לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

אגם תמנע

רקע

מקטע מס' 52 של שביל ישראל מתמנע לבאר אורה הינו מקטע מרהיב ביופיו, המספק טעימה קטנה מאחד המקומות המיוחדים בארץ, חולף על פני מכרות נחושת בני זמננו, ומגיע עד לפתחו של נחל מרשים ויפהפה, שהוא בעל אגן הניקוז הגדול ביותר בהרי אילת. אורך המקטע 14.5 ק"מ והוא אורך כ-7-8 שעות.

המסלול מתחיל בפארק תמנע, שהכניסה אליו כרוכה בתשלום, ומסתיים בבאר אורה. על מנת לבצע את המקטע הזה יש להיעזר בשני רכבים ולהחנות כל אחד מהם בנק' ההתחלה והסיום, או לחילופין להיעזר במונית / תחבורה ציבורית. שימו לב כי עד לנקודת הסיום בבאר אורה ישנה הליכה של כ-2.5 ק"מ שאינה על השביל. המעוניינים לקצר הליכה זו ייאלצו להסתייע בשירותי הקפצות שטח.

 

מבט ראשוני על נחל אלכסון

תיאור המסלול

מנקודת החנייה מחוץ לכניסה לפארק תמנע, נצא רגלית עם הסימון של שביל ישראל אל עבר מרכז המבקרים של הפארק, שם יש להסדיר את התשלום בעבור הכניסה לפארק. זהו גם למעשה מרכז מודיעין על האטרקציות השונות בפארק, לאלו מכם המעוניינים לשלב זאת כחלק מהמקטע. ממרכז המבקרים נתחיל להתקדם יחד עם שביל ישראל במעלה נחל אלכסון. זהו למעשה נחל מרהיב ביופיו, שההליכה בין פיתוליו, מציגה לראווה גווני סלע בין אדום לחום לשחור של סלעי היסוד המרכיבים אותו. בחלקו הגבוה יותר של הנחל נצליח לראות מעט אבני חול בצבעיהם הכהים גם כן. כל זאת בליווי שלטי הסבר על תופעות גיאולוגיות שונות המצויות בנחל. אחת המעניינות מביניהם, הדייקים, היא תופעה בה מגמה חודרת אל סדקי הסלעים שמתגבשים באיטיות במעמקי כדור הארץ. בצורה זו ניתן לראות כמעין "פסים" בתוך הסלע (מצורפת תמונה בסוף).

סיום העלייה הינה בפסגת הר תמנע, הנקודה הגבוהה ביותר בשטח הפארק. זהו הר שפסגתו השטוחה מספקת נקודת תצפית אל כל בקעת תמנע הפועמת מכל עבר, אל הרי אדום ובקעת הערבה, ואי שם, הרחק באופק הדרומי, גם למפרץ אילת המבצבץ בצבעו הכחול.

 

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית מהר תמנע צפונה אל בקעת תמנע

מנקודה זו נרד מההר לכיוון דרום בירידה תלולה וכשנוף פרוס לפנינו. לאחר כק"מ הירידה תתמתן, ואנו נמשיך לצעוד בתוואי נחל אל עבר אגם תמנע, שאמנם עצם קיומו הינו מלאכותי, אך מספק הפוגה מרגשת של מראה מים ועצי דקל בלב מדבר צחיח. במקום גם תמצאו מסעדה, ברז למילוי מים ושירותים, כך שתוכלו להתמלא באנרגיה מחודשת.

מהאגם נמשיך עם השביל על דרך עפר שיוצאת מבקעת תמנע אל עבר נקודת המפגש עם נחל רחם. בדרכנו נוכל לראות סוללות עפר וגבעות סלע חצובות מאתר כריית נחושת מודרני שפעל באזור. לאחר מכן גם נחלוף על פני אתר הטמנת פסולת הנקרא "מטמנת נמרה". לאחר הליכה קצרה נוספת על דרך העפר נגיע לחצייתו של נחל רחם ולחיבור עם סימון שביל ירוק.

שביל ישראל ממשיך בהליכה קצרה של כק"מ נוסף בתוואי של נחל רחם, ומספק הצצה ראשונית לנחל שאגן הניקוז שלו הוא הגדול ביותר בהרי אילת, ועל כן גם מראה רוחבו וגודלו הם ייחודיים ומרשימים לאזור זה. לאחר כק"מ נגיע לנקודת סיום המקטע ולחיבור של השביל עם דרך ג'יפים בסימון שחור המובילה לבאר אורה, שם החננו את הרכב. נלך על דרך זו (שלאחר כק"מ מתחלפת לסימון כחול) במשך כ-2.5 ק"מ עד הגעתנו לבאר אורה ולנקודת הסיום של היום.

אלו מכם המעוניינים להימנע מהליכה בדרך הג'יפים העוברת בין אתרי הכרייה ואתר הטמנת פסולת, מומלץ להחנות את אחד הרכבים באגם תמנע (במקום בבאר אורה), לקצר את יום ההליכה בשביל ולנצל את השהות בפארק עד תום.

 

מבט על נחל רחם

סיכום

שביל ישראל- מקטע מס' 52 מתמנע לבאר אורה, הינו מקטע יפהפה ועוצמתי, העובר באחד האתרים היפים בארץ- פארק תמנע, ומטפס לפסגה הגבוהה ביותר בשטחו, המספקת תצפית מרהיבה על כל האזור. זאת לצד תופעות גיאולוגיות מלוות בהסברים הממלאות את הדרך, אגם מים מלאכותי המספק הפוגה פסטורלית מיובש המדבר, ופתח נחל אחד, שמספיקה טעימה ממנו על מנת לחוש בעוצמתו.

-מצורפת מפת מקטע זה בתחתית הפוסט.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק תמנע

מיקום במפה

דילוג לתוכן