תצפית על המכתש הגדול מהסנפיר הגדול

רקע

מקטע 37 של שביל ישראל מנחל עקרבים למפעלי אורון הינו מקטע קלאסי של ארץ המכתשים, ומספק הצצה נהדרת על מגוון התופעות הייחודיות שיוצר אזור זה. מרכס המכתש הקטן, דרך נחלים ומצוקים עוצרי נשימה המנקזים את המכתשים הללו, ועד למבט ראשוני על המכתש הגדול. אורך המקטע 20 ק"מ והוא אורך כ-10-11 שעות.

המקטע מתחיל בחניון הלילה נחל עקרבים ומסתיים בחניון הלילה מפעלי אורון. על מנת לבצע מקטע זה, יש להחנות רכב אחד בנקודת ההתחלה, ורכב נוסף בנקודת הסיום. לחילופין, ניתן להסתייע בשירותי הקפצות בתשלום / מונית ולבצע זאת עם רכב אחד בלבד.

 

 

מבט מערבה מחניון הלילה נחל עקרבים

תיאור המסלול

מחניון הלילה נחל עקרבים נצא עם סימון השביל בכיוון מערב על דרך עפר המסומנת אדום. לאחר חציית כביש 227, ממשיכים עם הסימון האדום ומטפסים על הרכס שהוא המשכו של קירות המכתש הקטן. בשלב זה, נלך בין גבעות גיר ארוכות ונחצה ערוצי נחלים. לאחר מספר ק"מ נגיע אל מצד צפיר, מצודה ביזנטית מהמאה השלישית או הרביעית לספירה, אשר בשל מיקומה הגבוה, שימשה תחנת משמר.

ממצד צפיר נמשיך בסימון כחול, והדרך תמשיך להיות עטופה גבעות וערוצים מתונים, עד אשר נגיע לפתע אל מצוק מרשים כשלמרגלותיו נחל מתפתל. בנקודה זו נרד בסימון שבילים ירוק, מראש מעלה ימין עד אשר נתחבר אל נחל ימין, שהוא אחד מיובליו של נחל חתירה. מדובר בירידה תלולה אך קצרה, אל מול נוף המצוק.

נלך מעט בערוצו של נחל ימין, ולאחר כמה מאות מטרים נפנה אל התוואי המרכזי של נחל חתירה, הנחל המנקז את המכתש הגדול, ונתחיל להתקדם במעלה ערוצו. ערוץ הנחל יתרחב מעט עם ההליכה אך לאחר מכן ישוב להיות צר, כשכל העת עוטפים אותנו קירותיהם הגבוהים והמצוקיים של רמת הנגב.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל ימין במבט מראש מעלה ימין

לאחר ק"מ ספורים נגיע אל מעלה פלמ"ח- מעלה העוקף את המפל הגדול של נחל חתירה. את מעלה זה, טיפסו לראשונה בשנות ה-40 אנשי הפלמ"ח (ומכאן שמו), שהיו מחלוצי המטיילים בנגב הישראלי. מעלה זה מטפס על גבי המצוק בעלייה תלולה וקצרה, המלווה בסולמות ויתדות שמאפשרים את העלייה.

מהמעלה נמשיך להתקדם בערוצו של נחל חתירה על עבר עין ירקעם, מעיין הנובע בנחל, שבעת חורפים גשומים, גם מתמלאים הגבים שנמצאים למרגלותיו. יש לשים לב כי המעיין אינו נמצא על תוואי השביל, ויש לסטות אליו עם סימון שבילים אדום. מעין ירקעם, לאחר כמה מאות מטרים, נגיע אל נקודת החצייה של כביש 206 המוביל למפעלי אורון, אותו נפגוש שוב בהמשך.

נחצה את הכביש עם סימון שבילים שחור ונעבור מתחת למסילת הרכבת, לטיפוס במעלה מצלעות המכתש הגדול. מדובר בתופעה ייחודית למכתשים היוצרת צורת משולשים בסלע על גבי קירותיהם החיצוניים. בהליכה נטפס במעלה "הסנפיר הגדול", אחת מן המצלעות הללו. טיפוס תלול ביותר על קו רכס משופע בצורת סכין. מלמעלה ייחשף בפנינו הנוף המופלא של המכתש הגדול.

לאחר מכן, נרד משפת המכתש שוב דרך המצלעות חזרה אל מחוץ למכתש. נפגוש שוב את כביש 206 ונלך לאורכו כמה מאות מטרים עד אשר נגיע אל חניון הלילה מפעלי אורון ואל נקודת סיום המקטע.

 

שקיעה מחניון הלילה מפעלי אורון

סיכום

שביל ישראל- מקטע 37 מנחל עקרבים למפעלי אורון הינו מקטע מגוון אשר רווי בתופעות טבע ייחודיות במינן המאפיינות את אזור המכתשים בארץ. מגבעות גיר פשוטות וארוכות, דרך מצוקים ונחלים מתפתלים ועד לשפת המצוק של המכתש הגדול, המכתש הסחיפה השני בגודלו בארץ.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון לילה נחל עקרבים

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן