לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

הסטף

רקע

מקטע מספר 23 של שביל ישראל לוקח אותנו מקיבוץ צובה דרך הרי ירושלים, הסטף, ואף ירושלים עצמה אל היישוב צור הדסה. יום יפהפה בהרי ומעיינות ירושלים.

תיאור המסלול:

אורך המקטע כ-28 ק"מ, זמן ההליכה הכולל 8-10 שעות. המסלול מורכב מעליות וירידות.

המסלול מתחיל בקיבוץ צובה, אליו ניתן להגיע בתחבורה ציבורית או להחנות רכב. ניתן גם ללון במקום לילה לפני בבקתת שביליסטים הנמצאת בקיבוץ. המקטע מסתיים ביישוב צור הדסה, אשר גם אליו ניתן להגיע באוטובוסים או להחנות בו רכב נוסף, וניתן גם להישאר ללון אצל המלאכים הרבים המארחים ביישוב.

צילום: צחי ורון

התחלה

נתחיל את המסלול בקיבוץ צובה, ונתקדם מהקיבוץ מזרחה אל פינת ישיבה קטנה עם ספסלים, ברזי מים וספריית שביל ישראל. נמשיך להתקדם עם השביל ונעבור לא רחוק מעין צובה, מעין קטן ומקסים המתוחזק על ידי תושבי הקיבוץ. מקום נהדר לעצירה במיוחד בימים חמים.

נעבור את אזור צובה ונתקדם אל עבר הסטף. אחרי ירידה ועליה נגיע קרוב אל חניון סטף עליון, המעוניינים למלא מים יכולים להמשיך ולעצור שם. השביל ממשיך ומתחיל לרדת אל מעיינות הסטף, נקודה מוכרת ואהובה בירושלים. המפורסמת ביותר היא עין ביכורה, בריכת מים מאבן ולידה ניקבת עין ביכורה שבסופה יש גם מערת נטיפים קטנה. שווה להיכנס.

אחרי הסטף נרד עם השביל בכמה מאות של מדרגות אבן – מאמץ לא מבוטל לברכיים, ונגיע אל נחל שורק והחניה של סטף תחתון. מכאן ההליכה חוזרת להיות נוחה ומישורית יחסית, ונתחיל ללכת לכיוון עין כרם בעליה מתונה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
צילום: צחי ורון

עין כרם ועין לבן

נמשיך ללכת עד כיכר עין כרם, בה נלך על השביל בקטע קצר על מדרכה בצידו השמאלי של הכביש עד שנרד שמאלה אל דרך עפר אל עצי זית ו"עמק התימנים". נטפס בעמק ונראה את בתיה של שכונת עין כרם. נלך בתוך עין כרם, על יד הגינה הקהילתית וברחוב המרכזי של השכונה. אם יש זמן, זהו מקום נהדר לעצירה, שוטטות בשכונה, ביקור בכנסיית יוחנן בהרים או ישיבה בגלידריה או בית קפה.

אחרי שנחצה את עין כרם נמשיך מזרחה עם השביל אל מעל השכונה, אפשר להסתכל אחורה לתצפית יפה על השכונה וגם על מאגר בית זית הלא רחוק. ניכנס אל השכונה קריית מנחם, ובה נעבור ברחובות שנקראים על שם המדינות שהצביעו בעד הקמת מדינת ישראל – איסלנד, פנמה, ניקרגואה ועוד.

מכאן נמשיך ונצא מדרום העיר בירידה אל נחל רפאים, ונעבור בעין לבן. זוהי מערכת של כמה מעיינות ובריכות מדורגות, נקודה מאוד פופולרית בקרב ירושלמים ותושבי הסביבה. אם המעיין עמוס מדי, אל דאגה: כשני קילומטרים בהמשך השביל נגיע אל מעין נוסף המתאים לרחצה, עין איתמר היפהפה והפחות מוכר.

עץ זית ליד הסטף

סיום המקטע

נמשיך עם השביל במורד לכיוון נחל רפאים, ונעבור מעיינות רבים – מומלץ להיעזר בעמוד ענן או אפליקציה אחרת למיקומים מדויקים ועדכונים, או לפקוח עיניים לנביעות ומערות. נלך בצורת לולאה במקביל למתווה הנחל בתוך שמורת נחל רפאים, ומשם נחצה דרך עפר ונעבור ללכת בנחל קובי. נעבור חורבות כפר ערבי שעל שמו קרוי הנחל והמעיין, הכפר קאבו שהיה באזור עד מלחמת העצמאות. אחריו נגיע לחניון הלילה ולמעין עין קובי, מקום מטופח עם ספסלים, בוסתן ומעין עין קובי.

מנקודה זו ניתן להתחבר לכביש המגיע קרוב לכניסה המזרחית של מבוא ביתר, ומי שמעוניין לקצר את המקטע (הבדל של כחמישה קילומטרים) יכול לקחת מכאן טרמפ או ללכת אליו. השביל ממשיך על הרכס ומקיף את מבוא ביתר, ונעבור בעוד מעיינות ותצפיות יפות על הרי ירושלים עד שנגיע אל צור הדסה. כאן ניתן לקחת אוטובוס או רכב שהושאר מראש, ללכת לחניון לילה או ללון אצל מלאכי שביל ביישוב.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צובה

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן