מקטע 32 שביל ישראל

רקע

מקטע מספר 32 של שביל ישראל עובר כחוט השני  מבריכת צפירה המרעננת דרך מדבר יהודה ונחליו הרבים, המקטע חוצה את המישורים המרהיבים של המדבר החום עד שמגיע לשער המערבי של מצדה.

תיאור המסלול

אורך המסלול כ-12 ק"מ, זמן הליכה כולל 4-6 שעות. המסלול מתון ברובו, עם מעט ירידות ועליות שאינן תלולות.

המסלול מתחיל בבריכת צפירה שבלב מדבר יהודה. יש בבריכה מקום להחנות רכב, אך קיים חשש לגניבות באזור. ניתן להתחיל את היום כשלושה קילומטרים צפונה, בכפר הנוקדים.

המקטע מסתיים בכניסה הדרומית למצדה (הסוללה), שם יש חניון לילה מוסדר בתשלום וניתן להשאיר רכב. זהו מקטע שאינו לגמרי נגיש בתחבורה ציבורית.

בנוסף, זהו מסלול עם סכנת שטפונות. יש לבדוק את התחזית ולוודא שאין אזהרת שטפונות, ניתן לבדוק את המידע באתר השירות המטאורולוגי.

שביל ישראל - מבריכת צפירה למצדה

תחילת המסלול

נתחיל את היום בבירכת צפירה, גב מים בלב מדבר יהודה שמלא במים רוב ימות השנה.

שביל ישראל לא נכנס לגב עצמו אלא עובר בחניון בירכת צפירה, אבל מומלץ לעשות עיקוף קטן של ארבעה קילומטרים ולרדת אל תוך הגב, בירידה עם יתדות.

מבירכת צפירה נפנה דרומה להליכה קלה בכיוון מצדה. נלך לאורכו של נחל צאלים, נחל באורך 35 קילומטרים שנשפך אל ים המלח. לאורך הדרך נעבור כמה תצפיות יפות עליו ועל נחל שפן.

נלך לאורך גדת הקניון כשהנחל מתחתינו, וניתן לראות את הצורות השונות והיפהפיות שנחרתו לאורך השנים בתצורת הקניון.

מעברו השני ניתן לראות את המדבר, שלושה הרים בצורת חרוט שנקראים על שם גיבוריו של דוד המלך, איתי, ריבי והידי, ומעליהם הר נמר הגבוה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שביל ישראל - מקטע מס 32

מעלה ענבה

נעבור שביל כחול שמתחבר אל שביל ישראל, ואחריו פיצול שבילים אדום ירוק – השביל הירוק יורד לבריכת נעמה, גב גדול בקוטר 20 מטרים על נחל צאלים שמתמלא מים לאחר שטפונות.
נמשיך עם שביל ישראל בשביל האדום עד ראש מעלה ענבה. כאן השביל האדום יורד אל נחל ועין ענבה, ואנחנו נמשיך עם שביל ישראל במישור יחסי עד לחיבור עם שביל כחול שילווה אותנו עד לכביש הגישה למצדה.
השביל הכחול ייקח אותנו מטה אל נחל ענבה, שווה לעצור לפני ולהנות מהתצפית אל נחל צאלים והסדקים במישור המדברי, המצדה שמדרומנו והר אלעזר שמעבר לה.
תצפית במהלך מקטע 32 שביל ישראל

נחל ענבה וסיום המסלול

נמשיך ונרד עם השביל אל ערוץ נחל ענבה. כיוון שהאדמה באזור זה היא סלע גיר הנחל יוצר אזור מעט קניוני, ודפנות האבן יוצרות פינה מוצלת ונוחה למנוחה.

נחצה את נחל ענבה ונמשיך עם השביל במישור יחסי. נחצה עוד כמה נחלים כמו נחל מבצר ונחל מורדים, עד שמעט לפני שהשביל הכחול יתחבר לכביש הגישה למצדה.

שם נסטה עם שביל ישראל לירידה קצרה שמובילה לשער הכניסה המערבי של הגן הלאומי מצדה, המבצר המרשים שבנה הורדוס לפני אלפי שנים. כאן ניתן לאסוף רכב שהושאר או לישון בחניון הלילה המוסדר בתשלום.

קרדיט תמונות: קאטי אייגן.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בריכת צפירה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן