לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

נוף המכתש מפסגת שן רמון

רקע

מקטע 42 מנחל גוונים לגב חולית הינו מקטע מרהיב ביופיו בו נחשפים לאחד מפלאי הטבע המדהימים ביותר שיש לארץ ישראל להציע- מכתש הסחיפה הגדול ביותר בעולם. אורך המקטע 22 ק"מ והוא אורך כ-11 שעות.

המקטע מתחיל במצפה רמון ומסתיים בחניון הלילה נחל גוונים. על מנת לבצע מקטע זה ניתן להחנות רכב אחד בנקודת ההתחלה ורכב אחד בנקודת הסיום, או לחילופין להסתייע בשירותי הקפצות בתשלום.

 

מרכז המבקרים מצפה רמון ומכתש רמון

תיאור המסלול

ממרכז המבקרים במצפה רמון נצא בהליכה מערבה עם סימון השביל לאורך הטיילת שעוברת על שפתו של מכתש רמון. כבר מנקודה זו של פתיחת היום, אנו מקבלים מראה עוצר נשימה על מכתש רמון, מכתש הסחיפה הגדול ביותר בעולם, כאשר אורכו מגיע לכ-40 ק"מ, רוחבו לכ-9 ק"מ ועומקו ל-350 מ'. מתקדמים בהליכה לאורך הנוף עד להר גמל, הר טבעי בצורה של גמל היושב על רגליו.

לאחר הליכה קצרה בה ניכנס לבית ספר שדה, נרד אל תוך המכתש בסימון שבילים כחול. נרד בירידה מתונה עד אשר ניכנס לערוץ של נחל רמון, נחל המנקז כמעט את כל שטח המכתש. בהליכה הקצרה בערוצו נחלוף על פני אבני חול קדומות ועצי שיטה. לאחר מכן נצא מערוצו, ונצפין חזרה אל עבר קירות המכתש.

בשלב זה, סימון השבילים שמצטרף לסימון השביל ישתנה לירוק, ואנו נלך בכותליו של קניון הפריזמות- סלעים שחורים בצורה צרה וארוכה, הנוצרו בדומה לתופעת המשושים ברמת הגולן. לאחר ההליכה בפריזמות, השביל חוזר חזרה דרומה בסימון שבילים אדום וחוצה את נחל רמון.

 

 

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
עץ השיטה בנחל רמון

לאחר מכן, מתחילים לעלות בעלייה מתונה אל עבר קירותיו הדרומיים של המכתש. באופק ניתן לראות את שן רמון, פסגה כהה הבולטת בין הרכסים הבהירים. בשונה משאר ההרים העשויים סלעי משקע ימי, שן רמון הינו הר מגמתי הנוצר בתהליך התקררות איטי של המגמה אשר פרצה בין שכבות הסלע הימי. מטפסים עד לפסגתו בטיפוס קצר ותלול, ומפסגתו נשקף נוף 360 מעלות- נוף המכתש, הפעם מהכיוון הדרומי והנוף מחוצה לו.

נרד מצידה השני של שן רמון, ואל מחוצה למכתש. נתקדם בהליכה לאורך מצלעותיו עד אשר נגיע אל קיר האמוניטים. מדובר בקיר מאובנים דמויי שבלול עגול, של בעלי חיים קדומים הנקראו אמוניטים. האמוניטים חיו לפני מליוני שנים ונכחדו פחות או יותר עם הכחדת הדינוזאורים. מקיר האמוניטים נמשיך בסימון שבילים ירוק אל עבר מעלה אמוניטים, טיפוס תלול ומאומץ במעלה מצלעה של המכתש. מפסגת המעלה נשקף שוב נוף המכתש במבט דרומי.

נרד מראש המעלה אל תוך המכתש למפגש השביל עם כביש 40. לאחר מכן נמשיך בדרך עפר בתוך נחל גוונים עד אשר נגיע לחניון הלילה ולנקודת סיום המקטע.

 

שקיעה מראש מעלה האמוניטים

סיכום

שביל ישראל- מקטע 42 ממצפה רמון לנחל גוונים הינו מקטע עוצמתי ועוצר נשימה בו נלך מקירותיו הצפוניים של מכתש רמון ומאחת מנקודות התצפית היפות בארץ, כל הדרך עד לחלקו הדרומי. ובאותה דרך בה נחצה את המכתש, נחצה תוך כדי ההליכה מליונים על גבי מליונים של שנים. המקטע רווי תופעות טבע מדהימות שקורות רק במקומות מיוחדים מסוג זה.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מרכז המבקרים מצפה רמון

מיקום במפה

דילוג לתוכן