לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

ראש מעלה מור

רקע

מקטע מס' 33 של שביל ישראל יוביל אותנו אל המקום הנמוך ביותר בעולם – ים המלח! המסלול יורד מרמת המדבר דרך מצוק ההעתקים אל חופו של ים המלח, ולאורכו מספר תצפיות מיוחדות.
אורך המקטע כ-15 ק"מ, רובם בשביל מדברי אך ארבעת הק"מ האחרונים על הטיילת החדשה שבין כביש 90 לחוף ים המלח. זמן ההליכה הכולל 8-6 שעות.

מבחינה לוגיסטית, מקטע זה הינו אחד הבעייתיים בשביל ישראל: תחילתו בצד המערבי של גן לאומי מצדה, בחניון מצדה מערב, וסופו על כביש 90, בצומת עין בוקק (אזור המלונות). זמן הנסיעה בין שתי נקודות אלו כשעה לכל כיוון, על כן מומלץ להשאיר את הרכב בחניון באזור המלונות (לא לשכוח להפעיל אמצעי תשלום) ולהשתמש בשירותי מוניות או הסעה כדי לנסוע לנקודת ההתחלה במצדה.
המסלול מתחיל בתחתית הסוללה העולה אל מצדה. כתלות בזמן ובאורך היום (לא כדאי לרדת במעלה מור לאחר שקיעת השמש) כדאי לשקול ביקור זריז במצדה לפני תחילת המסלול.

תיאור המסלול

המסלול מתחיל למרגלות הסוללה העולה למצדה מצד מערב. ירידה קלה מוליכה אל ערוץ נחל מצדה, בו נלך עם סימון אדום כאשר צוק מצדה נמצא משמאלנו. כאשר נהיה במקביל לקצהו הדרומי של הצוק, נגלה שנחל מצדה מתחתר משמאלנו (זהירות – אין להתקרב לשפת המעוק), ואילו מימין נמצא מחנה ז' של הלגיון הרומאי מתקופת המצור על מצדה.

כאן מתחיל החלק הקשה ביותר של היום – עליה תלולה אל האוכף שבין חלקי הר אלעזר. בקצה העליה הותקן מעקה מתכת, אתו נפנה ימינה ונגיע אל האוכף. זה הזמן לעצירה קלה. מי שזמנו בידו יוכל לעלות עם השביל השחור אל הר אלעזר לתצפית מדרום על צוק מצדה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
העליה להר אלעזר

נמשיך דרומה עם השביל האדום, ולאחר כ-350 מטר נמשיך ישר עם שביל שחור (האדום פונה ימינה). השביל חוצה את ערוצו של נחל קנאים ובהמשך את ערוץ נחל אלעזר. מיד לאחר נחל אלעזר מצטרפים לדרך עפר מסומנת ירוק.

לאחר כקילומטר, בעיקול חד של הדרך, יוצא ממנה דרומה (שמאלה) שביל שחור. נפנה אליו. השביל הולך בצמוד לרכס הגירני שמשמאל, ולאחר כ-300 מטר מגיע אל ערוצו של נחל רחף. בפתחו של החלק הקניוני של הנחל יש ברוב שעות היום מעט צל, וכדאי לנצל צל זה למנוחה. בזמן זה אפשר ללכת כמאה מטרים על מדרגת הסלע שבצד הדרומי של הקניון, עד שהערוץ מתעקל שמאלה, לתצפית יפה על קניון הנחל.

נמשיך עם השביל השחור, שעולה במעלה קצר. למעלה ממשיכים במישור, וחולפים על פני שתי פניות שמאלה. כ-1.2 ק"מ מערוץ נחל רחף מגיעים לנקודת פיצול – השביל השחור ממשיך ימינה, ואנו ממשיכים ישר בשביל אדום.

מיד לאחר הפיצול השביל נכנס לערוץ קטן, מתעקל שמאלה, ומגיע אל ראשו של מצוק ההעתקים. מכאן תצפית יפה על אזור ה'לשון' של ים המלח, ועד חלקו הירדני של הים.

מעלה מור

אנו נמצאים בראשו של 'מעלה מור', מעלה עתיק שמנצל את המדרון הנוח יחסית כדי לרדת אל חוף ים המלח. נרד עם השביל המתפתל. לאחר ירידה של כמה עשרות מטרים נגיע אל מישור, בסופו נמשיך בירידה בחלקו התחתון של המעלה.

בסוף הירידה מוצב שלט המציין כי אנו נמצאים בשמורת טבע 'מדבר יהודה – נחל מור'. השביל ממשיך דרומה, לעיתים שביל ולעיתים ממש דרך, עוד כ-3 ק"מ עד לנחל יעלים. לקראת הנחל הסימון מתרחק מכביש 90, נכנס לערוץ הנחל, עובר מתחת לכביש 90, ומצדו השני עולה על טיילת ים המלח. נמשיך על הטיילת עוד כ-4 ק"מ עד לנקודת הסיום של המקטע בצומת הכניסה לאזור המלונות של עין בוקק.

סיכום

מקטע 33 הוא קטע מדברי המשלב הליכה על במת המדבר, ירידה דרך מצוק ההעתקים, והליכה על חוף ים המלח. בשונה מהקטעים שלפניו ואחריו, אין בו אתגרים טכניים, אך יש בו מספר תצפיות יפות, ובסופו ניתן לטבול בים המלח.

שימו לב: לאורך המסלול אין צל ואין מקורות מים. יש לקחת זאת בחשבון בעת תכנון הטיול.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין בוקק

מיקום במפה

דילוג לתוכן