שביל הבריחה יער חוף הכרמל

רקע

שביל הבריחה ביער חוף הכרמל הינו מסלול טיול הנמצא באזור הכרמל. שילוב מדהים של איזור מיוער עתיר עצים ונוף כחול של הים התיכון הנראה לאורך המסלול. מבטיחים חווית טיול ייחודית ומשגעת שתותיר בכם טעם של עוד.

השביל יחסית "צעיר" הוא הוקם בשנת 2017 ע"י קרן קיימת לישראל. אורכו הכולל של המסלול הוא כ- 2 ק"מ הוא מעגלי וקרוי על שם "תנועת הבריחה".תנועה ציונית שדאגה להביא את עקורי אירופה (ניצולי השואה היהודיים).לפתחה של ישראל ,

השביל כולל תמונות וסיפורים של בריחת המהגרים מאירופה דרך חוף עתלית עד כאן.

אחד הסיפורים המרגשים והדרמטיים מתוארים וחקוקים על סלע בליווי תמונה במהלך המסלול. זהו סיפור העקורים – כידוע לאחר תום מלחמת העולם השנייה נותרו יהודים רבים במחנות שנינטשו ע"י הנאצים, הם כונו מחנות העקורים. מצבם של השוהים במחנות אילו היה קשה מאוד הם נותרו במצב גופני קשה מאוד , בתנאי רעב, עם מחלות , רגשות וטראומות אחר המלחמה ובבדידות קשה.

תנועת הבריחה הקימה מחנות בהם ריכזה את העקורים ודאגה להם למזון ולכסות ,אם זאת המצב היה לא פשוט כי הייתה צפיפות גודלה נוכח מספרם הרב של העקורים.

התנועה ניסתה להביא את העקורים ארצה אך השלטונות הבריטים סירבו בתוקף כך גם מדינו אחרות. לבסוף במאמצים רבים דחפה התנועה באום את ההצהרה על מדינה ליהודים בכ"ט בנובמבר 1947.

שביל הבריחה -- יער עופר

תיאור שביל הבריחה

שביל הבריחה כולל למעשה לאורכו כ -5 נקודות עצירה שבכל אחת מהן הוצבו מסלעות ומקומות ישיבה, ננטעו עצי נוי, הוצבו כיסאות ישיבה ושולט המקום עם סיפורי הבריחה של הניצולים ארצה.השביל מתחיל קצת אחרי מגדל יער עופר (מומלץ להחנות פה).

מכאן לכו ישר עד תחילת המסלול, השביל אמנם צר אך הוא עובר בתוך אזור מיוער יפהפה הכולל חורש טבעי והרבה עצי אורן ירוקי עד. בחלקו הראשון של המסלול העובר בצד מערב תראו את נוף היער ותפגשו בדרך פינות המנציחות את מסען וסיפורן של ההגירות ארצה.בחלק השני החוזר חזרה לנקודת ההתחלה תראו גבעת שלוחות ואת חוף עתלית. המסלול מתאים לכל המשפחה אך אינו מונגש לבעלי מוגבלויות פיזיות. אווירה וסביבת הטיול משרה רוגע והיא חיובית ונעימה.

אפשרות שנייה היא להתחיל מהצד השני להגיע ולהתחיל מחניון מזרחי טפחות וללכת הפוך.

אילו הם 5 נקודות העצירה במהלך המסלול של שביל הבריחה :

תחנת הבריחה ,תחנת השליחים, תחנת הילדים, מפת נתיבי הבריחה ותחנת העקורים.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
מצפור סיגי רוט -שביל הבריחה

לסיכום

המסלול של שביל הבריחה כולל הרבה נקודות נופיות מעבר למסלול טיול בטבע מושלם, הוא מגולל את סיפור מסעם של ניצולי שואה לארץ המובטחת. לאורך חלק מהמסלול ניתן לראות את חוף עתלית , החוף בו עגנה אוניית הניצולים שהגיעו עם תנועת הבריחה ומשם הגיעו ארצה. מה שיפה בתוואי שביל הבריחה שהוא מגובה בעובדות חיות מהשטח המחברות את הטיול למורשת ישראל.

בחודשי הסתיו פורחות פה סיתווניות. המסלול נמצא בתוך יער חוף הכרמל.

מסלול שביל הבריחה יער עופר

איך מגיעים?

אם בחרתם להתחיל באזור של חניון מזרחי טפחות אז הזינו בוויז :שביל הבריחה ביער עופר. אם החלטתם להתחיל במגדל האש שביער עופר הזינו "מגדל האש ביער עופר".

צילומים : יעל ונה.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגדל יער עופר

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן