נחל במקטע מס 8 שביל הגולן

רקע

מקטע 8 של שביל הגולן, המתחיל בחורבת חושנייה ומסתיים באל אום א-דנניר.  לטעמי הוא המקטע היפה ביותר זאת משום שהוא משלב מגוון כל כך גדול ורחב של מוקדי עניין : נחלים ,שמורת טבע עינות פחם, שרידים מרשימים מאוד של חירבת פרג' ועוד.

אורכו כ – 8 ק"מ . המסלול מתחיל בהליכה על מעין סוללת עפר שמתחתיה זורם לו בנחת מחל יונתן, קולות קרקור הצפרדעים נמשעים היטב. בצד ימין של השביל ישנה גדר תיל" זהירות מוקשים" – אסור לעבור אותה בשום פנים ואופן.

במהלך המסלול שישי לומר מסומן בצורה יוצאת מהכלל נראה בצד ימין את היישוב קשת ואת מאגר קשת. תוואי המסלול פה אמנם לא עובר בעלייה אך הוא חשוף לשמש ועובר באזור סלעי וצר מעל נחל יונתן. ולכן צריך ללכת לאט.

לאחר הליכה של כשעתיים וחצי מגיעים לאחת השמורות היפות והפראיות ביותר שיצא לי לראות ברמת הגולן וגם יחסית לשביל הגולן. זוהי שמורת עינות פחם .שמורה זו כוללת מעיינות רבים, מפלי מים והכי כיף ומעניין קטע של הליכה במים (חשוב להצטייד בסנדלי

הליכה בתיק במקטע זה) . השמורה הזו כל כך יפה היא כוללת צמחייה מאוד רבה של תאנים , פטל , נוריות מים ועוד. גם בעלי חיים בעיקר צפרדעים ודגים מבלים פה את רוב שעות היום שלהם.

שימו לב בהגעה לכניסה לשמורה יש שלט של השמורה,  מימינו יש גדר בקר המובילה למעיין יוצא דופן ביופיו , אל תוותרו.

מחושניה לאום - דנאניר

מכאן עברנו במעיין שביל רחב מאוד מלפנינו שלולית מים ענקית בגובה של כ 30 ס"מ לערך. לאחר שעברנו אותה (עם סנדלים כמובן) בצד שמאל של שביל זה יש גדר שלאורכה עוברים מעיינות רבים של שמורת פחם אם יש לכם זמן כדאי להיכנס ולהציץ.

לאחר שחצינו את מאגר המים בקטן עולים קצת ופונים ימינה עם הסימון של שביל הגולן. הליכה בנוף שהופך לצהוב יותר ויותר שברקע מדי פעם צץ לו איזה עץ גדול ורחב המספק לנו הפוגה קלה לצל למנוחה ולשתייה.

(זוכרים אנחנו בדרום רמת הגולן ולכן חם פה יותר – קחו זאת בחשבון בהצטיידות עם המים במקטע 8 ובשאר המקטעים הבאים) .

לאחר הליכה של כשעה לערך הגענו לחורבת פרג' – אילו הם שרידים של כפר סורי . השרידים שהשתמרו פה בצורה כמעט מלאה המאפשרת להתחקות אחרי מה שקרה כאן . כוללים : מדרגות אבן, בתי מגורים עם קשתות אבן , מחסנים , בריכות ובארות

עוד במקום שרידים של התיישבות של העיר היהודית הקדומה "פרג". ניתן להסתובב בין השרידים ולהיכנס לתוך שרידי המבנים – נופת צופים לחובבי ארכיאולוגיה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הליכה מעל נחל יונתן

אפשר להעביר פה כ -20 דקות גם להפסקה וגם להיכנס לתוך הבתים הקררירים והמוצלים. מכאן ממשיכים את המסע המרתק עם שלל הגילויים והמרעענים של שביל הגולן. השביל מתעקל לכיוון ימין,

הקטע האחרון הזה כולל הליכה בשמש אכזרית  חסרת פשרות וגם חסרת צל.(ולכן כדאי להתחיל את המקטע הזה מוקדם) בסוף ישנה נקודה חביבה ליד מעיין יבש בו יש נדנדנת עץ.

מפה הליכה קצרה  ברגע שהגעתם לכביש אספלט ליישוב יונתן סימן שסיימתם  את המקטע המרתק הזה מחורבת חושניה אל אום א-דנניר. סה"כ לקח לנו 5 שעות וחצי לערך.

אגב אום א דנניר הוא שמו של כפר סורי ששרידיו, חורשת עצים , נמצאו בסוף מקטע זה של שביל הגולן.

לנוחיותכם : מפה מוקלטת בתחתית הפוסט עם תוואי ההליכה במקטע זה.

עינות פחם -שביל הגולן מקטע 8

איך מגיעים לתחילת מקטע 8 – מחורבת חושניה אל אום א-דנניר – ראו הסבר מדוייק בפוסט  מקטע 7 מהר חוזק לחושניה (שימו לב להוראות הגעה לסוף מקטע זה).

איך מגיעים לסוף מקטע 8 – עלו מצומת בית צידה לגולן על כביש 87  עד שתגיעו לצומת המפלים. המשיכו ישר  לכיוון מזרח. עד שתגיעו למפגש עם ציר הנפט.  פנו ימינה  כ 4.5 קילומטרים לערך , עד שתפגשו בכביש פנימי הפונה לכיוון מערב ומוביל ליישוב יונתן . סעו  עם הכביש הזה ישר , אך אל תפנו ליונתן. אחרי כרבע קילומטר לערך פנו שמאלה . מפה סעו כקילומטר אחד לערך עד שתבחינו בשלט של שביל הגולן "אום אל דנניר – מקטע 8 "  הנמצאת צפונית לכביש.

המלצה  : לפני שעוברים למקטע הבא שבו במצפה נחמה רוטשטיין . הנמצא לא הרחק מכאן. יש בו פרגולה שולחן ישיבה ונדנדנה . חביב לפני התחלת מקטע 9.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן