לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שביל הסנהדרין החדש

רקע

קרדיט תמונה : רשות העתיקות

שביל הסנהדרין הוקם בשנת 2018 כמורשת ל- 70 חכמי סנהדרין וכסמל ל 70 שנות תקומה ועצמאות של מדינת ישראל, בשיתוף עם רשות העתיקות. השביל נמשך כ -70 ק"מ וזכה לכינוי 70 ,70 ,70 . זהו מיזם חדשני ותרבותי ראשון מסוגו בארץ. שהוקם לצורך העברת מסר של ערכי מורשת הגליל והארץ כולה לבני נוער ואזרחי ישראל. שביל זה מתחיל מאזור בית שערים(ליד קרית טבעון) חוצה את כל אזור הגליל התחתון ומגיע לעיר טבריה. השביל הוקם ע"י בני נוער מכל הארץ שעבדו עם מעדרים וטוריות , ניקו ויצרו שביל חדש מסוגו בארץ- שביל הסנהדרין.

ובזאת חיזקו את הזיקה והקשר לארץ ומורשתה הענפה. השביל כולל שרידי עתיקות רבים המיוחסים למקובלים וחכמי הסנהדרין. השביל מחולק ל 5 מקטעים שכל קטע מכונה "שער". כאשר ההתייחסות היא לשערי חכמה מן המקרא.

חלקו הראשון של שביל הסנהדרין מתחיל בבית שערים ונמשך עד אושה(קיבוץ ליד קרית אתר). קטע זה מכונה "שער העשייה". שביל זה כולל פסל אבן ובו חרוטים דבריו של שמאי החכם : "אמור מעט עשה ועשה הרבה" . שביל זה עובר גם ליד פסלו של אלכסנדר זייד שהיה חלוץ , חקלאי חרוץ, ושומר על היישוב היהודי מפני התקפות של ערבים. נקודה נוספת מעניינת במקטע זה של שביל הסנהדרין היא  מקום קבורתם של חברי ארגון "אגודת השומרים".

כמו כן עובר המסלול גם בנחל ציפורי.

חלקו השני של השביל נקרא "שער השלום" הוא מתחיל באושה ומסתיים בתל יודפת. מושבת הסנהדרין (מועצת השופטים הגבוהה שפעלה בישראל עד שנת 430 לספירה בקירוב). מושבת הסנהדרין החלה את דרכה בירושלים ובעיר יבנה ובהמשך עברה לגליל התחתון לאושה. בשנים האחרונות וגם כיום מתקיימות חפירות ארכיאולוגיות קדחתניות ע"י ארכיאולוגים , מתנדבים בני נוער ומשפחות. המגלים טפח ועוד טפח אודות חיי היהודים בעבר במקום נמצאו : מטבעות, נרות חרס, ועוד ממצאים בעלי סממנים וסמלים יהודיים עליהם.

חלק זה של השביל עובר גם בשפרעם שם נמצא קברו של רבי יהודה בן בבא. שהיה חסיד ואחד מעשרת הרוגי מלכות ותנאי. שנהרג ע"י הרומאים בעקבות זאת שסירב להמיר את דתו. עוד בעיר שפרעם ניתן לבקר בכנסייה ביזנטית קדומה , בית כנסת יהודי קדום בן 100 שנים המתוחזזק כיום ע"י משפחה מוסלמית שפותחת את בית הכנסת בפני מתפללים ומבקרים באופן שוטף. עוד במקום מסגד עתיק שפעיל עד עצם היום הזה.

זרימתו של נחל ציפורי

חלקו השלישי של שביל הסנהדרין מתחיל בתל יודפת  ומסתיים גן לאומי ציפורי ועובר דרך בקעת בית נטופה. שמו  של מקטע זה של שביל הסנהדרין – "שביל הענווה". קטע זה מביע ומסמל את הצניעות שאנו מביעים כלפי הטבע , הסביבה ובני האדם שאנו חיים בקרבם. הטיול שמתחיל בגן לאומי יודפת מגולל את סיפור המרד הגדול בו הסתתרו יהודים מפני הרומאים שצרו על עליהם ולבסוף ,לרוע מזלם, הכניעו אותם. היהודים התחבאו במערות ומחילות מסתור הנראות היטב בתל עד היום. מי שניהל את הקרב מול הרומאים היה יוסף בן מתתיהו. מקטע זה מסתיים בגן לאומי ציפורי מקום מושבו של רבי יהודה הנשיא שהיה עורך המשנה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מערה קדומה בתל יודפת

חלקו הרביעי של שביל הסנהדרין נקרא "שביל הנתינה" והוא מכונה כך על שום דבריו של רבי יהושוע בן פרחיה שגרס וטען כי " יש לדון כל אדם לכף זכות". ומעבר לחיי היום -יום יש לעסוק גם בגמילות חסדים לחלשים ואביונים. ובכך לעשות כתיקון  האדם , הטבע והעולם בו אנו חיים. השביל ממשיך ליער לביא ומשם לקרני חיטין ששם התרחש אחד מהקרבות הגדולים בין הצלבנים לצאלח – אדין מושל תכרית. בקרב זה הצלבנים נחלו הפסד צורם. במהלך הטיול ניתן לצפות לעבר בקעת ארבל הפרוסה לנגד עינכם.

החלק החמישי והאחרון של שביל הסנהדרין נקרא "שער אהבה" זהו טיול מהנה המתחיל בהר ארבל ומסתיים בטבריה. המסלול עובר למרגלות הכנרת, כמו כן המסלול עובר באתר של שרידי בית כנסת ארבל  בו ישב ניתאי הארבלי. זה הזמן להוציא פק"ל קפה ולהתענג על נופי הכנרת המענגים.

לסיכום : 10 גלויות נדדה מושבת הסנהדרין מירושלים ועד אושה בגליל , לשפרעם, ציפורי ועד מקום מושבה האחרון טבריה. המסלול של שביל הסנהדרין מתחקה אחר עקבותיהם של חכמי הסנהדרין.

בעיר טבריה נקבר רבי עקיבא , שהיה מגדולי חכמי ישראל לדורותיו, וזה שטבע את הביטוי הידוע "ואהבת לרעך כמוך".

העיר טבריה נחנכה בשנת 1561 ע"י דונה גרציה אשת עסקים ונדבנית פורטוגזית שהייתה יהודיה אנוסה. היא חכרה את קרקעות טבריה מידי הסולטאן הטורקי כדי לקיים כאן יישוב יהודי משגשג. שביל הסנהדרין מסתיים בפארק ארכיאולוגי של שרידי העיר העתיקה של טבריה. שמתחתיו נמצאים שרידי מערות בהם חיו חכמי סנהדרין אשר הותירו עד היום בהיבט דתי – מקראי ובהיבט הפיזי חותם משמעותי על העם היהודי.

***השביל מסומן עם אבני בזלת גדולים וסימונים ועל כל סלע שכזה חרוט פתגם שטבע אחד מחכמי הסנהדרין. ניתן לעשות חלקים מהשביל ולא את כולו ע"י הקפצת רכב אחד לסוף המקטע.

במהלך חג החנוכה  יהיו פעילויות ברוח החג כגון פגישה עם שחקן מחופש לרבי מאיר שחקנית מחופשת לברוריה רעייתו. אנשי אושה החכמים יכנסיו אתכם  לאווירת החג ולתקופה הקדומה.

הפעילויות יתקיימו בין התאריכים הבאים :

1)סדנה להכנת נרות קדומים – במהלך הפעילות נבין את דרך התפתחותם וייצורם של הנרות במהלך הסדנה  כל משתתף יכין נר אישי עם עיטור . תאריכי הפעילות : 30.11-2.12, שעות: 9:00, 11:00, 13:00 שנת 2021 .

2)פעילות חפירה ארכיאולוגית הכוללת : היכרות עם עבודתו של הארכיאולוג, התנסות בחפירה ארכיאולוגית , מיון שטיפה ועוד מלאכות מעולם הארכאולוגיה המודרנית. בחפירה תמצאו ממצאים ייחודיי כגון :  כלי חרס, מטבעות ושברי זכוכית. יש להגיע לפעיות זו עם מכנסים ארוכים, כובע, מים ונעלים סגורות.  תאריכי הפעילות : 30.11-2.6 שעות: 12:00- 9:00, 11:00, 13:00  שנת 2021.

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אושה

מיקום במפה

דילוג לתוכן