לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

שביל ישראל - מקטע 26

רקע

מקטע מספר 26 של שביל ישראל לוקח אותנו מבית גוברין דרך שדות וכרמי ענבים נפלאים וחוצה את השפלה הנמוכה עד לתל קשת.

תיאור המסלול:

אורך המקטע כ-21 ק"מ, זמן ההליכה הכולל 6-8 שעות. המסלול מתון וחשוף לשמש.

המסלול מתחיל על יד בית גוברין, בתחנת דלק שלידה מגרש חניה בו ניתן להשאיר רכב. המקטע מסתיים בתל קשת, לא רחוק מהיישוב אחוזם.

התחלת המקטע:

נתחיל את המקטע על יד תחנת הרכבת של בית גוברין. נחצה בזהירות את כביש 38 ונטפס עם השביל לאזור הגבוה שמעל לכביש. עד מהרה נגיע אל שרידי "ווילה", מבנה ערבי בן 2 קומות שנהרס במלחמת העצמאות. בעבר הוא שימש כמשכנו של שייח' מאזור חברון ואחר כך גם של ג'מאל עבד א-נאצר שהפך לשליט מצרים. אחרי שנכבשה במלחמת העצמאות שימשה הוילה כמפקדת קורס המכי"ם של יחידת גבעתי אך ננטשה בשנות ה-70 וכיום יש במבנה חשש לסכנת קריסה והכניסה אסורה.

טרקטור בשביל ישראל

נמשיך מהוילה עם סימון השביל בירידה קלה עד שנגיע אל "מערת השוק", מערה בצורת פעמון שקרסה פנימה אל תוך עצמה. נעבור אותה ונמשיך במגמת ירידה. נעבור חורבות רבות ונגיע אל מורדות "תל לכיש" – תל ארכיאולוגי חשוב ויחסית גדול שנמצאו בו ממצאים ארכיאולוגים רבים. הוא הוכרז בשנת 1994 כגן לאומי. למעוניינים ולמי שיש זמן, מומלץ לסטות אליו מעט ולהתרשם.

לכיש וענבי טלי:

אחרי שנעבור את תל לכיש נגיע אל הכרמים של ענבי טלי, שילוו אותנו בקילומטרים הקרובים. זו הליכה נעימה מאוד בין כרמי הענבים השופעים, ולעיתים עובדים נחמדים יציעו טעימות של הענבים המשובחים. אחרי שנעבור את הכרמים הדרומיים נגיע אל נקודת הפסקה רגע לפני מושב לכיש, עם נדנדה וספריית שביל.

מנקודה זו נמשיך אל מושב לכיש, בו יש מינימרקט, נקודות מילוי מים ומלאכי שביל למעוניינים לעצור בנקודה זו. מושב לכיש נקרא על שם תל לכיש שעל ידו, האתר הארכיאולוגי שמהווה שרידי יישוב עתיק בשם זה. הוא מפורסם בזכות משקי הענבי הרבים שסביבו ורבים מתושביו עוסקים בחקלאות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
ענבי לכיש במקטע 26 שביל ישראל

מושב אחוזם:

מלכיש נמשיך עם השביל בדרך עפר רחבה שנכנסת שוב אל תוך הכרמים שעל יד היישוב. אחרי שנחצה אותם נלך בשדות וגבעות עד שנגיע אל כביש 6 וערוץ הנחל של נחל אדוריים, יובל של נחל השקמה במתחיל באזור חברון. נחצה את כביש 6 ואחרי שנמשיך עם הנחל נחצה גם את כביש 40. המעוניינים להגיע למושב אחוזם ולא להמשיך לתל קשת ימשיכו בנקודה זו בכביש כוכר לצד הכביש כשני קילומטרים עד לאחוזם.

מושב אחוזם הוקם בשנת 1950 על ידי עולים מצפון אפריקה ותחילה נקרא מעגלים, אך מאוחר יותר שונה שמו והוא נקרא אחוזם על שם אחד מצאצאיו של יהודה. אוכלוסיית המקום מורכבת מיהודים חילוניים ודתיים, שמתפרנסים בעיקר מחקלאות. יש במושב מכולת וגם בית כנסת.

מקטע 26 מבית גוברין לתל קשת

סיום המקטע:

אחרי שנחצה את כביש 40 נראה עץ דקל בודד ומעבר לו יימצא תל קשת, תל בו נמצאו שרידי יישוב קדומים וממצאים ארכיאולוגיים. כאן מסתיים המקטע. מכאן מומלץ לחזור ליישוב אחוזפ, או להמשיך דרומה אל חוות פיליפ, שם ניתן להשאיר רכב או להישאר ללון.

ללנים בלכיש: קבוצת ווטסאפ מלאכי שביל לכיש. ניתן להצטרף, לכתוב שם, מספר אנשים, תאריך הגעה. חברי הקבוצה יתקשרו אם מתאים להם. https://chat.whatsapp.com/FntNBPHz7Zh8s8sYKBiZfB

קרדיט לצילום: עדי פלד דרורי

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בית גוברין

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן