לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

IMG-20210423-WA0234

רקע

מקטע מס' 31 של שביל ישראל מערד לבירכת צפירה , המקטע הראשון של דרום אמיתי : מדבר יהודה  ומצדה ,ים המלח , מכתשים והערבה . אורך המקטע  כ – 17 ק"מ , זמן משוער לביצוע : כ – 8 שעות , רובו במגמת ירידה , הפרשי  גובה לאורך המסלול +180 -450 . הקטע מתחיל בערד ולאט לאט לוקח אותנו לתוך המדבר, דרך נחלים היפים ויובליו הקטנים של נחל רחף ונחל צאלים. עם ביקור בכפר הנוקדים  עד לחניון לילה בירכת צפירה לסיום המקטע , עם רצון להבא .

נתחיל בקצה הצפוני של ערד ,ההרגשה היא של עמידה בפתח של שער. אשר פותח את הכניסה למדבר. נכיר מיצג הגיאולוגי,  חלק הדרומי של המדבר יהודה מופיע עם סלעי צור וקרטון .

נעבור בקניון נחל רחף עליון ונפגוש שבילים ובורות( מאגרות מים) קדומים אשר הגדול שביניהם – מאגורת  רחמים . נבקר בכפר הנוקדים , ומשם ישר לחניון לילה בריכת צפירה. הבריכה נמצאת כמה מאות מטרים מהחניון  ,מומלץ לבקר ולהתרענן. כמו כן ההמלצה להחנות רכבים : רק נא לזכור רק בערד בתחילת המסלול ובכפר הנוקדים ( קצת לפני הסוף המסלול ). אין להשאיר רכבים ללא השגחה בבירכת צפירה .

תיאור המסלול

המסלול מתחיל בחלקו הצפוני של העיר ערד , במפגש הרחובות חברון וקנאים. משם נמשיך צפונה ברחוב בחברון , סימון שביל ישראל,  מופיע על גבי בטנדות או עמודי חשמל/תאורה לאורך רחוב , עד שנגיע לגבול הרחוב.וממשיכים באותו כיוון  לשטח פתוח,  בנקודה הזאת שביל ישראל מתחבר לשביל מסומן כחול. חוצים אזור מישורי של כמה מאות מטרים אשר במרכזו נפגוש שרידים של בסיס צבאי  נטוש , מעט עצים , שברי מדרכות מבנים .

לאחר מכן השביל עולה בעליה מתונה לגבעה ויורד מהצד השני של הגבעה אל ערוץ שנקרא " ערוץ ארבעת הבורות", זהו יובל של נחל צאלים . במורד הערוץ , השביל עובר בקרבת בורות מים ,חלקם עדיין משמשים את הרועים, נא להיזהר אין גידור סביב הבורות , לא להתקרב . בקרבת הבורות ניתן לראות שרידי תעלות ,שנחפרו כדי להוביל מי הנגר אל הבורות .

השביל מוביל אותנו ליציאה מערוץ של ארבע בורות ,ופונה ימינה ,ומתחיל לטפס על השלוחה הקרובה ומקיף אותה בצד שמאלי , עד למפגש עם ערוץ הקטן בצדה השני של שלוחה. בנקודה הזאת שביל פונה שמאלה וממשיך ישר אל מאגורת רחמים ,תוך שהוא חוצה גבעה קטנה.

מקום להפסקת קפה ועצירה ראשונה , מאגורת רחמים . מאגורה נבנתה בפיתול  של נחל דומיה . במאוגרת רחמים פונים ימינה ולאחר ,כמה מטרים נפגוש שביל  מסומן אדום ,הוא ילווה אותנו ביחד עם סימון שביל ישראל עד כביש מצדה מערב. לאחר בערך שני קילומטרים ממאגורת רחמים, שביל ישראל פונה שמאלה ומטפס למדרון השמאלי ,לכיוון הערוץ נחל דומיה (אדום ממשיך לכיוון הכביש) .

עולה לשטח פתוח וממשיך על דרך עפר עד לבור דומיה . את הבור תזהו לפי חולייה עגולה שהוכנה מבולבוס . שביל ממשיך במגמת עליה במעלה הערוץ  ,ובמפגש הנחלים ,בוחרים את הערוץ הימני , ולאחר הליכה קצרה בתוך הערוץ ,שביל עוקף בצד השמאלי את המפל , לאחר מכן מעל המפל ,שביל פונה לערוץ ימני מוביל אותנו עד לכביש מצדה מערב.ממשיכים עם סימון שביל ישראל בקרבת הכביש עד למפגש שבילים, עם שביל מסומן ירוק , לוקחים ימינה וחוצים את הכביש בזהירות  אל מצפור אסף (תצפית לזכרו של אסף אלון , לוחם גולני אשר נפל  בגבול לבנון בשנת 1987).

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
IMG-20200214-WA0034

מקום יפה לתמונה. ממצפור אסף מתקדמים עם שביל ישראל ושביל סימון ירוק , אל נ.ג 604 , נוף מרהיב מקום לתמונה . אנחנו עוקפים את "הפסגה " ויורדים לערוצו הקניוני של נחל רחף עליון . בנקודת מפגש עם הערוץ שביל פונה שמאלה במורד הערוץ ומתחבר לשביל סימון שחור ,אשר ילווה אותנו עד לבקעת הקנאים .

נעבור בערוץ צר של נחל, וכשקניון מתחיל להתרחב , נעלה עם השביל על הגדה השמאלית ונעבור בקרבת התיישבות הבדואים, לאחר מכן , מגיעים אל דרך עפר מסומנת כחול ועולים איתה עד לכפר הנוקדים . כפר תיירותי בסגנון מדברי, בדואי ( מקום מומלץ להשארת רכבים). מכן ממשיכים ללכת על דרך 4×4 מסומנת שחור עוד כי 3 ק"מ עד לחניון לילה בירכת צפירה .

IMG_20230201_214551

מקומות מומלצים באזור : מצפה מואב , מצפה עופר גרוני .

הקפצות לשביליסטים – 0523996941.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

דילוג לתוכן