לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מקטע מספר 35 שביל ישראל

רקע

מקטע מספר 35 של שביל ישראל לוקח אותנו ממישור עמיעז דרך נחלי מדבר יהודה אל מעלה צורים וגבי פרס, עד לחניון נחל תמר במעבר בין מדבר יהודה אל הנגב.

תיאור המסלול

אורך המסלול כ-20 ק"מ, זמן הליכה כולל 6-8 שעות. רוב המסלול מתון ועל דרכי עפר, עם עליה במעלה צורים ואל כביש 25 בסוף היום.
המסלול מתחיל במישור עמיעז, אליו ניתן להגיע עם רכב או בהליכה ממפעלי ים המלח, ומסתיים בחניון נחל תמר, חניון לילה ללא מים שנגיש לרכבים.
בנוסף, זהו מסלול עם סכנת שטפונות. יש לבדוק את התחזית ולוודא שאין אזהרת שטפונות, ניתן לבדוק את המידע באתר השירות המטאורולוגי.
ממישור עמיעז לנחל תמר

תחילת המסלול

נתחיל את היום במישור עמיעז, וממנו נמשיך מערבה עם סימון שחור ונחצה את נחל עמיעז. מצידו השני נעבור מתקן שאיבה של מפעלי ים המלח, שמשתמשים במים המליחים שבאזור. אחרי נחל עמיעז נמשיך אל מעלה עזגד, נחצה את נחל עזגד ואחריו את נחל אשלים. לאחר גשמים ושטפונות עשויים להיות באזור גבים.
נלך דרומה עם שביל ישראל יחד עם סימון אדום על שביל ג'יפים בין עצי שיטה יפים ונעימים. לאחר כמה קילומטרים נעזוב את הסימון האדום שממשיך אל כביש 90 ונעבור לסימון שביל כחול, איתו נחצה את נחל תמרית.
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שביל ישראל -מקטע 35

מעלה ומצפה צורים

לאחר כמה קילומטרים נוספים של מישור, נפנה מערבה ונתחיל עליה של כ-300 מטרים אל מצפה צורים. לפני תחילת העליה יש עצי שיטה למעוניינים לעצור לרגע ולאגור כוחות. שמו של מעלה צורים בערבית הוא "נקב אל בויב", מעלה השערים, ונראה שהוא שומש גם בעבר. במעלה ניתן לזהות מדרגות עתיקות ומעברים חצובים למעבר ברגל ואולי אף על גב בהמה. העליה מעט תלולה אך בסופה בראש המעלה יש תצפית יפה על כל האזור שנרוויח ביושר.
התצפית בפסגה פונה מזרחה. נוכל לראות את ברכות האידוי של מפעלי ים המלח הירדני והישראלי. מעבר לברכות בירדן ניתן לראות את בקע ים המלח למקום בשם ואדי חסה, שיש מי שחושבים שהוא נחל זרד התנ"כי. מצפון אליו הרי מואב, ומדרום הרי אדום. ניתן לראות שאנחנו באזור המעבר ממדבר יהודה אל הנגב, המצוק ממזרח אופייני למדבר יהודה והרכס ממערב דומה לטופוגרפיה של הנגב. המעבר בין השניים הוא הדרגתי, ונמצא באזור שבין נחל זוהר לנחל אשלים.
שקיעה במקטע 35 שביל ישראל

גבי פרס וסיום המקטע

ממצפה צורים נמשיך עם סימון אדום ונלך ממזרח להר צורים, עד שנגיע אל הירידה אל גבי פרס, במפגש בין סימון אדום לירוק. גבי פרס נמצאים במתווה של נחל פרס, והם גדולים ושופעים – שווה לרדת לבדוק אם יש בהם מים ואולי לעצור להשתכשך, וגם להמשיך מעט לאורכם אל המפל שיש בהמשך מתווה הנחל.
מגבי פרס נמשיך עם השביל ונעלה לאוכף קטן. יש שביל ג'יפים כחול שעוקף אותו ומתחבר שוב עם שביל ישראל למי שמעוניין להימנע מהטיפוס הקטן הנוסף. בירידה מהאוכף נחצה את נחל תחמסון, ואחריו נעלה אל כביש 25. כשנגיע אל הכביש, נפנה ימינה ובהמשכו מהצד השני של הכביש נגיע אל חניון הלילה נחל תמר, נקודת הסיום של המקטע.
כאן ניתן לאסוף רכב שהושאר מראש, לנסות לתפוס טרמפים על כביש 25, או ללכת כמה קילומטרים נוספים אל צומת הערבה. ללנים בחניון הלילה, יש לשים לב שאין מים בחניון וצריך לארגן מראש הטמנה או ללכת לקנות מים בתחנת הדלק שבצומת.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מישור עמיעז

מיקום במפה

דילוג לתוכן