לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

פארק יקום

רקע

שביל ישראל מקטע מספר 17  מבית ינאי ליקום. מקטע זה של שביל ישראל לוקח אותנו מחוף בית ינאי דרך הטיילת של נתניה, תצפיות שונות אל הים ושמורות עם פריחה יפהפיה, עד אל היישוב יקום.

תיאור המסלול:

אורך המסלול כ-20 ק"מ, זמן הליכה כולל 6-8 שעות. המסלול מישורי עם גבעות מתונות ורובו על חופי ים עם חשיפה לשמש.
המסלול מתחיל בחוף בית ינאי, קרוב למחלף אליו ניתן להגיע בתחבורה ציבורית, או להגיע עם רכב ולהחנות בחוף. המסלול מסתיים בתחנת הדלק שבכניסה ליקום, בה ניתן להשאיר רכב מאסף.

תחילת המסלול:

נתחיל את היום באזור חוף בית ינאי, ונלך לאורכו עם סימון שביל ישראל. נעבור חוף מוכרז, סוכת מציל ומקומות ישיבה, מסעדות ומקום למלא מים וללכת לשירותים. אחרי חוף בית ינאי נלך לאורך קו החוף ונעבור את בית ינאי, חבצלת השרון, וחופים רבים נוספים.
נעבור את חוף צוקי ים, שידוע גם בשם גן לאומי חוף הנעורים, רצועה עם מצוק כורכר מרשים, חוף לא מוכרז ומרכז גלישה. אחרי שנעבור אותו נגיע אל שושנת העמקים וכמה קילומטרים לאחר מכן אל חוף העונות, החוף הצפוני של נתניה.
שביל ישראל -גן לאומי נחל אלכסנדר

מקטע זה של שביל ישראל עובר בתוך העיר נתניה, זו העיר השישית בגודלה בישראל. היא הוקמה בשנת 1929 כיישוב לבני המושבות ופועלי הפרדס, והוכרזה כעיר בשנת 1948 אחרי הקמת המדינה. בעבר היא הייתה ידועה בשל תעשיית היהלומים שהייתה בה, והיא זכתה לתואר "בירת השרון" בהיותה העיר הגדולה באזור.

מחוף העונות נעלה אל תוך הטיילת של נתניה, טיילת הראשונים, ממנה נתחבר אל טיילת המצוק. נחצה את נתניה עם תצפית מגובה המצוק אל הים שמתחתינו. נמשיך בהליכה בטיילת במקביל לשדרות עובד בן עמי עד לגן יד לבנים, כשממזרח העיר נתניה וממערב חוף הים.

נלך על הטיילת עד גן יד לבנים, אותו נחצה וממנו ניכנס מעט לתוך העיר ונגיע אל שמורת אירוס הארגמן. שמורת אירוס הארגמן נמצאת על גבעת כורכר על יד נתניה. השמורה נמצאת בסכנת היעלמות באופן תמידי, בשל הבנייה הרבה שמתבצעת באזור.

אירוס הארגמן, שפורח בחודשים ינואר-מרץ, הוא פרח ייחודי וגדול במיוחד בצבע ארגמן. השמורה מלאה פרחים שונים עם שלטים המספרים עליהם ועל זמן הפריחה שלהם, ומומלץ לבקר בה בעונת החורף והאביב.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
אירוס הארגמן

נלך בתוך השמורה במגמת ירידה אל חוף הים, עד שנגיע אל חוף פולג, החוף הדרומי לנתניה בו יש פעילויות ספורט ימי רבות כמו גלישה, קיט סרפינג, אופנועי ים ועוד. במקום ניתן למצוא אפשרויות לינה על החוף, וכן מסעדות, שירותים ומקלחות.

מחוף פולג נמשיך דרומה אל שפך הנחל, שבחלק מהשנה יש לחצות אותו דרך במים רדודים. אחרי שפך הנחל נמשיך ונעקוף את מכון וינגייט ממזרח.

מכון וינגייט הוא המכון הלאומי למצוינות בספורט של מדינת ישראל. הוא הוקם בשנת 1957 ונקרא על שם אורד צ'ארלס וינגייט, קצין בריטי ששירת בארץ ישראל בזמן המנדט הבריטי, סייע רבות להתיישבות היהודית בארץ וכונה "הידיד". המכון מהווה את מרכז האימונים של ענפי הספורט האולימפיים והפראלימפיים בישראל.

פארק יקום

נחל פולג וסיום המקטע:

נמשיך ללכת בצמוד לנחל פולג ונעבור מתחת לגשר של כביש החוף אל שמורת אודים שנקראת גם שמורת טבע שער פולג, ממנה נמשיך דרומה, נחצה שדרת עצי אקליפטוס ונגיע אל "שער" פרוץ בכורכר, דרכו עובר נחל פולג כיוון שהוא הקטן בנחלי מישור החוף ולא יכל לפרוץ הלאה בכוחות עצמו, ולכן הרומאים יצרו את הפירצה לנקז את הביצה שהנחל יצר.

נמשיך דרומה על רכס הכורכר עם תצפית יפה ופריחה בעונה, וממנו נרד ונעבור את חורבות הכפר אלזבאבדה, כפר בדווי שהיה באזור לפני הקמת המדינה, תושביו ברחו ובאזור הוקמו געש ויקום. אחרי החורבות נגיע אל הכביש הפנימי הנוסע לחנייה שממערב לאגם. אחרי הליכה קצרה נגיע אל מתחם המסעדות ותחנת הדלק אלון בכניסה ליקום, נקודת הסיום של המקטע. כאן אפשר לאסוף רכב שהושאר במקום, או ללכת לתחנת האוטובוס הקרובה מצידו השני של הכביש – יש גשר הולכי רגל שניתן לחצות.

וכאן מסתיים לו מקטע 17 של שביל ישראל באחד האזורים המרתקים והיפים הן גיאולוגית והן גיאוגרפית – אזור חוף השרון וגבעות הכורכר הקדמוניות.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חוף בית ינאי

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן