צילום: עדי פלד דרורי

רקע

מקטע מספר 22 של שביל ישראל לוקח אותנו מלטרון להתחלת הרי ירושלים, החיבור בין גבעות השפלה וההרים, דרך אנדרטאות ממלחמת העצמאות ועד לקיבוץ צובה בהרי ירושלים.

תיאור המסלול:

אורך המקטע כ-28 ק"מ, זמן ההליכה הכולל 8-10 שעות. תחילת המסלול לצפון בגבעות מתונות, ובהמשך המישורים נעשים מעט תלולים יותר.

התחלת המקטע באנדרטת "יד לשריון" על יד צומת לטרון. ניתן להשאיר רכב בחניון על יד האנדרטה, או להגיע לצומת באוטובוס ולהתחבר לשביל רגלית. המקטע מסתיים בקיבוץ צובה. ניתן להשאיר רכב בקיבוץ, ובנוסף יש בקיבוץ בקתת שביליסטים בה אפשר ללון.

צילום: עדי פלד דרורי

התחלה

מאנדרטת יד לשריון נעבור עם השביל את צומת חטיבה 7, הצומת שעל יד מחלף לטרון. נמשיך מזרחה לאורך הגדר של מנזר השתקנים, בו חיים נזירים פעילים בשתיקה. ניתן לבקר בכנסיה שבמקום וגם ביקב בו מיוצרים "יינות לטרון". בכניסה יש גם חנות המוכרת את היינות.

מהמנזר נמשיך עם השביל אל הגבעה הקרובה ממזרח, עליה נמצאות חורבות מבצר צלבני הנקרא "לה-טורון דה שאבלייה", ועם השנים הוא נהפך ללטרון והעניק את השם לאזור. באזור תצפית יפה, ויש לשים לב שההריסות לא מוסדרות וישנם בורות פתוחים והריסות מסודרות. יש להתהלך בזהירות.

נווה שלום

מאזור לטרון נחצה עמק קטן ונמשיך לפאתי נווה שלום, ישוב יהודי-ערבי מיוחד. השביל עובר קרוב במיוחד למבנה ייחודי בצורת איגלו לבן עם חלון זכוכית ענק הפונה לתצפית מערבה. זהו "בית הדומיה" של היישוב, וניתן לשבת בו בשתיקה למנוחה או מדיטציה. מומלץ לעצור בו ולהנות מהדממה והיופי, ואולי להכיר גם את היישוב.

מנווה שלום נמשיך על שבילי עפר עבירים לרכבים עד היישוב מסילת ציון, דרך יער אשתאול ו"דרך בורמה", מורד "הסרפנטינות" שנפרץ למעבר במלחמת העצמאות כדי להציל את ירושלים ממצור. רוב הדרך עוברת ביער אורנים.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
צילום: עדי פלד דרורי

מסילת ציון ובית מאיר

נעבור מצפון למסילת ציון דרך עמק ובו עין מסילה, באר מים על יד שביל ישראל ולידה מעיין מים. הבאר סגורה עם סורגי ברזל אך ניתן לשאוב ממנה מי שתיה זכים, ובמעיין שלידה אפשר להתרענן ולעצור למנוחה. באזור זה נמצא חניון מח"ל, ובו ספסלים, ברזי מים ואנדרטה לזכר חללי מח"ל – מתנדבי חוץ לארץ שלחמו במלחמת העצמאות.

אזור זה הוא גם מחלף קרוב לצומת שער הגיא, ועוברים מתחת לכביש 38. למעוניינים לקצר את המסלול ניתן ללכת כאן ליישוב או צומת קרובה ולקחת אוטובוס, או להחנות רכב בחניון מח"ל בתחילת היום.

אחרי אנדרטת מח"ל נמשיך בעלייה לכיוון בית מאיר, ובקצה שלה במשלט 21 נגיע אל תצפית מעל כביש שער הגיא. ממנה נמשיך אל משלט נוסף, משלט 16, ובו אנדרטה עם הסברים על המקום ועל מלחמת העצמאות.

מכאן נמשיך עם השביל בירידה מתונה אל הכביש שעל יד מושב בית מאיר. זוהי נקודה בה ניתן לעצור, לסטות ליישוב למלא מים, או לסיים את המקטע מוקדם. נחצה את הכביש לכיוון בית מאיר ונמשיך בדרך נוף, עד שנסטה ממנה אל ירידה לערוץ נחל כסלון ומערת בני ברית.

צילום: עדי פלד דרורי

סיום המקטע

השביל לוקח אותנו דרך יער הקדושים, יער נטוע ובו כשישה מיליון עצים שניטע להנצחת הילדים שנספו בשואה. באזור אנדרטאות וגלעדים רבים, וכן ניתן לראות שרידים לשריפה הגדולה בהרי ירושלים שהתחוללה ב-2017, אך לצד סימני השריפה ניתן לראות את היער משתקם ומצמיח עצים ואילנות חדשים.

נעלה לצד היער עם נוף יפהפה להרי ירושלים עד שנגיע אל כביש הגישה ליישוב גבעת יערים, ומעט אחריו נעבור דרך מטע תפוחים ונגיע לשער קיבוץ צובה. כאן מסתיים המקטע, וניתן לישון בבקתת שביליסטים הנמצאת בקיבוץ או להמשיך לירושלים או אחד היישובים הקרובים בהם נמצאים מלאכי שביל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

חוף אכדיה צפון בשקיעה

חוף אכדיה צפון – חוף דבוש

חוף אכדיה צפון המכונה גם  "חוף דבוש". הינו חוף הנמצא בהרצליה בין המרינה של הרצליה בדרום למלונות בצפון. החוף הוא מיני ריביירה בי הוא נמצא בלב אזור תיירותי בהרצליה. יש מעל החוף המון בתי מלון. יש בו תיירים מכל העולם.

קרא עוד »
הנוף מטיילת עמק לבן

טיילת עמק לבן – טיול בדרום מערב ירושלים

טיילת עמק לבן היא מכלול טבעי פתוח הנמצא במבואותיה הדרום מערבייים של העיר ירושלים. והיא חלק מפארק טבע של נחל רפאים. באזור טבע פתוח זה יש המון בעלי חיים כגון :הצבי הארצ -ישראלי, שועלים ועוד. וגם מבחינת צמחייה יש כאן

קרא עוד »

עין אורה – עין איתמר – עין אל בלד

עין אל בלד הידוע גם בשמות עין אורה ועין איתמר הוא מעיין קריר ונקי השוכן בקרבת היישובים אורה ועמינדב. בשבת האחרונה שמנו פעמינו לכיוון הרי ירושלים אל עבר שביל המעיינות. כמו שנאמר קרוב לבית וקרוב ללב. עין איתמר הוא מעיין

קרא עוד »
דלפק בטבע- דרך החשמל יער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – שביל שזור באומנות ביער בן שמן

גן האבן – דרך החשמל – היא דרך סלולה וטובה שאורכה כקילומטר לערך בתוך יער בן שמן. היא הוכשרה כדרך נופית עם גן של פסלים סביבתיים אומנותיים יפהפיים שנוצרו בידי אומנים מהשורה הראשונה. בתוך הדרך הוצבו פסלי מתכת בצבעים שונים.

קרא עוד »
עין מערה -עין במבה

עין מערה – עין במבה – מעיין בתוך מערה בהרי ירושלים

עין מערה המכונה גם בשם המצחיק – "עין במבה". הוא מעיין מיוחד הנמצא מתחת ליישוב אורה בהרי ירושלים – במבואותיה המערביים של העיר ירושלים. לא מדובר על בריכת מעיין חיצונית גדולה ופתוחה המיועדת אלא על מעיין נסתר הנובע מתוך מערה

קרא עוד »
הבריכה העליונה בעין חניה

עין חניה – גן לאומי הרי יהודה – פארק ירושלים

גן לאומי עין חניה הוא אתר ארכיאולוגי מופלא ואטרקטיבי למשפחות עם ילדים. במקום מעיינות בהם ניתן להתרחץ, ניקבות, שרידי כנסיות ומזרקות מים ועוד. המקום הוא חלק ממעיינות פארק ירושלים שהוכשר בצורה מרשימה. עין חניה נמצא על ערוץ נחל רפאים. בתוך

קרא עוד »

האטרקציות המומלצות שלנו

בלו אייס ארנה - היכל הקרח באשדוד

בלו אייס ארנה – היכל הקרח באשדוד

צילומים: ניקיטה לובוביץ'. בלו אייס ארנה, מרכז ספורט ובילוי על הקרח החדש המתקדם בישראל, נפתח באשדוד ומזמין אתכם לבילוי מדהים וחוויה מרעננת על הקרח החדש ועם ציוד שאין כמותם בארץ! בין אם אתם מחליקים מתחילים או מנוסים, אצלנו תוכלו להעביר

קרא עוד »
תערוכת טהירו במערת בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון בית גוברין

תערוכת טהירו במערת הפעמון  בגן לאומי בית גוברין. הינה תערוכה מיוחדת במינה.המתקיימת בערבי הקיץ  מ 20/6/24 ועד 31/10/24. השם "טהירו" נלקח מהיהדות ומשמעותו "אור עליון" . התערוכה מתקיימת במערה הצפונית. יש במקום חנייה מסודרת ואפילו אזורי פיקניק שלפני או אחרי

קרא עוד »
תערוכת וונדרלנד במלון אימפריאל

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב – וונדרלנד

תערוכת הפופ אפ במלון אימפריאל תל אביב העונה לשם :וונדרלנד. תתקיים השנה בפעם השלישית בתאריך 23/6/24. וזו כנראה תהיה הפעם האחרונה. מדובר במיזם אומנותי מיוחד במינו בו שותפים 54 אומנים שהפכו, את 37 מחדרי מלון אימפריאל שכבר אינו בשימוש,לחדרים אומנותיים.

קרא עוד »
נופארק - פארק פנאי לכל המשפחה

נופארק – פארק פנאי עירוני לכל המשפחה בנוף הגליל

צילומים : Touring.Tom נופארק הינו פארק פנאי עירוני לכל המשפחה ביישוב נוף הגליל. יישוב פסטורלי בגליל התחתון ליד נצרת. הפארק בנוי על הר גבוה וממנו ניתן לצפות לנופי התבור ועמק יזרעאל כולו. הפארק מואר בשעות הערב.בפארק ננטעה צמחיית נוי לצד

קרא עוד »
יד אחרת של רבקל'ה רובל

יד אחרת – חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה

יד אחרת – הינה חנות יד שנייה ווינטג' של רבקל'ה בתל יוסף. החנות במקור הייתה בקיבוץ עין חרוד ובשנים האחרונות עברה לקיבוץ תל יוסף באזור עמק המעיינות. החנות בנויה משלושה חללים היא מאוד גדולה וכוללת פרטי יד שנייה מיוחדים ועתיקים

קרא עוד »
מדרגות כניסה חדשות לטיילת הדרומית צילום פמי

טיילת החומות בירושלים נפתחת מחדש

צילום: פמי. טיילת החומות הדרומית, הדרך היפה אל הכותל, וטיילת החומות הצפונית, המסלול הקוסמופוליטי – נפתחו מחדש! לאחר שיפוצים שנערכו בחודשים האחרונים, נפתחת טיילת חומות ירושלים מחדש בדיוק בזמן ליום ירושלים. השיפוצים כללו הסדרת כניסה חדשה ומדרגות לטיילת הדרומית מכיוון רחבת

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

מתאים ל
מתאים ל
רמת מחיר
רמת מחיר
סוגי מסלולים
סוגי מסלולים
סוג הלינה
סוג הלינה
רמת מחיר
רמת מחיר
מה כלול?
מה כלול?
נגישות
נגישות
סוג המסעדה
סוג המסעדה
רמת מחיר
רמת מחיר
כשרויות
כשרויות
משלוחים
משלוחים
נגישות
נגישות
סוג אטרקציה
סוג אטרקציה
מתאים ל
מתאים ל
נגישות
נגישות
נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן