לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

הר כרבולת

רקע

מקטע 38 של שביל ישראל ממפעלי אורון לנחל עפרן הינו אחד מהמקטעים המרשימים בשביל ישראל. זהו מקטע עוצר נשימה אשר עולה ויורד לאורך שפתו המשופעת של המכתש הגדול, כל זאת לצד נוף מרהיב וייחודי, וגם כאשר יורד המקטע משפת המכתש, זהו דרך נחל תלול ומתפתל, שכנגד כל היגיון, הצליח לחצוב את דרכו דרך שכבות סלע קשות. אורך המקטע 19 ק"מ והוא אורך כ-10-11 שעות.

המקטע מתחיל במפעלי אורון ומסתיים בחניון הלילה נחל מדור, אשר הגישה אליו היא אך ורק ברכב 4X4. על מנת לבצע מקטע זה, בנקודת ההתחלה, ניתן להשאיר רכב, אך מנקודת הסיום יש להסתייע בשירותי הקפצות שטח בתשלום.

זריחה מחניון הלילה מפעלי אורון

תיאור המסלול

מחניון הלילה מפעלי אורון נצא בהליכה קצרה חזרה על כביש 206, כשלאחר כמה מאות מטרים נתחבר לסימון השביל. מהכביש נפנה לכיוון דרום מערב, בתוואי ערוץ מתון, דרכו נעבור מתחת למסילת הרכבת. לאחר מעבר המסילה, ניכנס בשער צור, המסמל עבורנו את הכניסה הרשמית אל שטח המכתש הגדול, שהוא המכתש השני בגודלו בארץ (אחרי מכתש רמון).

משער הצור, נתחיל לטפס אל עבר הר כרבולת, שהוא חלק מהרכס הדרומי של קירות המכתש. נמשיך ללכת עם הערוץ, נחצה דרך עפר ונטפס במעלה שלוחה אל עבר נ.ג 581, אחת מפסגותיו של הרכס, ממנה נשקף לראשונה הנוף המרהיב של המכתש הגדול.

מנ.ג 581, נמשיך ללכת כברת דרך לאורך שפת המכתש המשופעת. הליכה מאתגרת אל מול הנוף- מצוק המכתש מצידנו האחד, ומדרונם התלול של המצלעות מן הצד השני. לאחר כ-2 ק"מ נרד מן המצוק המשונן ונתחבר לערוץ אשר איתו נטפס חזרה אל עבר אחד מאוכפי המצלעות. מצידו השני של האוכף, נרד יחד עם יובלו של נחל מדור, עד אשר נגיע ונחצה את ערוצו המרכזי.

 

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
המכתש הגדול במבט מנ.ג 581

מנקודת החיבור לנחל מדור, בה נתחבר לסימון שבילים כחול, נטפס מעט במעלה הערוץ ולאחר מכן נפנה אל עבר נ.ג 688, הנקודה הגבוהה ביותר אליה נגיע במקטע. בנקודה זו הסימון המצטרף לסימון השביל מתחלף לאדום. גם הפעם מנ.ג זו, נלך כברת דרך לאורך שפת המכתש. לאחר כ-2.5 ק"מ ניפרד לשלום מנוף המכתש הגדול, נחצה ערוץ ושלוחה, עד אשר נגיע לנקודת החיבור עם ערוצו של נחל עפרן.

נתחיל לרדת יחד עם הערוץ. ירידה אשר מתחילה במתינות ואט אט הופכת תלולה ומאתגרת, שתדרוש מאיתנו לעבור סדרת מפלים, פיתולים וגבים, ובחלק מהזמן להסתייע ביתדות וסולמות. עם זאת, ההליכה בנחל עוצמתית ומרשימה, ומספקת הצצה לכוח התמדתם של המים, אשר הצליחו לחרוץ בשכבות סלע קשות ולפלס את דרכם החוצה.

עם היציאה מנחל עפרן, מבט אחורה יספק לנו תיעוד לתופעת המצלעות המתרחשת במכתשים- צורות משולשים תלולים על גבי קירותיו החיצוניים של המכתש. מכאן נמשיך ללכת בערוצו של נחל עפרן, הנשפך לבקעת צין, מתמתן ומתרחב לפנינו עד אשר נגיע לנקודה בה הוא נשפך אל נחל מדור. בחיבור הערוצים נמצא חניון הלילה, ונקודת סיום המקטע.

 

מצלעות נחל עפרן במבט מדרום

סיכום

שביל ישראל- מקטע 38 ממפעלי אורון לנחל עפרן הוא אחד ממקטעי השיא לאורך שביל ישראל. ההליכה לאורך "הר כרבולת" אשר קיבל את שמו בזכות שפתו המשופעת דמוית הכרבולת, מספקת מבט מלמעלה על הנוף הייחודי של המכתש, זאת לצד סיפוק אדיר מההליכה המאתגרת והמאומצת.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון לילה מפעלי אורון

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן