מערה קראסטית במקטע 7

רקע

מקטע 7 של שביל ישראל, הינו מקטע מעניין במיוחד של שביל ישראל . הוא מתחיל מכביש 85 ומגיע בסופו לצומת מגדל. מקטע זה  לוקח אותנו מכביש 85 (עוברים מתחת לגשר) לצומת מגדל דרך חלקו התחתון של נחל עמוד לצד מערות האדם הקדמון, המוביל הארצי והשדות החקלאיים של בקעת גינוסר ופתחת נחל עמוד לכנרת.

תיאור המסלול

אורך המסלול הוא כ – 10.6 ק"מ. המסלול מתחיל בחניון מסודר בצד הצפוני של כביש 85, אליו יש ירידה רק מכיוון נסיעה מערבה). ניתן להשאיר רכבים בחניון בחניה מסודרת. בסוף המסלול ניתן לחנות במפגש של חיליק מצפון לצומת מגדל.

מתחילים לצעוד מהחניון עם סימון שביל ישראל העובר מתחת לכביש 85. ממש ביציאה מהחניון לכיוון הנחל ישנו עץ גדול המעניק צל, בו ניתן להתארגן ולצאת לצעידה.ההליכה מתחת לכביש היא בתוך צינור בטון ארוך אשר דרכו עוברים מי שיטפונות בנחל בעונת החורף.

ממש בנקודה זו צועדים וחוצים את הגבול הגיאוגרפי בין גליל עליון לתחתון וממשיכים לצעוד עד לבקעת ארבל ובקעת גינוסר אשר לצד הכנרת.לאחר צינור הבטון מגיעים לירידה תלולה עד לתוואי הנחל. יש לצעוד כאן בזהירות, מומלץ לקחת מקלות הליכה אשר יכולים לסייע בירידה.

ההליכה על שביל עפר נוח, המוביל לחיבור בין נחל עכברה לנחל עמוד תחתון. עוברים שער בקר וממשיכים עם תוואי הנחל אשר בו זרימת מים.עצי שיזף מצוי ילוו ויעניקו צל כל כמה עשרות מטרים.הצעידה לצד הנחל נוחה וסימון השביל ברור. לאורך הנחל נקודות רבות ומוצלות לעצירה ומנוחה.

לאחר 1 ק"מ נכנסים לוואדי העמוק ובמהרה נופי הנחל המרהיבים נפתחים לפנינו: מצוקים עמוקים ובהם מערות קארסטיות מרשימות, צמחיית נחלים ו"יער פארק" של עצי שיזף ואלון הפזורים על שטח הגדה הדרום מערבית של הנחל הזורם מצפון לכיוון דרום מזרח.

גשר אבן במקטע 7 - שביל ישראל

חוצים את הנחל כמה פעמים במהלך המסלול, ובשלב מסוים הסימון לא מאד ברור אך הדרך כן – ממשיכים לצעוד עם תוואי הנחל ומסלול הצעידה ברור וגלוי.הצעידה חשופה לשמש, אך כל כמה זמן ישנן נקודות מוצלות תחת עצי חרוב ענקיים ומרשימים.

מפולת של בולדרים ענקיים שנפלו מהמצוקים הגבוהים של הנחל יוצרים מסלול מעניין ובצידם מערה מעניינת (מערה טבעית, לא מעשה ידי אדם) שאפשר להיכנס ולהתרשם ממבנה מערת אדם קדמון כפי שמופיעות בהמשך הנחל.
בחלק זה של נחל עמוד נערך מחקר מקיף ומעמיק של שרידי האדם הקדמון.

מצאו במספר מערות לצד הנחל, שרידים של האדם מסוג האדם הניאנדרטלי. מחקר זה תרם רבות לידע שלנו על האדם הקדמון ועל פעילותו באזור זה בגליל. חלוקי נחל יפיפיים פזורים בתוואי הנחל לצידם ועליהם צועדים מפעם לפעם עד שמגיעים לעליה קצרה לעין שבשבת, מעין שכבה הזורם בעונת החורף.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מפגש נחל עמוד במקטע 7 שביל ישראל

במרחק של כ – 1 ק"מ לאחר עין שבשבת, מגיעים לגיחון של המוביל הארצי החוצה את נחל עמוד.סיפור בניית המוביל הארצי, ותכנון מעבר "מכשול" נחל עמוד מסופר בפרטים במרכז המבקרים של תחנת השאיבה הראשונה של המוביל הארצי בצפון הכנרת: תחנת ספיר.המשך הצעידה נוחה בתוואי הנחל, בשביל ברור ומסומן.

לאורך הדרך נקודות עצירה טובות ומוצלות תחת עצי חרוב מרשימים. ק"מ וחצי נוספים של צעידה ומגיעים לסלע הענק המפורסם, המזכיר בצורתו עמוד עצום, הוא זה אשר העניק לנחל את שמו: "נחל עמוד".לפני שכינוי הסלע דבק בנחל, קראו לו הערבים המקומיים: "וואדי אל טוואחין" שהוא בעברית "עמק הטוחנים" אשר נקרא כך בשל ריבוי טחנות הקמח שבו (בחלקו העליון).

הסלע המרשים ניתק מהגדה הדרומית של הנחל בשל תזוזות הקרקע ורעידות האדמה באזור בתוספת לתהליכי בלייה טבעית.

פרות רועות על שביל ישראל

מכאן, נמשיך במסלול עוד כחצי ק"מ ונגיע לשלט היציאה מהשמורה ולכביש גישה לקיבוץ חוקוק.נמשיך עם שביל ישראל מתחת לכביש גישה לחוקוק ועם תוואי נחל עמוד. נותרו עוד כ – 4 ק"מ לסיום המסלול, המוגדרים כקלים ונוחים לצעידה.
צועדים על שביל רחב ונוף פתוח, יצאנו מהחלק העמוק של הנחל, והנוף של הגליל התחתון המזרחי נפתח לפנינו.

בדרך לקו הסיום של המקטע הנוכחי נעבור לצד מערת הגולגולת (הכניסה אליה אסורה), אשר בה נערך מחקר ארכיאולוגי מעמיק ונמצאו בה שרידי אדם מהתקופה הפרהיסטורית.שמה של המערה מעיד על כך שנמצאו בה שרידי גולגולת – אחד מהשרידים הקדומים ביותר של האדם הקדמון בארץ ישראל.

נמשיך עם שביל העפר בינות מטעי הבננות של קיבוץ גינוסר וחוקוק.ש לשים לב לעקוב אחר סימון שביל ישראל. בדרך זו מסתעפים עוד 2 מסלולים ידועים: שביל ישו, שביל ים לים. כחצי ק"מ לפני קו הסיום, נגיע למעיין שכבה מלא במים כל השנה, עבר הסדרה ופתוח לציבור ללא תשלום: עין נון.

יש לסטות מהשביל מעט בכדי להיכנס למתחם המסודר של המעיין הנובע.מכאן, המשך השביל ברור עד לצומת של חיליק (בסמוך לצומת מגדל).

כל הכבוד!
נתראה במקטע הבא.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צומת מגדל

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן