לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

תצפית מזרחה מאוכף הר שחורת לגבעות שחורת והרי אדום

רקע

מקטע מס' 54 של שביל ישראל מקניון שחורת להר יהורם, הינו מקטע מרהיב ביופיו, אשר עובר בין קניונים גרניטיים כהים, חולף על פני אבני חול צבעוניות ועד לנביעה אחת מיוחדת במינה, המהווה את מקור המים היחידי באזור שמורת הטבע הרי אילת. המקטע אורכו 12 ק"מ, האורך כ-6-7 שעות, ונחשב בדרגת קושי למטיבי לכת.

המסלול מתחיל בחניון הלילה שחורת ומסתיים בחניון לילה הר יהורם. על מנת לבצע את המקטע הזה יש להיעזר בשני רכבים ולהחנות כל אחד מהם בנק' ההתחלה והסיום, או לחילופין להיעזר בשירותי הקפצות שטח הכרוכות בתשלום.

 

מבט זריחה על חניון הלילה שחורת

תיאור המסלול

מנקודת החנייה בחניון הלילה שחורת, נצא רגלית בהליכה קצרה אל עבר חניון היום עד לחיבור עם שביל ישראל בסימון כתום-כחול-לבן, ובנוסף סימון שביל ירוק. מקטע זה של שביל ישראל נפתח בהליכה מרשימה בתוך קניון הגרניט של נחל שחורת– הליכה במעוקיהם של סלעי יסוד כהים שגובהם נישא אל על ובמעלה מפלים נמוכים יחסית בתוואי הנחל.

עם היציאה מהנחל השביל פונה שמאלה ומתחלף לסימון אדום המתלווה לסימון שביל ישראל. בנקודה זו נוכל להבחין בקו המפגש הדרמטי בצבעי ההרים- סלעי יסוד כהים פוגשים בסלעי משקע בהירים. לאחר מכן, עם הטיפוס במדרונות הר שחורת נוכל לראות את מצלעות הגיר המרכיבות את ההר, ונמשיך בדרך עד אשר נגיע לאוכף תצפית יפהפה המשקיף על הר אמיר מצפון, על הרי אדום וגבעות שחורת (מהן פחות או יותר פתחנו את היום) ממערב, ועל מפרץ אילת הרחק באופק.

מנקודה זו נרד אל עבר נחל רודד, בו מספר עצי שיטה בהם ניתן לנוח בצל. מנקודת המפגש עם הנחל יוצא מתוואי שביל ישראל שביל בסימון שחור המוביל אל הגיא האבוד. זוהי סטייה של כ-500 מ' לכיוון ששווה כל דקה. מדובר בנקיק נחל צר העובר ממש כחריץ בתוך אבן החול ומספק הצצה מיוחדת במינה לשלל גוונים וצבעים אשר מספק לנו הטבע.

בנקודת החזרה אל הנחל נשוב אל סימון השביל ואל סימון שביל כחול המתווסף אליו ונלך לצד אחד מיובליו של נחל רודד. גם כאן ניתן לראות בצורה נהדרת את קו המפגש בין סלעי היסוד העתיקים לבין סלעי המשקע הצעירים. קו אחד המפריד בין מאות מיליוני שנים הנקרא "קו ההעתק".

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית על קו ההעתק

מעט לפני הירידה לנחל נטפים הסימון המתלווה לשביל ישראל יתחלף מכחול לשחור, ויתחלף שוב לירוק עם הגעתנו לתוואי המרכזי של הנחל. נלך הליכה קצרה בפיתולי נחל נטפים ובין מעוקיו עד אשר נעלה עם הסימון הירוק ונצא מתוואי הנחל בדרך המטפסת במקביל אליו, אך לא בתוואי שלו. לנמרצים ולאתגריים מבינינו, מומלץ בנקודה זו להמשיך במעלה תוואי הנחל בסימון שחור, דרך המטפסת בין בולדרים ובמעלה מפלים, לעיתים באמצעות שימוש ביתדות וסולמות, עד לנקודת המפגש הנוספת עם הסימון הירוק ועם שביל ישראל. יש לקחת בחשבון כי הליכה זו היא מעט ארוכה יותר, ועקב התוואי המאתגר, גם עשויה להימשך זמן רב יותר.

עם חזרתנו לשביל נמשיך בסימון הירוק עד פנייה דרומה בסימון אדום, מעט לפני עין נטפים. גם כאן מומלץ לרדת מסימון השביל ולהמשיך בסימון הירוק עד עין נטפים, מעיין אשר מימיו מטפטפים מתוך הסלע אל בריכת בטון קטנה. זהו למעשה מקור המים היחיד באזור המשמש את בעלי החיים ועל כן הרחצה בו אסורה.

נחזור חזרה על עקבותינו אל הסימון האדום היוצא ומטפס החוצה מתוואי הנחל, וממנו נמשיך בסימון שחור, ההולך במקביל לאחד מיובליו של נחל נטפים, איתו נמשיך ונטפס כל הדרך עד הגעתנו לחניון הלילה הר יהורם ולסיום המקטע. מחניון הלילה נקבל הצצה נוספת על מפרץ אילת (שכבר הלך והתקדם דרומה לאורך היום), לקראת המקטע האחרון של שביל ישראל.

 

 

מבט דרום מזרחה מחניון לילה הר יהורם לכיוון הר שלמה והים האדום

סיכום

שביל ישראל- מקטע מס' 54 מקניון שחורת להר יהורם, הינו מקטע מרשים ומיוחד בתוואי השביל, שכן הוא מפגיש אותנו עם קו ההעתק המפריד בין מאות מיליוני שנים בהיסטוריה הגיאולוגית של ישראל. בנוסף, הוא טומן בחובו נקודות טבע יחידות במינן מקניוני גרניט לנקיק אחד שנחרץ באבן חול, ממדבר צחיח אל מעיין אחד ויחיד בכל תא השטח המדברי באזור. ושוב, מפגיש אותנו עם הטבע הייחודי בארץ ישראל.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון נחל שחורת

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן