המכתש הקטן מראש מעלה חצרה

רקע

מקטע 36 של שביל ישראל מנחל תמר לנחל עקרבים הינו מקטע יפהפה במהלכו חוצים, ביום אחד בלבד את כל המכתש הקטן, ובכך נחשפים לתופעת הטבע הייחודית של מכתשי הסחיפה במלוא עוצמתה. אורך המקטע 25 ק"מ והוא אורך כ-13 שעות.

המקטע מתחיל בחניון הלילה נחל תמר ומסתיים בחניון הלילה נחל עקרבים. על מנת לבצע מקטע זה, יש להחנות רכב אחד בנקודת ההתחלה, ורכב נוסף בנקודת הסיום. לחילופין, ניתן להסתייע בשירותי הקפצות בתשלום / מונית ולבצע זאת עם רכב אחד בלבד.

 

מבט מחניון הלילה נחל תמר אל רכס המכתש הקטן

תיאור המסלול

מחניון הלילה נחל תמר נצא לכיוון דרום מערב עם סימון שביל ישראל, תחילה על דרך עפר בסימון אדום המובילה ל"שער אשמדאי", אך במהרה נעזוב אותה ונמשיך במסלול רגלי. נחצה את נחל תמר, ולאחר כמה מאות מטרים, נתחבר אל תוואי הערוץ של נחל צפית. בנקודה זו סימון השביל המצטרף לסימון שביל ישראל יהיה שחור.

נלך מספר קילומטרים במעלה נחל צפית, שהוא אחד מן הנחלים היורדים מרכס חצרה (רכס המכתש הקטן), ונשפכים אל ים המלח. העלייה ברובה מתונה, אך כוללת מעקף תלול של מספר מפלים. בנחל ניתן לראות שלל צבעים וגוונים של אבני חול צבעוניות, שלמעשה מהוות הקדמה למה שצפוי בהמשך המקטע.

במפגש שבילים שחור-כחול, אנו נפנה שמאלה עם הסימון הכחול, ולמעשה נצא מערוצו של נחל צפית. נטפס במעלה רכס חצרה, בעלייה מתונה יחסית, בין וואדיות ושלוחות, עד אשר נגיע אל ראש מעלה חצרה, ונקבל מבט מרהיב על המכתש הקטן, השלישי בגודלו מבין מכתשי הסחיפה בארץ.

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
נחל צפית

מראש מעלה חצרה, נרד דרך המעלה אל תוך המכתש הקטן, בירידה תלולה וקצרה יחסית. בסיום הירידה, יתגלה בפנינו סוד הקסם של המכתש הקטן- החולות הצבעוניים המרהיבים והבתוליים ביותר שניתן לטייל בהם בארץ. צבעים וגוונים שנדמה ונלקחו מתוך מחשב, ולא כי יצר אותם הטבע. כך נלך בתוך המכתש ונחצה אותו לאורכו.

לאחר מספר קילומטרים, נגיע לפיצול שבילים כחול-אדום, ואנו נפנה מערבה בסימון האדום, כשהפעם נחצה את המכתש לרוחבו, אל עבר הקיר המערבי שלו. לאחר מספר קילומטרים נוספים נגיע אל קיר המכתש ואל מעלה עלי. נטפס בעלייה קצרה ותלולה במעלה שלוחה היורדת מראש המכתש לתחתיתו. כשנגיע לראש המעלה, נקבל בשנית מראה עוצר נשימה על כל המכתש הקטן, הפעם מקירותיו המערביים.

מראש המעלה, נרד בדרך עפר בסימון אדום אל עבר חניון הלילה נחל עקרבים, ובכך אל נקודת סיום המקטע.

שקיעה מחניון הלילה נחל עקרבים

סיכום

שביל ישראל- מקטע 36 מנחל תמר לנחל עקרבים הינו מקטע מיוחד במינו במהלכו נטפס במעלה קירותיו המזרחיים של רכס חצירה (רכס המכתש הקטן), דרך נחל צפית, ניכנס פנימה אל לב המכתש ונחצה אותו לאורכו ולרוחבו, עד אשר נטפס במעלה קירותיו המערביים ונצא ממנו לגמרי. כל זה במקטע אחד בלבד.

-מצורפת מפת מקטע זה .

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון לילה נחל תמר

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן