Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

סובב איתנים -שביל המטוס

שביל המטוס המכונה גם סובב איתנים הוא מסלול טיול שהוכשר ע"י קק"ל ועובר מסביב להר איתנים שבהרי ירושלים לא הרחק מהסטף. אורכו של השביל הוא כ – 1.5 קילומטרים והוא לוקח כחצי שעה הליכה בניחותא. לאור השריפות בקיץ האחרון אוגוסט 2021 , שאירעו בהרי ירושלים, מרבית העצים נשרפו כליל והם עומדים שחורים ומפוחמים על אם הדרך. עם זאת הנופים של הרי ירושלים באופק הלא רחוק ואזור השפלה מפצים על השריפה הקשה. מומחים סבורים כי ליער ייקח כ – 25 שנה להתאושש משריפה זו.

נתחיל מזה שנבין למה מכונה שביל סובב איתנים, שביל המטוס.

ובכן במהלך מלחמת יום העצמאות בשנת 1948. התרסק מטוס מסוג נורסמן על הר איתנים. המטוס שעליו 6 אנשי צוות. הגיע למקום כדי לסייע ללוחמי פלמ"ח שעסקו בלוחמה מסיבית, בניסיון לכבוש את משלט בית מחסיר. לרוע המזל כל אנשי הצוות של המטוס  איבדו את חייהם בהתרסקות זו.

המסלול אמנם איננו מוצל אך בגלל שהוא קצר יחסית. לא ברור לי למה בשלט מצויין מטיבי לכת – מדובר בשביל קל מאוד שכל מטייל ממוצע יוכל לצלוח בקלות. בחלקו המערבי עובר תוואי המסלול מתחת לביה"ח הפסיכיאטרי המגודר כולו.

פרגים בהר איתנים

היער שנשרף הכיל עצי אורן , חורש טבעי ועצי דולב שנשרפו קליל . במקום ישנם גזעי עצים מפוחמים לצד הדרך בעקבות טיפול של מתנדבי קק"ל אשר הכשירו את המסלול יחד עם חברי הנהלת ביה"ח הפסכיאטרי איתנים, הנמצא בראש פסגת הר איתנים.

מעבר לנוף מרשים כעת בעונת הפריחה(האביב) , ניתן למצוא פרגים פורחים באדום , דרדר מצוי, פרח דם המכבים ופרח מיוחד שמושך הרבה תשומת לב ולא ניתן להתעלם ממנו הוא  הרדופנין הציצית (מדובר על פרח שדומה לגרמית המבויית, יש לו עלי כותרת יפים בצבע ורוד). הפרחים בולטים בפריחתם למרגלות העצים המפוחמים ונותנים ניגודיות צבע מיוחדת.

המסלול מתחיל מתחת למתקן של בזק עם אנטנות ומקיף את ההר מכיוון  מזרח למערב. לאחר הליכה קצרה השביל מתחיל לרדת עד שמגיע להתפצלות עם שילוט המכוון להמשיך שמאלה כדי להקיף את ההר. לאורך המסלול יש נקודות תצפית. המרשימה ביותר בחלק המערבי וכוללת גם שלט הסבר על כל היישובים הנשקפים ממנה .  ניתן לראות בבירור את המקומות הבאים מימין לשמאל : בית נקופה, הר אדר, מעלה החמישה, אבו גוש, קרית יערים, הר הרוח , נווה אילן, גבעת יערים כל אילו בחלק הצפון מזרחי . ואילו בחלק הצפון מערבי ניתן להשקיף על : שורש , שמורת המסרק, גבעת מיש, בית מאיר, הר כרמילה, תל כיסלון, רמת רזיאל והר הטייסים הנישא בהר בחלק השמאלי ביותר בנקודה זו.

שביל המטוס -סובב איתנים

לפני שנת 1948 על הר זה היה הכפר דיר עמר , ועד היום ישנם שרידים של כפר זה. אגב היה זה תושב הכפר אשר גילה את גופות צוות האוויר של המטוס שהתרסק כאן.

ההר כולל טרסות חקלאיות הנמצאות בצלעותיו ומתחת לתוואי המסלול. נחל הטייסים נמצא בתחתית ולמרגלות ההר הגבוה החולש על יחידות נוף רבות ונותן נוף של 360 מעלות מסביב לפוסעים בו.

תצפית מהר איתנים

איך מגיעים ?

בוויז : שביל המטוס סובב איתנים.

עליכם להגיע להר איתנים , הגישה להר נעשית מכביש 395 . אם הגעתם מכיוון בית שמש , עליכם לפנות ימינה לכיוון ההר , תראו גם שלט "ביח איתנים" זהו מוסד פסיכיאטרי. המשיכו לנסוע עם הכביש המתעקל ועולה בחדות לפסגת הר , ברגע שתראו אנטנות מימין סימן שהגעתם לתחילת המסלול. זהו מתקן של חברת בזק. המסלול מתחיל ממש מתחת תראו בצד הכביש בצד ימין שלט עץ "סובב איתנים שביל המטוס".

ניתן להשאיר פה את הרכב וללכת לאורך המסלול שהינו מעגלי ומסתיים קצת מעל נקודה זו על הכביש . אופציה שנייה אם לא תרצו להשאיר את הרכב לבד ושומם . היא להמשיך עד סוף הר איתנים ולהשאיר את הרכב בחניון אורחים של בית החולים משם הליכה חזזרה לאורך הכביש כ 200 מטר בצד שמאל תראו את תחילת המסלול.

לנוחיותכם מצורפת למטה מפה מוקלטת של המסלול.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שביל המטוס סובב איתנים

מיקום במפה

דילוג לתוכן