Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

הר אודם - מקטע 3 שביל הגולן

מקטע מס' 3 של שביל הגולן  מתל קצעה לחניון חטיבת פלס"ר 7. הוא מקטע מרתק ומיוחד במינו. זאת בשל העובדה שהתוואי שלו עובר ביחידות נוף שונות.

קטע מרשים שעובר בתוך יער אודם המוצל , הקטע עובר גם בין מטעי התפוחים והדובדבנים של הכפר הדרוזי -בוקעתא , כולל גם את הר אודם ומחצבת סקוריה הסומכה אליו,  ולקינוח תצפית על הג'ובה הגדולה הנמצאת לא הרחק מכאן.

ועל כן המקטע הזה בין מתל קצעה לחניון פלס"ר 7 הוא אחד המגוונים בשביל הגולן. המשלב קטעי הליכה עם מוקדי עניין משתנים. אם נוסיף את העובדה שקטע זה קצר יחסית כ- 8 ק"מ -קיבלתם טעימה הגונה משביל הגולן.

ההליכה מתחילה מסוף מקטע 2 של שביל הגולן מנמרוד ליער אודם.למי שאינו יודע תל קצעה הוא תל הנמצא סמוך לשמורת יער אודם והוא כולל עץ בודד ומיוחד הנטוע על אדמה פוריה. הדבר די תמוהה איך הגיע קרקע של אזור העמק לראשו של תל גבוה.
יש לציין שההליכה בתוך היער הגדול ביותר באזור רמת הגולן סמוך ובין עצי ענק כגון :אלון התולע . מצמצמת משמעותית את רמת החום השורר בחוץ. לאחר שחלפתי על פני יער אודם , תפנית מוחלטת בעלילה.

מעבר שונה לאזור חקלאי. ההליכה היא על שביל אספלט שמשני עבריו. מטעי תפוחים ודובדבנים. גם מגוון בעלי החיים שפגשתי בקטע זה עוררו את סקרנותי כגון: ארנבת בר, צב ענק, ותתפלאו אפילו חפרפרת חסרת עיניים שאיבדה את דרכה מחוץ למחילה התת קרקעית שלה.. מאזור המטעים הפורה והירוק עברתי לנוף הררי טיפוסי לגולן. טיפוס סביר ברמת הקושי שלו אל עבר הר אודם והנה רגע של נחת. תצפית מופלאה אל עבר נוף פתוח 360 מעלות. הנוף משקיף על תילי רמת הגולן(שרשרת של הרי געש לא פעילים).

מקטע 3 מתל קצעה לפלסר 7

השביל נראה כאילו עוקף מהצד את הר אודם וממשיך לכיוון אזור נמוך יותר. מכאן נראים בבירור גם : הטורבינות של רמת הגולן . אחד מהאתרים המרשימים שחבויים באחד מצדדיו של הר אודם(נקרא כך על שום צבעו האדמדם). זו מחצבת סקוריה , זוהי מחצבת אבן טוף שכידוע אבן זו משממת לגינון . מבט חטוף לעבר המחצבה ונדמה כאילו מישהו נתן ביס בהר וחשף את כל צבעיו. מתחת להר אודם מאות עצים מעטרים את השטח הפרוס האינסופי.

עוד נקודת תצפית לכיוון צפון מערב המלווה בשלט הסבר מתארת את הג'ובה הגדולה. זהו למעשה בקע או מכתש שנוצר כתוצאה מהתכת סלעי רמת הגולן בטמפרטורה גבוהה מאוד. ע"י גז וולקני לוהט. כתוצאה מהפעילות הזו נוצרו בועות אוויר גדולות אשר החלו להתפוצץ ובתוך כך גרמו לבור עגול וגדול שקוטרו כ 200 מטרים לערך ועומקו כ 70 מטרים. מאחר ונוזל לא היה מעורב בתהליך הגיאולוגי אילו הן השערות הגיאולוגים באשר לדרך בה נוצר מכתש זה.

ברמת הגולן ישנם כ 23 בורות (ג'ובות ) כמו זו רק יותר קטנים באופן משמעותי . דפנותיו של הפתח שנפער באדמה , כאמור לעיל, יצר קירות תלולים שסגרו את הגובה ויצרו מבנה של מעין קערה ענקית ועמוקה. מכאן רק רואים את הג'ובה מרחוק. היא אינה נמצאת על תוואי שביל הגולן . ישנה אפשרות לטייל סביבה במסלול מעגלי . עליכם לנסוע עם הרכב על כביש 978, הג'ובה נמצאת לשמאלו של הר אודם ולמאגר מים אם הגעתם מכיוון דרום.

מחצבת הר אודם

מכאן הליכה של כ – 4 ק"מ (כך לפחות השלט מורה)  , שנראו לי כנצח נצחים. בשטח מישורי ונוח מאוד להליכה. למרות זאת העייפות נותנת אותתיה השעה כבר 19:00 . החשכה יורדת והנה הגעתי אל סוף המקטע השלישי . הישר אל אנדרטת חטיבת פלסר 7 שסגר את היום הראשון של שביל הגולן. אנו ישנו בחניון האוהלים של פלס"ר 7 עם צוות לוגיסטיקה מתוקתק לאין שיעור. שימו לב אין מים או שירותים כך שאם לא הגעתם ערוכים לכך לוגיסטית כדאי שתלונו בקיבוץ אל -רום הסמוך למקום.

שביל הגולן מתל קצעה לאנדרטת פלסר 7

איך מגיעים לתחילת מקטע 3 של שביל הגולן : נקודה זו נמצאת בתוך יער אודם סמוך לתל קצעה . עליכם להגיע דרומית לכפר מסעדה – בכביש 98 פנו בדרך עפר בקילומטר ה 85 פנו ימינה (אם באתם מצפון).

איך מגיעים לסוף מקטע  3 של שביל הגולן : כ- 1 קילומטר צפונית לאל-רום תמצאו את החניון. הכי טוב בוויז "חניון פלס"ר 7".

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תל קצעה

מיקום במפה

דילוג לתוכן