תצפית מהר צפחות על הים האדום

רקע

מקטע מס' 55 של שביל ישראל מהר יהורם לאילת, הינו המקטע הדרומי ביותר ומהווה את "אקורד הסיום" לבאים מצפון לדרום. המקטע אורכו 14 ק"מ, האורך כ-7 שעות, והוא נחשב לאחד המסלולים היפים והמרשימים בשביל. מאבני החול בהר יואש, דרך הליכה במעוקי נחל גשרון ותצפיות לסיני, ועד לדובדבן שבקצפת- הר צפחות, המהווה נקודת תצפית לארבעת המדינות הגובלות בים האדום.

המסלול מתחיל בחניון לילה הר יהורם, בו גם ניתן להחנות את הרכב בבטחה, ומסתיים בבית ספר שדה אילת. גם שם ניתן להחנות רכב נוסף (במידת האפשר), או לחילופין בסיום המסלול לקחת מונית חזרה לרכב שנמצא בחניון הלילה.

לפני תחילת היום, מומלץ לעלות עם הרכב לנקודת התצפית מהר יואש אשר משקיפה על יום ההליכה אשר אתם עתידיים לעבור, וגם היא נק' תצפית מרהיבה ביופייה. נקודה זו שימשה בעבר כבסיס ירדני שננטש בשלהי מלחמת העצמאות, בכיבוש העיר אום-רשרש. הדרך העולה להר היא דרך עבירה לכל רכב, אך יש לנסוע בזהירות.

 

תצפית מהר יואש מערבה

תיאור המסלול

מחניון הלילה נצא רגלית ונתקדם צפונה במעלה כביש 12 עד לחיבור עם שביל ישראל בסימון כתום-כחול-לבן, ובנוסף סימון שביל כחול, שהחיבור איתם מהווה את תחילתו הרשמית של המקטע.

תחילת ההליכה דרומה הינה על מדרגת גובה בין הר יואש לבין ערוץ הקניון של נחל גשרון, עד ירידה באחד מיובליו. קטע זה של הדרך משקיף מצידו של הר יואש על אבני חול בשלל גוונים וצבעים, ומצידו של נחל גשרון על קניון עמוק וגרניטי שצבעיו הכהים מספקים הצצה חטופה מעבר לגדר הגבול עם מצרים ואל נופי סיני. משם נרד באחד מיובליו של הנחל במעוק צר ותלול המספק הליכה אתגרית בדמות יתדות, מאחזים סולמות. את התוואי הראשי של הנחל נפגוש למרגלות מפל גשרון, מפל של כ-20 מטרים. מנקודה זו ערוץ הנחל הולך ומתרחב, ונוכל להבחין בעצי שיטה המקשטים את גדות הנחל.

 

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית על נחל גשרון

נחצה דרך צבאית החוצה את השביל ונתקדם עד לפנייה מזרחה אל עבר "מעלה גשרון", עלייה תלולה ומאומצת בה נעזוב את תוואי נחל גשרון שליווה אותנו עד כה. בסיום הטיפוס, ניחשף לתצפית מרהיבה אל עבר הרי סיני, ובנוסף הסימון המתלווה לשביל ישראל יתחלף מכחול לאדום.

נחלוף דרך צבאית נוספת, ולאחר הליכה קצרה לצידה, נוכל לראות מצלעות גיר הנישאות גם מצד ימין של צוקי גשרון וגם מצד שמאל אל עבר צוק קטן היורד ממש אנכית אל תוך הנחל. הדרך ממשיכה על הצוק בשביל הנקרא "שביל הסכין".

לאחר מכן הדרך יורדת אל נחל צפחות. גם כאן נוכל למצוא מעט עצי שיטה המתאימים למנוחה לפני העלייה להר צפחות, אשר ניתן כבר להבחין בו באופק. עם הירידה לנחל, הסימון המתלווה לשביל ישראל משתנה מאדום לירוק.

הטיפוס להר צפחות, המתחיל בעלייה מתונה בתוואי הנחל ולבסוף נהיה תלול יותר, הינו המאמץ האחרון ליום, והוא יהיה שווה כל טיפת זיעה בדרך. פסגת ההר הינה תצפית יחידה במינה המשקיפה על כל ארבעת המדינות הגובלות בים האדום- ישראל ומפרץ אילת המשתרע למרגלות ההר, ירדן והעיר עקבה, מצרים ונופי סיני וערב הסעודית הנצפית הרחק באופק.

מכאן השביל יורד מההר עד לבית ספר שדה אילת, כשכל העת נוף הים האדום והרי אדום פרוס לפניכם.

תצפית על הרי סיני מסיום מעלה גשרון

סיכום

שביל ישראל- מקטע מס' 55 מהר יהורם לאילת הינו המקטע האחרון לבאים מצפון והוא חלק משמורת טבע הרי אילת. על כן הוא כולל בתוכו מגוון גדול של סוגי סלעים מרהיבים כדוגמת אבני חול, גרניט וגיר, הליכה בנחלים מעוקיים וטיפוס על הרים, נק' תצפית מרשימות, כשהאחרונה בהן, התצפית מהר צפחות, מסיימת את הטיול בצורה הכי מספקת שיכולה להיות- תצפית מרהיבה על כל הים האדום.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון לילה הר יהורם

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן