לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שביל ישראל מצור הדסה לצובה

רקע

מקטע מספר 24 של שביל ישראל לוקח אותנו מצור הדסה דרך גבעות יפהפיות, נתיב הל"ה ותצפיות על השפלה עד לצומת האלה, לא רחוק מהיישוב שריגים לי-און.

תיאור המסלול:

אורך המקטע כ-20 ק"מ, זמן ההליכה הכולל 6-8 שעות. מצפון המסלול במגמת ירידה מתונה עם עליות קלות.

המסלול מתחיל ביישוב צור הדסה, אליו ניתן להגיע בתחבורה ציבורית או להשאיר רכב ביישוב. את היום נסיים בצומת האלה, שם אפשר להשאיר רכב נוסף או ללון בשריגים ליאון או באחד היישובים הקרובים.

התחלה:

מצור הדסה נלך מערבה ונרד דרך חורשת אורנים אל נחל מטע שעל יד יער מטע. נלך לאורך הנחל ונעבור את חורבת דורבן – חורבה עוד מתקופת הברזל הכוללת עתיקות רבות, ביניהן פסיפס וחותמת שהוקדשה למלך.

נעבור על יד היישוב מטע, ואחריו בעין מטע ועין תנור. שווה לעצור באחד המעיינות, במיוחד אם יש מים. באזור יש גם את חירבת תנור, בית חווה צלבני ומערות קבורה

שביל ישראל -מקטע 24

נתיב הל"ה:

אחרי שנעבור את המעיינות והחורבות נמשיך עם השביל בדרך עפר דרך יער מטע ונחל זנוח, עד שנגיע אל נתיב הל"ה. זהו קיבוץ הנקרא על שמם של 35 הלוחמים, אנשי פלמ"ח וחי"ש, שנפלו בקרב במלחמת העצמאות. השביל עובר קרוב לאנדרטה לזכר הלוחמים שישנה ביישוב. ניתן להיכנס ולהתרשם מהאנדרטה, למלא מים ולקנות לחם במאפיה בקיבוץ או מוצרים בצרכניה.

מנתיב הל"ה נעבור מתחת לכביש 375 ומתחת לגשר נחל האלה. נלך במקביל למושב אדרת(בחודש מרץ ישנם שדות של פרגים באדרת), שממערב לו יש מעבר אל חורשת חרובים וחניון עם אורנים וספסלים, למעוניינים בנקודה להפסקה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שקיעה במקטע 24 של שביל ישראל

תל שוכה:

נמשיך עם השביל ונתחבר עם שביל מסומן כחול שמתקדם אל תל שוכה. בסוף החורף ותחילת האביב נקודה זו ידועה בזכות תורמוס ההרים הכחול הצומח בה, ובזכות שרידי היישוב העתיקים הנמצאים בה. באזור יש שרידי חומות ומבנים שנחפרו חלקית בלבד (אך גם בורות מים, יש להיזהר). נקודה זו היא גם תצפית יפהפיה על גבעות השפלה הירוקות והשלוות. ניתן לראות את בית שמש, נתיב הל"ה, יישובי גוש עציון ועוד.

מכאן השביל חוצה את הגבעה לאורכה ויורד לצפון מערב עד כביש 375. נחצה את הכביש במעבר מים אל מטעי השקדים של קיבוץ נתיב הל'ה, ונעבור כן בחלקת שיטה מלבינה. נגיע אל ערוץ עמק העלה וממנו נעלה על הרכס של צפון עמק האלה. שוב נוקף התצפיות וגבעות, ושוב נעבור על יד אתר ארכיאולוגי – חורבת קיאפה.

מקטע 24 - שביל ישראל מצור הדסה לצובה

חורבת קיאפה וסיום המקטע:

חורבת קיאפה, הידועה גם בשם מבצר האלה, היא אתר ארכיאולוגי עם שכבות מתקופות שונות, העתיקות שבהן מתקופת הברזל. חוקרים מסוימים מאמינים כי החורבה היא מימי מלוכת דוד המלך והיא הוכחה לכך שבימי מלכותו הייתה ביהודה ממלכה חזקה וחשובה. האתר הוכרז כגן לאומי ולכן בוטלה תכנית להרחבת בית שמש לאזור זה. השרידים בשטח הם חומה ושני שערים, במזרח ובמערב הישוב. בשל שני השערים יש השערות כי זו שעריים המקראית הנזכרת בסיפור דוד וגוליית.

מחורבת קיאפה נמשיך מערבה עד לכביש 38, חצי קילומטר מצומת האלה. זוהי נקודת סיום המקטע. ניתן ללכת אל הצומת בה יש תחנת "פז" בה ניתן להשאיר רכב מראש ולהצטייד באוכל ושתיה, או להמשיך מעט על השביל ולהגיע אל היישוב לי און בו יש מלאכי שביל שניתן ללון אצלם.

לתיאום לינה אצל תושבי שריגים: שרה שדמי 0508511658 (שרה מרכזת פניות של שביליסטים ומקשרת ביניהם לבין תושבי היישוב המוכנים לארח).

קרדיט לצילום:  עדי פלד דרורי, יוסף קרצמן

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור הדסה

מיקום במפה

דילוג לתוכן