רכס נפתלי

רקע

בתאריך  25/4/2022 נחנך באזור הגליל העליון, שביל הליכה חדש הנקרא "שביל יאנוש קורצ'אק" . השביל, המשתרע לאורך חמישה קילומטרים, מתחקה אחר פעילותו ומסלול הליכתו של יאנוש המוליך מחצר בית הספר היסודי בכפר גלעדי ועד למצפה עדי סמוך מושב מרגליות ולמצודת הונין. במהלך השביל ישנן אבני דרך בחייו ופועלו המוצגות וחרוטות על סלעים ושלטים עם ציוני דרך ואפילו איורי עפיפיונים עם שובלים הטבועים על הסלעים ולצידן משפטים מפורסמים שלו . יאנוש קורצ'אק היה דמות ערכית ומחנך רב פעלים.

השביל נועד להנציח את יאנוש שביקר בדיוק במקום זה בשנת 1936 כ – 6 שנים בלבד לפני שנרצח ע"י הנאצים יימח שמם במחנות ההשמדה בטרבלינקה בשואה.

תולדות חיייו של יאנוש קורצ'אק

יאנוש קורצ'אק נולד ב 22/7/1878 בפולין,  הוא היה איש חינוך ורופא ילדים חביב ואהוד. בשנת 1912 הוא יסד בורשה אשר בפולין בית היתומים המיוחד במינו, אשר פעל עד שנת 1942 . עד עצם היום הזה נותר המבנה והוא משמש השראה וכר חינוכי למחנכים ואנשי חינוך .יאנוש סבר שיש לתת חופש לילדים, דבר שיאפשר להם לצמוח, לנהל את עצמם, לפתח את הכשרונות שלהם. אך הוא לא ויתר על ערכים חשובים כגון : אחריות הדדית, דאגה לזולת, ויצירתה של חברה אנושית צודקת.

בקיץ 1936 עשה יאנוש קורצאק את דרכו לישראל באמצעות אונייה הנקראת"פולוניה" לאחר חמישה ימי הפלגה הוא הגיע לארץ המובטחת , ישראל בנמל חיפה, הוא זכה לקבלת פנים חמה ולאירוח בקיבוץ כפר גלעדי ע"י איש חינוך חבר הקיבוץ הנקרא מרדכי סגל.  חזונו וחלומו של יאנוש נכתבו ביומנו חודשים ספורים לפני שנרצח במחנה טרבלינקה . הוא מתייחס לבניית בית יתומים ענקי בכפר גלעדי וכולל חדרי מגורים , חדר אוכל ועוד מתקנים הנחוצים לקיומו של בית יתומים. עוד כתב שעבורו יבנה על תורן בית היתומים מבנה שכל קירותיו שקופים – זאת על- מנת שיוכל להביט אל הנוף הקסום ולחזות במופעי זריחה ושקיעה.

לצערו הרב חלומו נגוז , אך הוא הספיק בטרם לכתו ללכת במשעוליו של השביל אשר נחנך עבורו כאן בכפר גלעדי, כ 80 שנה לאחר מכן, על שביל זה נכתבו ציטוטים מפורסמים שלו ,חזונו ,חלומו , אימרות חינוכיות למשל : "המחנך שאינו דוחק וגודש אלא משחרר  אינו מושך מעלה , אינו מדכא אלא מעצב אינו מכתיב אלא מלמד אינו תובע אלא חווה יחד עם הילד"

את שביל יאנוש קורצ'אק הגו ויזמו האנשים הבאים : מיריק שניר- הוגת הרעיון , יואב יעקובי -אחראי על הביצוע של השביל , אסף בן צבי- אחראי על הפסלים בשביל , מחצבות כפר גלעדי – אמונים על הסיוע הלוגיסטי ,בית ספר עלי גבעה בכפר גלעדי.

את השביל מומלץ להתחיל מלמעלה (במצפה עדי) בירידה לכיוון כפר גלעדי. יש צורך בשני רכבים אחד בהתחלה ואחד בסוף. השביל חולף על פני נופים מרהיבים כמו כן השביל מסומן עם חצים והפנייה "שביל קורצ'אק" , שביל זה נקרא גם "מעלה קורצאק".

בוויז :"מצפה עדי".

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מצפה עדי

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן