לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

הסימון האדום בשביל הקיסר

רקע

יש מסלולים בארץ כשהם עוברים שדרוג. התחושה בטיול היא של מקום אחר לגמרי. כזה הוא שביל הקיסר החדש והמדרגות הרומיות.

מדובר על מסלול יפהפה שהוכשר לאחרונה ע"י קק"ל . המסלול נמצא ממול לחורבת חנות. ובהר חנות  – נסיעה קצרה של כ -800 מטרים, בדרך הר היערן,  בכביש צר או הליכה לאורכו (מסומן בצבע ירוק) . תביא אתכם לתחילתו של המסלול החדש – מסלול שסומן בצבע שחור עם שילוט עץ חדש וברור.

המסלול באופיו הוא קווי אך יש כמה וריאציות מעניינות לעשותו כפי שאפרט בהמשך.

למה נקרא המסלול "שביל הקיסר" ?

ראשית בואו נכיר ונבין מהיכן קיבל המסלול את שמו "שביל הקיסר" . שביל זה יורד מתוך נקודה גבוהה של כ 600 מטר – שימו לב לנוף היפה סביב של רכס הרי ירושלים היוצר רצף ירוק יפהפה. שביל זה עובר בדרך עתיקה שנקראה "הדרך הרומית" – דרך שעברה מבית גוברין לירושלים.

ארכיאולוגים שחקרו את המקום גילו אבן מיל שעליה חרוט שמו של הקיסר הרומי אנדריאנוס. הם סבורים כי הקיסר אף ביקר בארץ בשנת 130 לספירה לערך. ואף עשה שימוש בדרך זו שעלתה לירושלים.

תוואי המסלול עובר בחלקו על סלעי גיר נוקשים המכסים את אימא אדמה. בצבע אפור בהיר כמו כן, לאורכו ניתן למצוא שרידים של פעילות חקלאית כגון : מתקן בורג להפקת שמן זית, גתות חצובות באבן , בורות מים, ספלולים ואף עמודי אבן.

שביל הקיסר עובר במרביתו בדרך חשופה לשמש אך ישנם קטעים מוצלים לגמרי. חלקו עובר בתוך יער מעורב בצמחיית חורש טבעי. בדמות שיחים ועצים. בתקופת האביב והחורף ניתן לפגוש פריחה צבעונית ומרשימה. כגון : דם המכבים ,פשתה שעירה ועוד.

אורכו של המסלול המסומן בצבע שחור מראש ההר עד לבסיסו הוא כ – 2 קילומטרים.

המדרגות הרומיות

במהלכו או בסופו של שביל הקיסר , יש אפשרות לפנות עם הסימון האדום למדרגות הרומיות.

אילו הן מדרגות חצובות בסלע  העוברות בשולי המסלול – ממש סמוך לכביש 375. ניתן לראות שרידים של מדרגות המטפסות באופן מפותל במעלה ההר. בגלל שמבחינה טופוגרפית מדובר על תוואי של דרך מורכב העובר גם בפיתול וגם בגובה. נבנו המדרגות הללו כדי להתגבר על מכשול זה. שהקשה על מעברם של אנשים מבית גוברין לירושלים. זו הסברה לפחות..

בסוף המסלול הקווי בחלק התחתון יש חניון בו ניתן להשאיר את הרכב המאסף.

בית הבד בסוף שביל הקיסר

בחלק התחתון של המסלול ,תפגשו במתקן חקלאי קדום שהיה חלק מבית בד קדום. כך גם מכונה נקודה זו במסלול זה.

מטרתו של בית הבד הזה הייתה לסחוט באופן סופי. את הזיתים המרוסקים, שהובאו לכאן אחרי שעברו תהליך ריסוק ראשוני. הזיתים הללו הונחו בתוך סלי קש. הוכנסו בתוך מתקן הבורג שלפניכם. אשר בנוי משילוב של רכיבי עץ ורכיבי אבן. במתקן זה למעשה הופק המוצר הסופי מהזיתים המרוסקים – שמן זית.

החיבור בין שביל הקיסר החדש והמדרגות הרומיות. מייצר פאזל המורכב מארכיאולוגיה והיסטוריה לצד טבע חי ופועם.

נוף יפהפה משביל הקיסר החדש

תיאור המסלול

כאמור המסלול של שביל הקיסר החדש עובר על גבו של הר שנקרא "הר חנות". ישנן כמה אפשרויות לעשות את המסלול, כפי שאפרט מיד. האפשרויות השונות מופיעות מרמת קושי קל ביותר לקשה ביותר.

כמובן שאתם תבחרו מה מתאים לכם. לפני כן יש לציין כי המסלול ברובו חשוף לשמש לכן חשוב להצטייד במים וכובע. כמו כן חשוב להצטייד בנעליים נוחות כי חלק מהמסלול עובר בהליכה על סלעים ובירידה תלולה.

מתלול המסלול מרשים היופיו וכולל פריחה מרהיבה שברקע נוף הררי ירוק ומשרה שלווה. המלצה נוספת להתחיל את המסלול מוקדם בבוקר לפני שהשמש מתחילה להיות חזקה. דבר המשפיע על תנאי הטיול.

לנוחיותכם מצורפת מפה מוקלטת של המסלול (השלישי מבין החלופות למטה):

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שביל הקיסר החדש

חלופה 1 – המסלול הקווי

חלופה זו שהיא הקלה ביותר , המתחילה מראש ההר  ,שם יש חניון קטן ומסתיימת בבית הבד שם יש גם חניון מסודר לכלי רכב. אורך המסלול 2 ק"מ הוא  עובר במרביתו בשיפוע וירידה.משכו כשעה לערך.

כ- 600 מטר לפני ההגעה לבית הבד. תראו שלט עץ רב כיווני. אחת ההפניות שלו היא סימון אדום ימינה למדרגות הרומיות. פנו לשם צפו במדרגות וחיזרו לנקודה זו. ומפה רדו עד למטה שם ימתין לכם הרכב המאסף.

וויז לנקודת ההתחלה של המסלול :לחצו פה

וויז לנקודת הסיום של המסלול בבית הבד: לחצו כאן.

חלופה 2 – המסלול המעגלי

חלופה זו קשה מקודמתה, אך לא הכי קשה . מתאימה למי שמגיע רק עם רכב אחד. החסרון של זו על הראשונה היא שצריך לחזור את המסלול בטיפוס חזרה למעלה. כלומר אורך המסלול 4 ק"מ. הוא ייקח לכם שעתיים וחצי – כי הטיפוס קשה יותר.

שימו לב בחלופה זו רדו עד למטה לבית הבד – שאתם חוזרים עלו עם הסימון האדום בצד שמאל. עד שתגיעו  לצומת שבילים ישר עם הכחול למדרגות הרומיות.  ימינה חזרה לשחור. לכו ישר עם הכחול עד שתגיעו למדרגות הרומיות.

לאחר מכן חזרו חזרה לצומת השבילים.שם פנו שמאלה עם האדום "שביל הקיסר" עד שתגיעו לשחור ואיתו עלו שמאלה ולמעלה לנקודת ההתחלה של המסלול.

מתקן הבורג -בית הבד

חלופה 3 – המסלול המשולב

זוהי האלטרנטיבה הקשה ביותר לעשות את שביל הקיסר והיא כוללת את השביל הישן והחדש ביחד .מדובר על מסלול שמיועד למטיבי לכת בלבד. אורכו כ 6 ק"מ.

אני עשיתי אותה, את הרכב מחנים בחורבת חנות (מעל עין מטע ועין תנור). הנה קישור לוויז :חנו פה.

כעת לכו למעלה וצאו מהחניון של חורבת חנות. חצו את כביש 375 ולכו ישר בדרך טובה וסלולה לרכבים ומסומנת בצבע ירוק. לאחר כ – 800 מטר תראו מימינכם ולמטה שלט "שביל הקיסר" – מכאן לכו בדיוק כמו בחלופה מספר 2 רק שהגעת למדרגות הרומיות במקום לחזור ימינה לשחור ולעלות למעלה.

המשיכו ללכת ישר כל הזמן עם הסימון האדום, אתם תראו ותשמעו משמאלכם את כביש 375. ברגע שתגיעו לכביש מולכם, זה סימן שעליכם לעבור את מעקה הבטיחות . ולעבור לצד השני של הכביש. שם המשיכו ללכת כל הזמן עם הסימון האדום , הוא יותר דהוי מהסימון החדש.

קטע זה קשה יחסית הוא חשוף כולו בשמש ובתוואי עלייה, ולכן יש לשים לב.

כמו כן תיתקלו בסימון של שביל ישראל.המסלול מסתיים בחניון הפיקניק העליון של חורבת חנות. הרכב שלכם נמצא ממש מתחת.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חורבת חנות

מיקום במפה

דילוג לתוכן