לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

כרבולת חרירים

רקע

מקטע 43 מנחל גוונים לגב חולית הינו מקטע עוצר נשימה המטפס במעלה פסגות מצוקיות של קירות המכתש, דרך נחלים פעם רחבים ופעם צרים, כל הדרך עד לגב אחד שהתמלא לאחרונה אחרי הרבה מאוד זמן שלא. אורך המקטע 18 ק"מ והוא אורך כ-9-10 שעות.

המקטע מתחיל בחניון הלילה נחל גוונים ומסתיים בחניון הלילה גב חולית, אשר הגישה אליו היא אך ורק ברכב 4X4. על מנת לבצע מקטע זה, ניתן להחנות את הרכב בנקודת ההתחלה, בחניון הלילה נחל גוונים (אשר הגישה אליו היא עבור כל רכב). מנקודת הסיום יש להסתייע בשירותי הקפצות שטח בתשלום.

זריחה מהר סהרונים

תיאור המסלול

מחניון הלילה נחל גוונים נצא עם סימון השביל דרומה במעלה "ציר הנפט" אל עבר הר סהרונים. באוכף של ציר הנפט אנו נפנה מזרחה בסימון שבילים ירוק במעלה הר סהרונים, אשר מהווה חלק מקירו הדרומי של המכתש. מההליכה הקצרה בפסגתו נשקף הנוף העוצמתי של מכתש רמון. בהמשך, עם הירידה מהר סהרונים, סימון השביל המצטרף לשביל ישראל ישתנה לשחור ואנו נגיע למפגש הנחלים נקרות ורמון. זוהי למעשה נקודת "שער המכתש"- הנקודה בה נחל רמון מנקז החוצה את המים ממרבית הנחלים במכתש. עם היציאה מהמכתש הוא מתנקז אל נחל נקרות.

מנקודה זו, אנו נמשיך בהליכה, בסימון שבילים כחול, בתוואי הערוץ של נחל נקרות, שהוא מהאורכים והמרשימים בנחלי הנגב (אורכו כ-60 ק"מ). קטע זה של תוואי הנחל נקרא "פרסת נקרות", כיוון שזהו קטע בו הנחל מתפתל בצורה של פרסה. כחלק מפרסה זו, ערוץ הנחל מצטמצם ונהיה מעוקי וניתן לראות מחשופי קירטון לאורכו. לאחר הליכה קצרה נוספת בתוואי הנחל נגיע לנקודה הנקראת "מפער נקרות". נקודה בה הנחל פונה בחדות דרומה, ואנו נעזוב את ערוצו.

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פרסת נקרות

לאחר שעזבנו את נחל נקרות, כבר ניתן לראות באופק את הפסגה הבאה שעלינו לכבוש- פסגת כרבולת חרירים. הדרך מטפסת במעלה ערוץ המקיף את הפסגה, טיפוס מאומץ אך לא מאוד ארוך. מפסגת ההר נשקף הנוף המרהיב של מזרח המכתש- הר ארדון ובקעת ארדון. אזור בראשיתי ולא מוכר הפועם במבט מלמעלה בשלל צבעים וגוונים.

מהפסגה נתחיל לרדת בירידה מתונה וממושכת אל עבר נחל מעוק, ולמעשה נעזוב רשמית את נוף המכתש ונתקדם אל עבר הערבה. נחצה את נחל מעוק, נחצה אוכף ונעקוף שני מפלים עד אשר נגיע אל נחל גלד.  לאחר הליכה קצרה בנחל גלד, נעקוף מפל נוסף, הלא הוא המפל היוצר את גב חולית. את הגב ניתן לראות עם הירידה אל נחל קמאי, אך מומלץ לסטות אליו בדרך מסומנת כחול.

מהגב נתקדם עם תוואי הערוץ של נחל קמאי אל חניון הלילה גב חולית ואל נקודת סיום המקטע.

גב חולית לאחר שיטפון

סיכום

שביל ישראל- מקטע 43 מנחל גוונים לגב חולית הינו מקטע מרהיב ביופיו, החושף את ההולכים בו לנפלאות מכתש רמון, הפעם מצידו הדרומי. לאורך המקטע ניכנס ונצא מהמכתש לסירוגין, בכל פעם מטפסים על פסגה אחרת, עד אשר נשאיר אותו מאחורינו, ואת פנינו קדימה אל עבר הערבה.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון לילה נחל גוונים

מיקום במפה

דילוג לתוכן