שביל הגולן קטע מס 1

רקע

מקטע מספר 1 של שביל הגולן הנמצא בצפון הגולן מתחיל בחרמון ומסתיים  בכניסה ליישוב נמרוד. הוא אחד המקטעים היפים ביותר במסע המרתק על גבה של רמת הגולן. תוואי השטח הירוק בעיניים וכיפתו הלבנה של החרמון עושים את ההבדל הגדול.

1/5/21 עולים לחניון התחתון של אתר החרמון , לאחר שהקפצנו את הרכב השני לכניסת היישוב נמרוד . מהיישוב הזה, ניתן לתצפת על עמק יעפורי ועל ברכת רם.  המסלול מתחיל ממש אחרי קופות החרמון בצד ימין יש חניון עם עץ ושילוט ברור הכוללת  מפה של מקטע מס 1 סה"כ 7 קילומטרים. הצטיידתי בנעלי הליכה טובים, כובע שמכסה גם את הצוואר, מספיק מים (כ 8 ליטר) ולא פחות חשוב מקלות הליכה.

המסלול מתחיל בתוואי יורד שסביב הכל ירוק ומרשים, ההתרגשות גואה לנוכח הופעת פרחים כה רבים למרות שאנו בסוף האביב ואחר כמה שרבים טובים. לעיתים נדמה כאזור החרמון הוא קוסמוס אחר  אזור אקלימי שונה לחלוטין משאר חלקי הארץ.
הליכה בתוך שביל עפר טוב  בתוך ערוצו של נחל גובתה , במתלול של רכס ההרים שבמורדות החרמון. ניתן לראות מעת לעת מבצבצים להם בין ההרים הנופים של עמק החולה והגליל העליון מהעבר השני. טרשים אפורים עטופים כמו סוכריות בעשבים ירוקים.

וסביב גבעות המנוקדות בשיחים ירוקים הנראים כמו נקודות חן.  לאחר מכן עוברים לקטע עלייה שאינו קל , גם כי השביל נהיה צר מאוד, וגם כי העלייה מאוד תלולה. מקטע זה אינו קל מאחר שיש בו הרבה עליות תלולות וגם ירידות.

שביל ישראל מקטע 1 החדש

מה שינחה אתכם כל ההליכה גם במקטע זה של שביל הגולן וגם באחרים זה הסימון שבילים בצבע לבן – כחול – ירוק. שמסומן על גבי סלעים ,מעברי בקר שלטים ועוד. הקפידו לא לסטות מהסימון שבילים הזה.
לאחר התחלנו לטפס במעלה אחד ההרים אשר בתוואי השביל , התפעמנו מהנופים הגענו להתפצלות ימינה שביל הגולן הישן לכיוון נמרוד ומי שרוצה ללכת משביל הגולן החדש יפנה שמאלה. זה יוביל אותו לכיוון מג'דל שאמס., בקעת יאפורי ובריכת רם. שביל זה מגיע לברכת רם מצד שמאל מזרחה ואילו השביל הישן שהוא קצר יותר יוביל אתכם מצד ימין מכיוון מערב.

הלכנו עם התוואי הישן. כבשנו הר נוסף שממנו נראה נוף מרשים מאוד של בקרוב מבצר נמרוד נראה בבירור ורחוק יותר עמק החולה ואזור הגליל בצד מערב , בכיוון דרום ניתן לראות את ברכת רם וכל עמק יאפורי. נקודה זו מאוד יפה בגלל שהיא מאופיינת בסלעים שנראים כמו פסלים סביבתיים עם פתחים וסדקים מיוחדים הנראים כמו חלון. מכאן הירידה הופכת להיות מאוד מאוד תלולה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית לקלעת נמרוד

לאחר ירידה מאוד עצבנית אבל ממש יפה הכוללת נופים של 360 מעלות . הגענו במורד השביל המתפתל ומתעקל ואוגף את ההר שמתצפת אל מג'דל שאמס משמאל. ירדנו אל הכביש וחצינו אותו לאחר מכן הלכנו עליו ימינה עד שהגענו להתפצלות שבילים מסומנת ומשולטת היטב שמאלה אל תוך יער נמרוד לכיוון היישוב נמרוד כ 2 ק"מ עד סוף המקטע. שלט המפיח תקווה.  שביל רחב וטוב בתוואי עולה. בצד שמאל של השביל הופיע לו למעיין קסום ויפה עם סמל של נמר שואג עליו. שמו של המעיין הוא עין פיזל. עצרנו להפסקת אוכל ולהתרעננות במים הצוננים של המעיין. זוהי בריכת מים הניזונה מנביעה הנמצאת מעליה במורד הצוק  עליו נמצא הכפר הדרוזי מג'דל שאמס. האוויר נהדר , הנוף קסום. והמיקום של עין פיזל ממש על השביל. פשוט מושלם.הבריכה אינה עמוקה.

מפה המשכנו לעלות על השביל שאיתו חצינו את יער נמרוד, אזור מיוער ויפה שבצד ימין תמונת נוף מופלאה של נווה אטיב ,הר סנאים וגבעת חמרה(תל עם בית קבורה עתיק של העיר פניאס). אשר ממשיך ללוות את ההליכה מקטע המדהים והצפוני ביותר של שביל הגולן. לאחר שעוזבים את האזור המיוער מגיעים לכביש המוביל לרכס נמרוד הנמצא למרגלותיו של הר החרמון. בצד ימין מתחת לנוה אטיב נמצא ערוץ נחל חזורי. זהו לאחר הליכה במעלה המשופע של הרכס הגענו וצלחנו בשעה טובה את המקטע הראשון של שביל הגולן.  מהחרמון למבואותיו של הישוב היהודי הנמצא בנקודה הגבוהה ביותר במדינת ישראל – נמרוד. זוהי פסגתו של הר קטע שגובהו 1100 מטרים. התצפית על בריכת רם עוצמתית ומרהיבה ביופיה.

הליכה מהנה במורדות החרמון

איך מגיעים למקטע הצפוני של שביל הגולן

עליכם להגיע לאתר החרמון לאזור החנייה התחתון שלו. עליכם לנסוע בכביש המחבר בין הכפר מסעדה לבין אתר החרמון. כביש מס'  98. קטע זה של הכביש מאוד מפותל עם הרבה עקלתונים ועליות חדות מאוד. סעו בזהירות. ברגע שהגעתם לקופות החרמון תראו בצד ימין חנייה קטנה עם שלט "קטע מס' 1 שביל הגולן" החנו את הרכב ועלו על תחילת השביל עם הסימון של שביל הגולן.

טחת משמורות הטבע שלא כדאי לכם לפספס אם אתם באזור היא שמורת נחל חרמון

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

3 תגובות

    1. שלום אלי יש לך מפה מוקלטת בתחתית הפוסט עם מרחק וזמן בכל אופן זה לקח לנו 8 שעות כולל עצירות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שביל הגולן קצה צפוני

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן