תצפית מאוכף מצפה עמרם על מפרץ אילת והרי אדום

רקע

מקטע מס' 53 של שביל ישראל מבאר אורה לקניון שחורת, הינו מקטע יפהפה ומיוחד המספק להולכים בו מפגש ארוך ומעמיק עם נחל אחד ההולך ומשתנה לאורך הדרך, הצצה חטופה למפרץ אילת, והר אחד הבנוי כל כולו מאבן חול המתנשאת כעמודי אבן אל על בכל גווני האדום, הורוד והלבן. המקטע אורכו 17.5 ק"מ ואורך כ-9-10 שעות הליכה.

המסלול מתחיל ביישוב באר אורה, שם ניתן להחנות את אחד הרכבים (שימו לב- ישנו שער אחורי שפתוח תמיד להולכי רגל), ומסתיים בחניון לילה קניון שחורת, בו ניתן להחנות רכב נוסף. לחילופין, ניתן להסתייע בשירותי הקפצות הכרוכים בתשלום. בנוסף, מנקודת ההתחלה ישנה הליכה של כ-2.5 ק"מ עד לחיבור עם שביל ישראל. המעוניינים לקצר הליכה זו בהכרח ייאלצו להסתייע בשירותי הקפצות.

מבט על נחל רחם

תיאור המסלול

מנקודת החנייה ביישוב באר אורה נצא רגלית אל עבר השער האחורי של היישוב (הפתוח להולכי רגל), נחלוף על פני מכינת באר אורה וחניון השביליסטים שהקימו במקום, ונתחבר עם דרך ג'יפים בסימון כחול המובילה צפון-מערב. לאחר מעט יותר מק"מ, סימון הדרך יתחלף לשחור, ולאחר כק"מ נוסף נגיע אל דרך ג'יפים בסימון ירוק, ובכך גם נתחבר אל שביל ישראל בסימון כתום-כחול-ירוק.

מנקודה זו מתחילה ההליכה במעלה נחל רחם, עלייה מתונה ברובה. זהו נחל יפהפה ומרשים, מורכב סלעי משקע ומלא עצי שיטה, ובעל אגן הניקוז הגדול ביותר בהרי אילת, כשמתנקזים אליו נחלים מרשימים אחרים כדוגמת נחל שני ונחל עתק. בתחילת ההליכה רוחב הנחל מגיע לכמה מאות מטרים והתוואי שלו יחסית ישר, אך ככל שנלך ונתקדם לאורכו, הנחל ילך ויצר, קירות הנחל יתקרבו זה אל זה ואנו אט אט נסתחרר עם פיתוליו.

במפגש עם נחל שני, אנו ניצמד לתוואי של נחל רחם הפונה דרומה, והסימון המצטרף לסימון השביל יתחלף לשחור. בנקודה זו הנחל כבר משמעותית יהיה יותר "קניוני", ואנו נטפס במעלה בולדרים, ומספר מפלים וגבים. לאחר זמן לא ארוך נפגוש בדרך עצי דקל הגדלים בנחל הנקראים "דקלי רחם", וייחודיים מאוד לאזור זה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
קירות נחל רחם מקושטים בצלף סחוסי

לאחר המפגש החד פעמי עם עצי הדקל, השביל עוזב את התוואי הראשי של נחל רחם (שממשיך מערבה), ומטפס בעלייה נוחה יחסית בסימון שביל כחול, אל עבר האוכף המוביל למצפה עמרם. בנקודת האוכף נמצאת תצפית מרהיבה ביופיה לכיוון מערב, על פסגתו של הר אמיר, גבעות שחורת, הרי אדום ואף חלקו הצפוני של מפרץ אילת. לאלו מכם שהעלייה הממושכת טרם שברה את רוחם, מומלץ לסטות מהשביל כ-300 מ' בסימון שביל אדום (לכיוון צפון מזרח) אל עבר מצפה עמרם, המעצים את חוויית ההתפעלות, מספק הצצה מעט יותר צפונה אל עבר הר עמרם, וחושף בפניכם נוף שבטוח לא תראו מהאוכף.

מהאוכף נתחיל לרדת אל עבר מרגלות הר אמיר, המספק מראה מרהיב של שלל צורות וצבעים מהם בנויה אבן החול המרכיבה את ההר. אבן החול תלווה אותנו בדרכנו אל קניון שחורת, ואליה יצטרפו גם שלל צבעים כהים של סלע הגרניט, המספקים הצצה חטופה למקטע הבא. לאחר הליכה קצרה הסימון המצטרף לשביל יתחלף לשחור ואיתו נמשיך עד הגעתנו לחניון של נחל שחורת, ובכך לסיום המקטע.

20230115_153058

סיכום

שביל ישראל- מקטע מס' 53 מבאר אורה לקניון שחורת, הינו מקטע מסקרן ומיוחד, המפגיש את המטיילים בו עם עוצמתו של הטבע. החל מנוף עוצר נשימה, להרים וסלעים בשלל צורות וצבעים, ועד לנחל אחד מרשים, שההליכה הממושכת בין כותליו מספקת לנו המטיילים הוכחה נוספת וחותכת לכוחם של המים בעיצוב תוואי השטח והנוף.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

באר אורה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן