שביל ישראל מקטע 34

רקע

מקטע מספר 34 של שביל ישראל עובר ומתפתל באזור מדברי עם צמחייה ומים. מתחיל מעין בוקק דרך מלונות ים המלח, הקפה סביב הר יזרח והליכה במתווי נחלים וקניונים עד מישור עמיעז המדברי.

תיאור המסלול

אורך המסלול כ-21 ק"מ, זמן ההליכה הכולל הוא בין 7-9 שעות. המסלול עובר בקניונים עם מעט עליות וירידות תלולות.
המסלול מתחיל באזור המלונות שבעין בוקק. מקום נגיש במיוחד לתחבורה ציבורית וניתן גם להשאיר בו רכב באזור החניונים. המקטע מסתיים במישור עמיעז. מקום אליו ניתן להגיע עם רכב אך אין בו נגישות לתחבורה ציבורית. ניתן ללכת בקו ישר חמישה קילומטרים מזרחה אל מפעלי ים המלח. ולקחת משם אוטובוס, תוספת של כשעה הליכה ליום.
בנוסף, זהו מסלול עם סכנת שטפונות. יש לבדוק את התחזית ולוודא שאין אזהרת שטפונות, ניתן לבדוק את המידע באתר השירות המטאורולוגי.
שביל ישראל מעין בוקק למישור עמיעז

תחילת המסלול

נתחיל את היום באזור חוף עין בוקק, ונלך עם סימון שביל ישראל דרומה לאורך המדרכה שחוצה את אזור המלונות ואז את בריכות ים המלח, לאורך רחוב שהופך לטיילת נוחה להליכה. אם מסתדר, מומלץ לצאת סביב הזריחה וללכת כשלצידנו השמש זורחת מעל ים המלח באופן יפהפה.
נמשיך בקו ישר דרומה עד שנעבור את אזור הבריכות והמלונות ונפנה מערבה, נחצה את הכביש וניכנס לערוצו של נחל רום. בשינוי חד מהטיילת והשטח הבנוי, נהיה לפתע שוב במדבר. נחצה גם את כביש 90, ונמשיך בטיפוס במעלה הנחל עד למפגש בינו לבין נחל יזרח. זהו טיפוס יפהפה ומעט תלול, במעברים צרים, סלעים ומפלים קטנים.
מהחיבור בין שני ערוצי הנחלים נמשיך דרומה עם נחל יזרח. עצי שיטה שמפוזרים בערוץ מהווים נקודות מנוחה טובות עם צל. מנקודה מסוימת אחריהם נתחיל לראות סלעים לבנים רכים, הנקראים סלעי חוואר הלשון, ונוצרו כתוצאה מתהליכים גיאולוגיים של שנים רבות בהם משקעים שקעו ב"אגם הלשון", אגם גדול שלאורך השנים הפך לים המלח והיה בעבר בנקודה זו. סלעי חוואר הלשון נקרים על שם האגם.
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מקטע 32 שביל ישראל
לקראת סוף נחל יזרח ניתן לראות בצד הימני מערה שנקראת "רגל הפיל", ועוד מערות קטנות מסביב. ועם קצת מזל ניתן גם לראות יעלים באזור, הולכים מעל גדת הנחל.
אחרי מעט הליכה נוספת נגיע לחיבור בין נחל יזרח לנחל זוהר. ונמשיך לנחל זוהר. אם יש זמן וכוח, ניתן ללכת בכיוון ההפוך לשביל בערוץ נחל זוהר ולהגיע למצד זוהר וגב זוהר. שרידי מצודה קדומה שנבנתה על הגבעה ומתוארכת לתקופה הצלבנית הממלוכית, ולצידה גב שאוגר מים.
נמשיך עם שביל ישראל לאורך ערוץ נחל זוהר שמתחתר בקניון יפה ורחב. לקראת סוף הנחל נעבור מתחת לגשר גבוה, בו עובר כביש 90 מעל נחל זוהר. אחרי שנעבור אותו ניתן יהיה לראות מצפון את היישוב נווה זוהר. נעבור עם השביל ליד שער להולכי רגל מתוך היישוב, לעיתים קרובות הוא פתוח וניתן להיכנס ליישוב למנוחה קצרה ולמילוי מים.
נווה זוהר הוא יישוב קהילתי חילוני השוכן למרגלות ים המלח, והוא היישוב הרשמי הקטן ביותר בישראל, והיישוב הנמוך בעולם. הוא נקרא על שם נחל זוהר הצמוד אליו.
הר סדום - שביל ישראל

נווה זוהר, חניון לוט וסיום המקטע

נעבור את נווה זוהר ונחצה את כביש 90 אל דרך עפר עם סימון כחול שתוביל אותנו לנחל חימר. ניתן לסטות מהשביל מעט מזרחה ולהגיע לתחנת דלק קרובה בשביל לעצור ולקנות מים וחטיפים. אחרי השביל המסומן כחול נחצה את נחל חימר ונחבור לסימון ירוק איתו נלך בדרך ג'יפים נוחה ומישורית עד חניון לוט. מולנו נוכל לראות את הר סדום.
מחניון לוט ניכנס עם השביל אל ערוצו של נחל פרצים. בשלב מסוים הדרך מתפצלת ויש אפשרות לעבור למסלול בסימון שחור שחוצה את ערוץ נחל סדום ומגיע גם הוא למישור עמיעז. שביל ישראל ממשיך בנחל פרצים ועובר על פני מערת הקמח, מערה ארוכה שהכניסה אליה אסורה בשל סכנת התמוטטות. השביל ממשיך בערוץ ומטפס החוצה ממנו אל מישור עמיעז, מישור רחב ידיים בין המצוק ממערב והר סדום במזרח. נלך מעט במישור היפהפה על דרך מסומנת אדום עד שנגיע אל חניון הלילה של מישור עמיעז, נקודת סיום המקטע.
כאן ניתן לאסוף רכב שהושאר מראש או ללכת למפעלי ים המלח לקחת אוטובוס. למעוניינים לישון בנקודה זו, יש לשים לב שאין אפשרות למלא מים בחניון של מישור עמיעז. יש לקחת איתכם מים, לבקש הטמנה או ללכת למפעלי ים המלח ולחזור.
צילומים:קייטי אייגן

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עין בוקק

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן