געשי.

מיד עם חציית העמק מגיעים אל אוכף גבעות ה100, האוכף המשקיף על ספיר ועל הערבה התיכונה. ממנו, כל שנותר הוא לרדת בהליכה קצרה אל עבר נחל כרכשת ואל עבר השער האחורי של ספיר, ובכך אל נקודת סיום המקטע.

היישוב ספיר והערבה במבט מאוכף גבעות ה100

סיכום

שביל ישראל- מקטע 44 מגב חולית לספיר הינו מקטע יפהפה המתפתל בין נחלים מרשימים וחוצה אותם, עולה לפסגות של הרים שטוחים מהם נשקף נוף יפהפה, עולה ויורד ועולה ויורד, כל הדרך עד אשר נשפך אל המרחבים הפתוחים והאינסופיים של בקעת הערבה.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון לילה גב חולית

מיקום במפה

דילוג לתוכן