צילום: בניה הלפרין

רקע

מקטע מספר 20 של שביל ישראל לוקח אותנו מגן לאומי תל אפק דרך אתרים היסטוריים, שדות חקלאיים, יערות ותצפיות על אזור המרכז והשפלה עד למצפה מודיעין.

תיאור המסלול:

אורך המקטע כ-25 ק"מ, זמן ההליכה הכולל 8-10 שעות. להולכים מצפון חלקו הראשון של היום מישורי ומאלעד והלאה גבעות מתונות. ההליכה בדרכי עפר נוחות.

נקודת ההתחלה של המסלול היא בכניסה לגן הלאומי תל אפק שם ניתן להחנות רכב, ונקודת הסיום היא מצפה מודיעין. הבאים עם שני רכבים יכולים להחנות את הרכב השני בחניון מצפה מודיעין. כחלק מאזור המרכז יש הרבה יישובים באזור ומלאכי שביל רבים הקרובים לשביל, לדוגמא בשוהם.

WhatsApp Image 2023-02-07 at 12.02.44

התחלה

מהגן הלאומי תל אפק נצא דרומה במקביל לכביש ונעבור את גבעת השלושה, קיבוץ עינת וכפר סירקין. נעבור את מחלף נחשונים במעבר מתחת לכביש 6 ונמשיך עד הכניסה ליישוב אלעד. מעט אחרי אלעד נגיע למצודת קולה – שרידי מצודה עתיקה וכמה מבנים הרוסים וחומה עם חרכי ירי, כנראה מתקופת הצלבנים. יש לשים לב שזהו אזור עם בורות פתוחים.

באזור זה נחלוף גם על שרידיו של כפר קולה, שהיה קיים עד 48' אז נכבש במבצע דני במלחמת השחרור. אחרי מצודת קולה ניכנס ליער קולה הידוע גם בשם יער כ"ח, על שם 28 הלוחמים שנהרגו בכיבוש הכפר וסביבתו.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
צילום: צחי ורון

אזור התעשייה ויער ברקת

נחצה את יער כ"ח, אזור מיוער עם צל רב, ונגיע למעבר מתחת לכביש 6 שאחריו סביבתנו תשתנה מיער למפעלים – זהו אזורי התעשייה שוהם וחבל מודיעין. שווה להכיר, באזור התעשיה של שוהם קיימת חנות המפעל של נסטלה, מומלץ לעצור לארטיק אם מגיעים באמצע שבוע אחרי השעה 13:00.

מאזור התעשייה נמשיך וניכנס אל יער ברקת, ובו נעבור בכמה אתרים: אזור עם עתיקות, פסיפס ובית בד, וגבעת הספלולים, תצפית בגובה 137 מטרים מעל פני הים המשקיפה על האזור כולו וניתן לראות ממנה את רוב אזור המרכז, מישור החוף ותחילת הרי ירושלים.

צילום: צחי ורון

תל חדיד ומצפה מודיעין

נרד מגבעת הספלולים אל שדה חקלאי, ואחריו נחצה פעם נוספת את כביש 6 דרך מנהרה מתחת לגשר ונעבור ללכת מצידו המזרחי. נעבור דרך מטעי עצי זית ונגיע אל תל חדיד ובראשו מצפור רועי, נקודת תצפית בגובה 140 מטרים מעל פני הים אל בקעת לוד, שדה התעופה ומגדליה של תל אביב.

מתל חדיד ניכנס אל יער בן שמן, ובו נלך עד שנעבור לצד "חניון חנה וסע" של מצפה מודיעין – נקודה טובה להשארת רכב בסוף המקטע. אחרי החניון נעבור מתחת לכביש 6 פעם נוספת ונגיע אל מצפה מודיעין, נקודת צל ומים ונקודת הסיום של מקטע זה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גן לאומי תל אפק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן