לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

הר הכרמל - שביל ישראל

רקע

הטיפוס בתחילת המסע של מקטע 13

מקטע 13 של שביל ישראל הינו אחד מהמקטעים היפים ביותר של שביל ישראל. זאת מפני שהוא כולל נופים מיוחדים ומרשימים מאוד של רכס הרי הכרמל. קטע זה פשוט עובר בתוך קרביו של הכרמל כאשר הוא מתחיל בקיבוץ יגור. מתוך חניון מטיילים ושילוט עם מעבר בקר לתחילת המסלול, ומסתיים בחניון נחל אורן.

סה"כ אורכו של המקטע הזה הינו 17 ק"מ לנו לקח לעשותו 7 שעות ו 38 דקות בדיוק. חשוב לדעת שהשביל כולל עליות וירידות תלולות מאוד והינו מתאים למטיבי לכת בלבד.

עוד עצה חשובה להתחילו בשעות הבוקר המקודמות, בגלל משכו הרב. זאת כדי להימנע מללכת בשעות החשכה. ועצה אחרונה לפני שנצלול לחוויה של ההליכה המופלאה במקטע זה היא לעשותו בסתיו , בחורף או באביב ולא שחם מדי כי המסלול ארוך מאוד.

כפי שציינתי המסלול מתחיל מחניון של קיבוץ יגור סמוך לאטרקציה "באלאגן". תחילתו היא למעשה במורדותיו הצפוניים של פארק הכרמל.

ההתחלה אינה קלה והיא כוללת כ 4 ק"מ של עלייה שבחלקה תלולה מאוד וקשה למי שאינו מורגל בטיפוס. אם זאת יש לציין שהקטע הזה מוצל ברובו ועובר בתוך חורש צפוף ירוק , שכולל גם עצי קטלב. המאופיינים בגזע אדמדם.אם תעשו את מקטע 13 של שביל ישראל מיגור לנחל אורן בתקופת הסתיו. במהלך ההליכה ישנה, תפגשו כרכומים בפריחתם היפה וגם נרקיסים.

שביל ישראל -מיגור לנחל אורן
שביל ישראל -מיגור לנחל אורן

סביבת ההליכה מאופיינת בנופים משגעים של מפרץ חיפה שככל שעולים מעלה אל ראש הכרמל. מגלים טפח ועוד טפח ממפרץ חיפה התכול. כמו כן מצוקיו המרשימים של רכס הר הכרמל נראים בבירור בולטים בעוצמתם ויופיים נישאים אל על.

המפגש בין השמיים להר יוצר תמונה סוריאליסטית ומיוחדת. של מסע שאמנם אינו קל אבל לטעמי אחד מהיפים בארץ. הדרך מסומנת באופן טוב מאוד וכל 100 מטרים ישנו סימון של שביל ישראל.

כל שעליכם לעשות הוא ללכת בעקבות הסימון המתפתל כמו נחש על שביל עפר צר ומטפס אט אט למעלה.

העלייה מיגור לרום הכרמל -שביל ישראל
העלייה מיגור לרום הכרמל -שביל ישראל

ברגע שתפגשו משפחות מגיעות לכיוונכם סימן שאתם מתקרבים לנקודת העצירה הראשונה שלכם.

זהו למעשה שביל מסומן בצבע כחול שעובר במקביל לשביל ישראל ונקרא "נחל מעפילים"(הוא קיבל את שמו בגלל שהמעפילים שברחו ממחנה העצורים בעתלית חצו את הכרמל וירדו לקיבוץ יגור בשנת 1945).

וזה יעיד עבורכם שסיימתם בהצלחה  את החלק הראשון של הטיפוס הקשוח של  כ 4 ק"מ מתחילת המסלול. כאן תגיעו לחניון לילה של שביל ישראל.

יש פה ברזי מים ,שולחנות ושירותים. במהלך סופי השבוע מגיעות למקום משפחות ועושות פה פיקניק.

מומלץ לעצור כאן להפסקת אוכל ולפק"ל קפה. מנקודה זו נדמה כי הגעתם לפסגת הכרמל אך זו אשלייה אופטית.

יש מפה עוד עלייה תלולה ולא מבוטלת של כקילומטר שתביא אתכם לאחד המצפורים היפים בארץ "מצפור אייזן" מדובר על מצפור הצופה היישר אל מפרץ חיפה הכחלחל שברקע הפנימי של תמונת הנוף מסתעפים עצי אורן וחורש טבעי המעטרים את הכרמל.

מצפור זה כולל מפת אבן ענקית המתארת את מלחמת ההתשה ומעלייה פסל אבן וטנק. חלקו העליון של המצפור המספר את סיפורי הגבורה במלחמה.

העלייה במקטע 13

מפה עליכם לעבור עוד טיפוס של כ – 400 מטרים. שיכניס אתכם הישר אל תוך הכפר הדרוזי "עוספיא".גם פה החברה להגנת הטבע "לא חסכה בצבע" וסימנה על גבי העמודים לאורך הרחוב את הסימון הידוע של שביל ישראל  "לבן – כחול – כתום.

שממשיך ללוות את המקטע הזה, נפנה שמאלה ונלך על המדרכה ברחובותיו של הכפר. בין בתי המגורים היפים החולשים על נוף משגע מצלעותיו העליונות של הכרמל. עד שתגיעו למרכז המסחרי ואזור התעשייה של עוספיא.

נקודה זו בשביל , מכונה רום הכרמל , מאחר שהיא הנקודה הגבוה ביותר(כ 500 מטרים) והיא מהווה את קו פרשת המים שבאזור הכרמל.

מפה חוצים את הכביש וממשיכים עם הסימון ,אל מורדותיו של נחל חיק שעל תוואי מקטע 13 של שביל ישראל.

נחל חיק -שביל ישראל
נחל חיק -שביל ישראל

קטע זה של מקטע 13 מיגור לנחל אורן , הינו קל יותר מאחר שכל כולו עובר בירידה בשביל רחב פתוח וגדול ונוח מאוד להליכה. שימו לב זהו גם שביל 4 על 4 ולכן סביר להניח שתפגשו גם רייזרים וגם ג'יפים במהלכו.במורדותיו של שביל זה אתם תיכנסו לתוך ערוץ נחל חיק זהו אמנם נחל אכזב אך לאחר הגשמים יש בו קצת גבי מים והוא בוצי.

לכן יש להיזהר. הקטע מאוד מרשים הוא עובר בתוך מעין נקיק וחלקו סלעי מאוד .

כמו כן יש בו גם קטע ירידה עם מעקה ברזל וסולמות. כך שהוא מאוד ייחודי ומעניין.הצמחייה בקטע זה של השביל היא הרבה יותר נמוכה מזו שפגשנו בחלק הראשון ומאופיינת בעיקר בשיחים.

החלק התחתון של הנחל מוצל מאוד ועשיר בעצים וסבך ומאוד סלעי. אך הוא מלווה בקטעי הליכה מסקרנים ומעניינים במיוחד כדוגמת הליכה לאורך סלעים עם טחב ירוק או בולדרים אפורים וגדולים.

קרני השמש חודרים מתוך מעטה הסבך והצמחייה ומעניקים למסלול נופך של ג'ונגל פראי.

קטע הנחל עשיר באדמת סחף וניכר כי סימני זרימת המים בעת הגשמים. חרטו בה ביתר שאת. יש כאן ירידות ועליות אך הן קלות יחסית ואף מהנות. ביציאה מאזור הנחל תראו שדות של סביוני בר פורחים בצבען הלבן.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
אירוס על הר שוקף

הקטע הבא עובר בתוך שטח פורה וגדול שם ישנם שטחים חקלאים של הדרוזים מן האזור אל מול שטח זה נראה זוג הרים ענקיים . לאחר שיצאנו מערוץ נחל חיק נגיע לצומת דרכים משולטת שמאלה – הר שוקף והמשך  ישר-  נחל אורן ומחצבות קדומים.בחלק זה של השביל  מתחיל נחל אורן. אנו נמשיך לכיוון שמאל אל הר שוקף נעקוף משמאל את השטח ונלך על השביל המסומן . עד שנגיע למרגלותיו של הר זה. נתחיל בטיפוס אל פסגת ההר.

מדובר על עלייה תלולה מאוד וקשה הדורשת מאמץ רב. מומלץ לעשות הפסקות הנוף יפהפה מול העיניים תראו עצי ברוש ועצי אורן רעננים וירוקים בולטים במראה השלד שלהם. באופק ניתן לראות את רכס הרי הכרמל צבוע בגוונים של חום -ירוק כחול. שואב את צבעיו מהשמיים ,האדמה והעצים.

הנוף מהר שוקף
הר שוקף -שביל ישראל

במהלך הטיפוס גילינו פריחה ססגונית ויפה בצבע סגול של אירוס ארצ – ישראלי.

שהגענו לפסגתו של הר שוקף המתנשא לגובה של כ 500 מטרים וחולש על נוף עוצמתי של חופי הים הדרומיים של חיפה. והכרמל כולו. יש בפסגה מעין מרפסת עם כיסאות מאבן פשוט להתענג על תעצומות הטבע.

הדרך מפה יורדת למטה , ומגיעה לחניון רקית. מדובר על חניון יום לפיקניק עם שירותים, ברזיות ושולחנות ישיבה.

יש פה שביל הליכה העובר בקטעים עם נופיו המדהימים של הכרמל. במקום מטיילים ומשפחות המבלים בחיק הטבע.

מחניון רקית נמשיך לאורך צלעו הימנית של הר הכרמל ונרד למטה לאורך שביל ישראל , היורד מטה לכיוון נחל אורן.

מכאן נותרו לנו כ 4.5 ק"מ עד הסיום המיוחל של מקטע  זה. השביל עובר מעל הכביש של בית אורן היורד מטה ונפגש עם כביש חיפה תל אביב הישן.

נרקיסים על שביל ישראל מיגור לנחל אורן

קטע זה מדהים ביופיו הוא כולל סדרת צנירים ( חללים דמויי צינור בסלע ההר) בגוונים של כתום -אפור – צהוב – חום. אם נמשיך במורד המסלול נגיע למערת ישח. זוהי מערה ענקית (קראסטית) קדומה שלציה קיר אבן קדום עם חלון בתוכו.

הצניר בשביל ישראל - נחל אורן
הצניר בשביל ישראל – נחל אורן

המערה מרשימה ביופיה היא עמוקה מאוד וגבוהה מאוד. לאורך כל המסלול למטה תפגשו חללים ומערות בתוך הסלע בצורות שונות. מעת לעת ניתן לראות נרקיסים הפורחים על סלעי ענק . תוואי השביל הולך ומתפתל למטה ומתכנס בין הרי הכרמל.

העיקולים הרבים של המסלול נובעים מהמבנה המיוחד של הרי הכרמל. הדורשים מעברים צרים שהולכים ויורדים תוך שהם מתפתלים ומתעקלים בין סלעים וצמחייה שחלקה גם קוצנית.

החלק האחרון כולל קטע טכני קשה של ירידה בין אזור סלעי צר ועמוק. שהוביל אותנו עד למפגש עם נחל אורן ולסוף המסלול שם חיכה לנו הרכב השני.

כדי לעשות את המסלול הזה צריך להצטייד בלפחות 4.5 ליטר לאדם , כובע , חולצות להחלפה(כי מזיעים המון) , טלפון עם תוכנת ניווט (מומלץ למרות שהמסלול מסומן היטב).יש צורך בשני כלי רכב אחד מאסף סוף המסלול.

ליחצו על קישור הוויז לסוף המסלול : חניון נחל אורן

קישור לוויז לתחילת המסלול : קיבוץ  יגור

תודה לירון קרן חברי הטוב על היציאה למסע המשותף והמאתגר הזה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון פתחת נחל אורן

מיקום במפה

דילוג לתוכן