לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

עירו של יונה הנביא בתוך הכפר משהד

רקע

מקטע 11 של שביל ישראל מתחיל מנוף הגליל ומסתיים באלון הגליל, דרך שכונת הר יונה והכפר משהד. מקיף את גן לאומי ציפורי אל יער הסוללים ויער האלונים. מכאן עולים אל הכניסה לישוב אלון הגליל.

תיאור המסלול

אורך המסלול הוא כ – 16.6 ק"מ.המסלול מתחיל בשדרות מעלה יצחק המחברות בין שכונת הר יונה לנוף הגליל בצעידה לצד הכביש שנגמרת בירידה לכיוון הכפר משהד.חוצים את הכפר ונכנסים שוב לטבע, דרך הר ידעיה לכיוון גן לאומי ציפורי.

השביל מקיף את הגן הלאומי ועולה ליער הסוללים. ממנו, מתחברים ליער האלונים בדרך לצומת יפתחאל ולעלייה לישוב אלון הגליל.ניתן להשאיר רכבים בשדרות מעלה יצחק בתחילת המסלול, ובסיומו בכניסה לישוב אלון הגליל.

נתחיל את הצעידה בשדרות מעלה יצחק. הצעידה היא לצד הכביש על המדרכה, רואים סימון שביל כל כמה מאות מטרים.במשך 3 ק"מ נצעד על המדרכה מעל הכפר עין מאהל והנוף הנשקף אל עבר הכפר טורעאן ובקעת בית רימון.
בסוף המקטע הזה השביל פונה ימינה ( יש לשים לב לסימון), ויורד למטעי זיתים.

דרך מטעי הזיתים מגיעים לכיכר בכניסה לכפר משהד. צועדים ברחוב הראשי של הכפר, דרך המסגד המרכזי וממנו עולים דרומה ליציאה האחורית של הכפר. שם הכפר משהד מהמילה שהיד (קדוש בערבית).
ואכן, עפ"י המסורת בכפר זה קבור יונה הנביא הקדוש גם במסורת ובדת המוסלמית.

שימו לב לאחד משמות הרחובות בדרך: גת חאפר (זהו שם התל ועירו של יונה הנביא). אם כן הצעידה בתוך הכפר מובנת ופשוטה, הסימון ברור דיו.

ביציאה מהכפר תוכלו למצוא ערימות אשפה ופסולת בניין, מראה לא נעים בכלל.השביל עובר בתוך יער נטוע דרך הר ידעיה במשך כ – 2 ק"מ. לאחר חציית המקטע הזה, השביל פונה אל עבר הבקעה שבין הישוב הושעיה לגן לאומי ציפורי.

כאן ישנן 2 אופציות:

1. להמשיך עם השביל בסימונו המקורי אל עבר הבקעה וקבר רבי יהודה נשיאה.
2. להמשיך עוד כמה מאות מטרים ולסטות מהשביל, להיכנס לביקור בגן לאומי ציפורי וביציאה מהגן הלאומי להתחבר שוב לשביל בקבר רבי יהודה נשיאה.

על כל פנים,שתי הדרכים יפות ומעניינות.עפ"י המסורת, במתחם קבר זה קבור רבי יהודה נשיאה שהוא נכדו של רבי יהודה הנשיא.לאחר חורבן בית שני בשנת 70 לספירה, הוקמה הסנהדרין ביבנה.את הסנהדרין הרכיבו 71 חכמים, אשר התעסקו בפסיקת הלכות ומשפט של היהדות המתחדשת לאחר הריסות בית שני.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

החיים לא היו קלים, כיוון שגזירות שונות בתקופות שונות נגזרו ע"י השלטון של האימפריה הרומית.בתוך כך נוצר הצורך לנדוד ולמצוא מקום מתאים כל כמה שנים.המקום האידיאלי לבסוף בארץ ישראל היה הגליל.
הסנהדרין נודדת: יבנה – אושה – שפרעם – בית שערים – ציפורי – טבריה.

היום, ניתן לצעוד ב"שביל הסנהדרין" בין האתרים והערים העתיקות מאותה תקופה (גם את יבנה העתיקה מצאו ונערכות בה חפירות נכון לימים אלה אפריל 2023, אך היא רחוקה מכדי להכניסה לתוואי השביל הגלילי).
בציפורי נחתמה המשנה, המפעל העצום של כתיבת המשנה כפי שאנו מכירים אותה כיום ע"י רבי יהודה הנשיא.

נכדו, רבי יהודה נשיאה היה נשיא הסנהדרין 2 דורות אחריו, וכאן עפ"י המסורת זהו מתחם הקבר שלו.רבי יהודה הנשיא קבור בבית שערים  (כיום גם גן לאומי שמומלץ לבקר בו).

מכאן נמשיך לצעוד במגמת ירידה אל עבר יער הסוללים. ההליכה כאן היא של 1 ק"מ עד שמגיעים לעלייה. העלייה אל עבר מצפה ר' לקיש ביער הסוללים מתחילה בשילוט המורה שהגענו לתחום יער הסוללים.
500 מ' של עליה עד למצפה, ואז ממשיכים בהליכה מישורית ובמגמת ירידה על דרך עפר רחבה.

צועדים בשבילי היער, שהופך מיער נטוע של עצי אורן ליער אלונים טבעי. מכאן, עוד 3.5 ק"מ של צעידה ביער שהולך ונפתח ומשתנה לשדות חקלאיים, רובם של עצי זית, נגיע לכביש מספר 77 ונעבור מתחתיו במעבר מסודר לצידו השני.

לאחר המעבר ממשיכים ללכת לצד הכביש בדרך עפר, עד שמגיעים שוב למעבר מתחת לכביש נוסף, כביש מספר 79. לאחר המעבר ממשיכים לצעוד על דרך עפר, סימון השביל ברור ומובן – עוד 1.6 ק"מ מגיעים לאלון הגליל.

לאחר הליכה מישורית המקיפה שדה חקלאי ולוקחת אותנו אל תוך יער האלונים שמקיף את אלון הגליל, נתחיל בעליה מתונה של כ- 500 מ' בערך לצד כביש הגישה לכניסה של אלון הגליל.סיום המסלול בכביש הגישה.
נתראה במקטע הבא!

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נוף הגליל

מיקום במפה

דילוג לתוכן