לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מקטע 10 של שביל ישראל

רקע

שביל ישראל מקטע 10 מתחיל ממעלה קיש עד לנוף הגליל.

מקטע מספר 10 של שביל ישראל הינו מקטע עשיר בצמחייה ,עניין וטבע  עוצמתי . תחילתו במעלה קיש וסיומו בנוף הגליל. הוא עובר דרך נחל תבור ומגיע בטיפוס עד לפסגת הר תבור,  צעידה נופלאה בדרך נוף יער בית קשת, מעלה להר דבורה והכביש המגיע לנוף הגליל.

תיאור המסלול

אורך המקטע  הוא כ – 22.16 ק"מ . המסלול מתחיל בסמוך לפארק מעלה קיש, ממנו צועדים לאורך טיילת נחל תבור, עלייה להר תבור דרך הכפר שיבלי, אותו פוגשים שוב בירידה מההר בדרך לדרך נוף יער בית קשת.
מכאן מגיעים להר נוסף, הר דבורה.

לאחר מכן יורדים מהר דבורה ועולים שוב לרכס של נוף הגליל, כאן מסתיים המסלול.ניתן להשאיר רכבים לצד מעלה קיש בתחילת המסלול, ובסיומו למצוא חניה בצד הכביש או ברחובות הסמוכים.
כמו כן, ישנה תחבורה ציבורית טובה לנוף הגליל עם תחנות אוטובוס בסמוך לנקודת הסיום.

מכפר קיש לנוף גליל

המסלול מתחיל בסמוך למעלה קיש, ממנו נצעד לאורך כביש 7276 המתחבר לכביש הגישה אל עבר כפר קיש. במהרה נגיע לתוואי נחל תבור לאורכו נסללה דרך נוף נוחה ומישורית.
ניתן למצוא נקודות רבות למנוחה לצד הנחל, שהן גם מוצלות.

לאחר כ – 4 ק"מ נגיע לתחנת הדלק דור אלון (כאן יש שירותים מסודרים ואלונית).השביל חוצה את כביש מספר 65 (יש מעבר חצייה מסודר) לכניסה לכפר הבדואי שיבלי.
בנקודה זו אנחנו למרגלות הר תבור.

צועדים עם שביל ישראל על המדרכה של כביש הגישה לכפר. יש לשים לב – במפות השביל עולה להר תבור ממש בתחילת הכניסה לשיבלי, אך חסמו אותו עם גדרות ושטחים חקלאיים.
על כן יש להמשיך עם הכביש הראשי של הכניסה לכפר, להמשיך ישר בכיכר הראשונה ולהמשיך לצעוד עם הכביש המתעקל מעלה.

ממש בצד העיקול ישנה דרך עפר שמתחברת שוב עם שביל ישראל ומתחילים לעלות לפסגת הר תבור.אם כן, עולים בדרך עפר נוחה אל מעל הכפר שיבלי, ולאחר 500 מ', מתחילה העלייה התלולה כשמתנתקים משביל העפר.500 מ' של עליה בינות החורש התחתון של הר תבור.

סימון השביל מאד ברור, כך גם הדרך.ממשיכים בעליה עד השביל ההיקפי של שני שליש גובה של הר תבור ( דרך עפר מישורית מסומנת בסימון שבילים אדום). כאן ניתן לנוח ולאגור כוחות למעלה הבא:
מעלה הבא משמעותי יותר עם חלקים תלולים יותר, באורך של כ – 900 מ'.

כאן צועדים בינות עצי האלון המפורסמים, הלוא הם אלוני תבור – שקיבלו ממש כאן את שמם.עצי האלון נטועים עמוק באדמת ההר, בעלי עלים רחבים כך גם הבלוטים והספלולים.

סוג זה של אלונים היה נפוץ באזורים נוספים בארץ:אזור השרון וגבעות אלונים שפרעם.

חלקו של יער האלונים נשמר בגליל התחתון באזור של גבעות אלונים שפרעם, ואילו באזור השרון נכחד כמעט כליל (למעט שמורת הטבע אלוני יצחק ושיקום אלונים בחדרה).
בתקופה העות'מאנית, השתמשו בעצים אלו להפעלת מנוע הקיטור של הרכבת החיג'אזית שעברה בארץ ישראל בדרכה למכה בערב הסעודית.

התורכים הפעילו את מנוע הרכבת ע"י שריפת העצים, על כן כרתו והכחידו את רובם מהנוף הארץ ישראלי של צפון השרון וגבעות אלונים שפרעם.
אם כן, כאן במעלה הר תבור ניתן לראות שריד אותנטי של עצי אלון תבור, הנקראים על שם הר תבור.

נקיף את ההר עם השביל ונגיע לחניה של פסגת התבור בסמוך לשער הכניסה של כנסיית ההשתנות (טרנספיגורציה).

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
פריחה על שביל ישראל בגליל

הר תבור הוא הר קדוש לכל הדתות, ובפרט גם ליהודים. ההר חשוב מבחינה גיאוגרפית, שכן הוא ממוקם בסמוך לדרך חשובה שהובילה בימי קדם מעמק יזרעאל לדמשק.
ההר מהווה גבול גיאוגרפי בין 3 שבטי ישראל: זבולון, יששכר ונפתלי.

ההר שימש נקודה אסטרטגית חשובה, על כן הוא מקושר למספר סיפורי מלחמה מקראיים:
המלחמה של בני ישראל נגד חצור המוזכרת בספר שופטים.דבורה הנביאה יחד עם ברק בן אבינועם מנהיגים את הכוחות של בני ישראל, שעולים להר תבור לנקודה האסטרטגית ומכאן מביסים את צבאם של יבין מלך חצור ושר צבאו סיסרא.

הר תבור ידוע גם כאחד מההרים אשר מראשם נהגו להדליק משואות לקידוש החודש בימי תקופת בית שני: ”בראשונה היו משיאין משואות בראשי ההרים הגבוהים: בהר המשחה, בסרטבא, ובצרופנה, בתבור, בחורן, בבית דלתיה” (תוספתא, ראש השנה, א, טו).

אם כן המסורת של קדושת ההר עברה גם לדת ולתרבות הנוצרית. על פסגת התבור, ישנה כנסייה הנקראת בעברית: כנסיית ההשתנות. מומלץ להיכנס לביקור בכנסייה (יש לבדוק את שעות הפעילות).

על פי המסורת הנוצרית קתולית השתנה ישוע לעיני תלמידיו: פטרוס, יעקב ויוחנן והופיע אל מולם עם המנהיגים והדמויות המקראיות: משה ואליהו הנביא המוזכרים גם הם בכנסייה.
יש הטוענים שלא מדובר בהר תבור, אלא בהר החרמון – שכן שם ההר המפורש אינו מופיע בברית החדשה:
"ומקץ ששת ימים לקח לו ישוע את-פטרוס ואת-יעקב ואת-יוחנן אחיו ויעלם בדד על-הר גבוה;"

בכל אופן, סיפורים רבים נקשרים למקום זה, והמסורת ממשיכה את דרכה😊
לאחר מנוחה אל מול הנוף המרהיב המשקיף מן ההר, נמשיך בשביל היורד את התבור מצידו הדרום מערבי. בדרך נראה את הכניסה הקדומה למנזר ולמבצר הצלבני שהוקם כאן, נחצה את כביש הגישה לפסגת ההר ונמשיך עם סימון השביל.

השביל היורד מההר מתחיל להיות תלול לאחר כ – 300 מ' בערך.החלק הזה של ההר תלול יותר, על כן מומלץ לצעוד אותו מצפון לדרום מבחינת רמת קושי. סימון השביל ברור לאורך כל הדרך.
גם בחלק הזה, נפגוש את שביל העפר האדום המקיף את פסגת ההר בשני שליש גובה – דרך המיועדת בין היתר גם לחילוץ ועזרה.
אורך הירידה כולה הוא 1.5 ק"מ.

בדרך להר תבור -מקטע 10

בסופה נגיע לעץ זית ומתחתיו שולחן פיקניק למנוחה.מעבר לכביש יש מרכז שירות והסעות אל פסגת ההר, לרוב תיירים משתמשים בשירות ההסעות לביקור בכנסייה.
במקום שירותים מסודרים וקיוסק.

המשך השביל אל תוך הכפר שיבלי, שלאחר כ – 1 ק"מ נגיע לדרך נוף יער בית קשת.במשך 7 ק"מ הבאים מכאן ועד לפגת הר דבורה, נצעד בדרך נוף סלולה ברובה ונוחה לצעידה.
ישנן עליות וירידות לסירוגין, ובגדול הדרך נוחה לצעידה.

בערך במחצית הדרך נגיע לתצפית הר תבור, בה ניתן לנוח (ישנם ספסלי ישיבה ונוף יפה לכיוון הר תבור). העלייה המשמעותית היחידה שיש בחלק זה, היא להר דבורה, וגם היא על גבי שביל עפר רחב.
מפסגת הר דבורה, נמשיך עם השביל במגמת ירידה אל עבר צומת שבילים בה נראה סימוני שבילים רבים באזור.

נמשיך עם שביל ישראל עם דרכי עפר, עד שנגיע לשמורת הטבע עינות שוחים.המעיין יבש, והדרך חשופה לשמש.

מעיינות שוחים נמשיך בשביל עפר במגמת עלייה לצד שמורת הטבע מתחת לנוף הגליל ולצד הכפר עין מאהל: שמורת הטבע אירוס נצרתי. גבעה זו הוכרזה כשמורת טבע על מנת לשמור על המין מיוחד של אירוס נצרתי הגדל כאן. שמרו על הגבעה מפני פיתוח ובנייה.

אירוס נצרתי מיוחד בצבעו הלבן \ אפור.ממשיכים עם השביל, חולפים על פני בית הקברות (אין צורך להיכנס אליו), ומיד מתחברים לדרך נוף סלולה של כ – 1 ק"מ עד לנקודת הסיום.
לאורך הדרך פינות נחמדות לעצירה ומנוחה.

בערך במחציתה, מתחילים לעלות בעלייה תלולה עד לכביש הראשי המחבר בין עין מאהל ושכונת הר יונה לנוף הגליל. זוהי נקודת סיום המסלול.נתראה במקטע הבא!

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כפר קיש

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן