לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

שביל ישראל מקטע 15

רקע

שביל ישראל מקטע מספר 15 – מכרם מהר"ל לבית חנניה
מקטע מספר 15 של שביל ישראל לוקח אותנו מכרם מהר"ל דרך חוטם הכרמל ומתחבר לתחילתו של מישור החוף בבית חנניה, רגע לפני הים.

תיאור המסלול

אורך המסלול כ-23 ק"מ, זמן הליכה כולל 7-9 שעות. מצפון לדרום המסלול מתון עם ירידה בסוף, יחסית הרבה נקודות צל והרבה נקודות למילוי מים.
המסלול מתחיל בשביל הגישה לכרם מהר"ל, על יד משרדי קק״ל. זו גם נקודה לשבת בה ולמלא מים למי שמחלק שונה את המקטעים, ואפשר להגיע לכאן מכרם מהר"ל או להשאיר רכב באזור המשרדים. המסלול מסתיים על יד בית העלמין של בית חנניה, שם אפשר להשאיר רכב בבית העלמין.
אמת המים בעין צור

תחילת המסלול

נתחיל את היום על יד משרדי קק״ל של אזור חוף הכרמל בסמוך לכרם מהר"ל, ונלך דרומה בשביל מטיילים נעים בתוך חורש. נעבור על יד פינת הנצחה לזכרו של גל בסון, לוחם יהלום שנהרג בצורה איתן. בפינת ההנצחה יש מקום לשבת ולשמוע את סיפור חייו והשירים שאהב. נמשיך ונלך בתוך ואדי עד שנתחבר לדרך עפר שמובילה לכביש הגישה למושב עופר, שהוקם בשנת 1950 על ידי יהודים שעלו מקוצ'ין שבהודו. נחצה את כביש הגישה ונחזור להיות בתוך חורש לזמן קצר ואז שוב לדרך עפר.
ליד מושב עופר נמצאת נקודה ההתחלה של השביל האזורי רמות מנשה, מסלול באורך 66 קילומטרים שעובר באזור רמות מנשה ביערות השונים, הוא מסתעף משביל ישראל מזרחה ומתחבר איתו בחזרה כ-17 קילומטרים אחרי נקודת הפיצול ממנו, צפונית לבנימינה. מי שמעוניין יכול לצרף אותו להליכה בשביל ישראל, דבר המאריך את השביל ביומיים בערך.
הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שביל ישראל מכרם מהר"ל לבית חנניה
נמשיך עם השביל על דרך העפר ונעלה את גבעת טלימון שעל יד חורבת טלימון. באזור יש מערה ועתיקות, ובאזור הגבעה תצפית יפה על האזור.
נרד מצדה הדרומי של הגבעה ונעבור על יד הגישה אל המחצבות הסמוכות, יש להיזהר מתנועת משאיות. נעבור אל דרך עפר צידית ונלך לצידם של שדות וכרמים, על יד כפר הנוער מאיר שפיה, בו ניתן למלא מים. אפשר להבחין מכאן בקצה היישוב זכרון יעקב.
נחצה את צומת שפיה, זו נקודה שאפשר לקצר בה את המקטע ולחתוך לזכרון יעקב ללינה אצל מלאכים למעוניינים. מהצומת נלך בשמורת טבע אלונה בגבעות שממזרח לזכרון יעקב ולצד הר חורשן. זו הליכה נעימה ומוצלת עם שדות, ספסלים וחיבורים אל זכרון יעקב. נעבור לצד מחצבה עתיקה ואחריה נחצה את הכביש שמחבר בין בנימינה לזכרון יעקב.
לאחר חציית הכביש נעבור מתחם של בית ספר גדול שמצידו השני שיחי פטל ואחריהם מעין עין צור, מעין עתיק שסביבו שרידיו של בית מרחץ גדול מתקופת הרומאים. השביל מסייר בחללי בית המרחץ, ואפשר לשבת בצל ובספסלים שסביב המאמן שמימיו גם ראויים לשתיה כך שניתן למלא מים בנקודה זו.
אחרי עין צור ובית המרחץ נמשיך עם השביל לדרך כורכר שמתחברת לכברת דרך על רמת הנדיב, בתוך חורש טבעי נמוך וחורשות נטועות. נעבור ליד הכניסה לפארק רמת הנדיב, בה ניתן למלא מים, ללכת לשירותים ולהיכנס לפארק עצמו בשעות הפעילות.
מצפור חוטם הכרמל -מצפור מורן ורדי

רמת הנדיב וחוטם הכרמל

נמשיך מערבה אל שולי רמת הנדיב ואל אתר ארכיאולוגי – חירבת אל-עקב. זו הנקודה הגבוהה ביותר ברכס אז כדאי לעצור ולהביט בנוף שנשקף מאיתנו, בו אפשר לראות את רוב המקטעים של מישור החוף שעוד לפנינו.
נפנה עם השביל דרומה ונגיע אל "חוטם הכרמל". זו הליכה על סף מצוק עם נוף יפהפה, בראש חוטם הכרמל ישנו מצפה ואנדרטה לזיכרו של מורן ורדי. החלק האחרון של הכרמל שממנו נרד אל שולי בנימינה ונתחיל את מישור החוף. נעבור על יד המחצבות של בנימינה ונחצה את נחל תנינים, נחל איתן שזורם מאזור עין השופט ועד דרומית למעגן מיכאל. בעבר היו בנחל תנינים, ומכאן שמו, אבל הם נכחדו מאז. לאורך הנחל נמצאו ממצאים רבים שמעידים על החשיבות שלו להתיישבות באזור לאורך השנים.

סיום המקטע

לאחר שנחצה את הנחל נעבור על יד שדרת ברושים ושרידי טחנת קמח קדומה, שקיבלה מין מאמת המים של קיסריה. אמות המים הללו ילוו אותנו עד קיסריה עצמה. השביל ממשיך מערבה, ומכאן קצרה הדרך לבית חנניה שם מסתיים.
צילומים מהשביל : עדי פלד דרורי.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כרם מהר"ל

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן