לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

פרפר בדרך לשביל חוות הגתות

רקע

שביל חוות הגתות הינו שביל המטפס אל פסגתו של אחד מהרי ירושלים. האטרקציה הגדולה הנגלית לעיני המטיילים המטפסים על הסימון הכחול מעלה אל על . היא אזור מסולע בצבע אפור עם סימני חציבה בולטים מתקופות של לפני 2000 שנה. שאינם מותירים מקום לספק או דימיון באשר לפשר החציבות בסלע – אילו הן גתות שריד חקלאי ששימש להפקת יין.

שביל ההליכה אל הפסגה בה נמצאת חוות הגתות – מתחיל בטיול ברכס הר שלמון. שהינו חלק מהרי ירושלים. הטיול המתואר לפניכם נעשה בקבוצה בהובלתו של יהודה דהן. זהו מסלול מהיפים בהרי ירושלים והפחות מוכרים. המסלול כולו מאוד יפה עתיר נופים מרהיבים של עצים בצורת בצורת מסרק ואל ערוצו של נחל שורק.

התקופה הטובה לעשות את המסלול הזה היא באביב. כאשר הכל פורח.

רכס הר שלמון

כאמור הטיול שלפניכם מתחיל בחניון חרבת סעדים – מגיעים לפי הקישור בוויז לנקודה הבאה: לחצו כאן. אתם תראו שלט גדול מעץ "שביל האופניים imba – שביל הרכסים". מיד אחרי השלט תראו שביל צר מונגש מאבן. לכו על השביל, מיד תראו בשולי הדרך פריחה ורודה של הלוטם השעיר בצבע ורוד. וכן פריחה לבנה ומרשימה של הלוטם המרווני.

כמו כן מימינכם תראו חניון פיקניקים הכולל שולחנות ישיבה ומתקני ששועי הפונים לנוף.

כבר בחלק זה של המסלול ניכר יופיו של היער בו אתם תצעדו זהו יער עמינדב. חורשה מרהיבה של עצי אורן לצידה צמחיית בתה עשירה של שיחים חלקם פרחונים כגון :קידה שעירה הנראית בבירור עם פריחתה הצהובה, סירה קיצונית – בעלת כדורי פריחה אדומים.

הקטע הזה של הטיול מסומן בצבע כחול והוא עובר למעשה על הר שלמון.  המשיכו ללכת עם הסימון הכחול. עד שתפרדו משביל האבן ותפנו ימינה חד. לפי שלט מעץ  "שביל הרכסים – imba" . ניתן לראות בבירור כי מדובר על שביל לרוכבי אופניים .

השביל מאוד צר ורווי אדמה בצבע אדום -חום(ניכר כי הקרקע פוריה) . אנו כעת נמצאים בפסגתו של הר שלמון בגובה של כ 765 מטרים מעל פני הים. הנוף מכאן משובב לב ופתוח מאוד.

במהלך המסלול פגשנו ריבוי פריחה של בן סחלב צריפי . פרח יפהפה בעל פריחה סגולה – ורודה.

אופי המסלול

מפה השביל משנה  את אופיו והופך לירידות עם קצת סלעים. ניתן לראות בבירור את הטרסות החקלאיות לאורך ההר.השביל מלווה בפריחה נרחבת ובולטת של הגזר הקיפח בעל כיפה בצבע לבן.

המבנה הטופוגרפי של הר שלמון נראה מפה בבירור – שבילים החורצים את ההר מסביבו לכל אורך שלוחת ההר . מכאן רואים סביבה  מרהיבה ביופיה המרכיבה את גן לאומי הרי יהודה שעשיר בעצי אורן מחטניים.

לאחר הליכה קצרה בירידה שפויה ולא תלולה מאוד. הגענו לצומת דרכים הנקראת "צומת פישר" מהחלק הדרומי של הר שלמון. במקום מפה גדולה של קק"ל המתארת את פארק בגין ויער עמינדב.

עוד במקום שלט עץ מסביר היטב את אפשרויות הטיול שבפניכם : ימינה חזרה דרך רכס שלמון לחרבת סעדים(נקודת ההתחלה). שמאלה חזק הליכה דרך רכס שורק וירידה לנחל רפאים(דרום ירושלים).

ואפשרות שלישית.ישר עם קצת שמאלה לעבר שביל רחב מאוד העולה עד לחוות הגתות. שביל זה גם משמש ג'יפאים כדי להגיע לפסגת ההר.

הר שלמון בטיול לשביל חוות הגתות

שביל חוות הגתות

המשכנו עם השביל הרחב לעבר חוות הגתות, למסלול הזה יש גם כמה אפשרויות . הארוכה היא פשוט לעלות עם השביל עד רום ההר ולהגיע לחוות הגתות עם הסימון הכחול. שביל זה בנוי כמו חילזון המקיף את ההר ועולה אט אט עד לפסגתו.

חלופה המקצרת בכ 2.5 קילומטרים את הדרך. איך שחוצים את "צומת פישר" ומגיעים לתחילת המעלה לחווה, לוקחים ימינה לשביל צדדי לא מסומן. הוא קצת תלול וסלעי כי הוא פשוט עולה בבת אחת לעבר חוות הגתות בלי עיקוף של ההר.

לאחר הליכה קצרה הגענו לבוסתן יפה ומטופח של עצי זית. ניכר כי מישהו מטפח את החלקות והאדמה בתוך הבוסתן סביב עצי הזית חרושה.

מבנה החווה

המשכנו לעלות עד שהגענו לשיא הטיול אזור ענק עם מלא סלעים בצבע אפור. בתוכם חצובים ריבועים – אילו הן גתות קדומות(לייצור יין)  ומעליהן בית בד קדום(לייצור שמן זית) . ניתן לראות את אבן הריחיים הגדגולה והעגולה בחלק הצפוני של החווה ששימשה כפי הנראה לייצור שמן הזית.

ואילו מרבית האתר שימש בתור גת להפקת יין מענבים. סממנים מובהקים אילו מלמדים על כך שאזור זה של הרי יהודה היה מצויין מבחינת קרקע ותנאי מזג אוויר לגידול ענבים וזיתים.

ריבוי המעיינות אשר בתוך ההר סיפק להם מים כל ימות השנה מה שאיפשר את התפתחותם של הענבים והזיתים כחקלאות שלחין קלאסית. הגידולים הללו היוו את "מטה לחמם" של התושבים שהתגוררו פה בימי קדם. החווה שלפניכם מתוארכת לתקופת בית שני לפני כ – 2000 שנה. היא בין היפות שנמצאו בישראל מבחינת שלמות וגודל.

בחלק התחתון יש הרבה מאוד בריכות מלבניות שנחצבו ששימשו לדריכת הענבים ולניקוז מי הענבים. ארכיאולוגים סבורים, שבתקופות קדומות גידלו פה היהודים גפנים (מה שלא ניתן לראות פה כיום). ובתקופות מאוחרות יותר גידלו המוסלמים שהתיישבו כאן עצי זית הנראים עד עצם היום הזה.

**המסלול הקלאסי של שביל חוות הגתות הינו טבעתי מסומן בצבע כחול עובר בראש ההר ואורכו הוא כ 500 מטרים לערך.**

. מצורפת מפה למסלול זה  שלקח לנו כ – 7.5 קילומטרים לערך בזמן של כ 3.5 וחצי שעות כולל הפסקה של כחצי שעה למעלה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
גתות קדומות- חוות הגתות הר שלמון

מכאן ניתן להמשיך ולעלות למעלה עם השביל הכחול ולהגיע לחווה נוספת הנמצאת בראש ההר שם יש גם מבנה אבנים גלי ומיוחד(רוג'ום) .

או לפנות שמאלה לעבר תצפית משגעת מהיפות בהרי יהודה ומקצרת את הדרך חזרה. עיקפו את השלט הגדול המספר את סיפור החווה . והמשיכו בהליכה קצרה עד שתגיעו לשולחן פיקניק גדול. מתחתיו ישנו ספסל הפונה לנוף הפתוח .

מנקודה זו ניתן לראות באופק המזרחי את הכפר וולג'ה ומתחת את מסילת הרכבת של בר גיורא . העוברת במקביל לתוואי נחל רפאים בתחילה ובהמשך ליד נחל שורק.

כאמור הדרך הזו אינה מסומנת אך מקצרת משמעותית את משך הטיול – מפה פשוט ירדנו ישירות במורד ההר עד שחזרנו לדרך העפר הרחבה. המשכנו איתה שמאלה, ימינה ושוב שמאלה עם הסימון הירוק. עד שחזרנו שוב לצומת פישר.

עצים ליד חוות הגתות -הרי ירושלים

הקטע האחרון במסלול

משהגענו לצומת פישר פנינו שמאלה עם הסימון השחור, שהוביל אותנו בדרך עפר רחבה וטובה עד לחניון של חורבת סעדים. הקטע הזה בצד שמאל מאוד יפה ומרשים הוא כולל תצפית על כל הגבעות שסביב אחת כוללת אנטנות.

כמו כן ניתן לראות את העצים על גבי הגבעות ומורדותיהן המזכירים בצורתם מסרק.

הקטע הזה עובר בעלייה אבל מתונה שנמשכת כמחצית השעה – ממש לפני שמגיעים לחניון חורבת סעדים. מהנקודה בה התחלנו תראו משמאלכם שלט עין סעדים – זוהי ירידה אל עבר מעין קטן .ניתן לשבת לפיקניק יש כאן המון מקומות ישיבה.

המסלול בעל אופי מעגלי.

איך מגיעים ?

עליכם להגיע ליד קנדי – מתחתיו יש נקודה להתחלת טיולים רבים באזור הנקרא "חורבת סעדים" . לפי בקישור הזה : לחצו כאן. או לחצו בוויז חורבת סעדים – החניון ממנו מתחיל המסלול נמצא בחלק הפנימי של חורבת סעדים אפשר להחנות את הרכב במקום.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חורבת סעדים

מיקום במפה

דילוג לתוכן