לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שביל הבורות והבארות

רקע

באזור השפלה צמוד לעמק האלה שוכן פארק בריטניה בתוכו נמצא המסלול המושלם עבורכם הנקרא שביל הבארות ובורות המים.

לא בכדי שהגעתי לכאן ביום שישי ישר אחרי הסגר גיליתי עשרות מטיילים שבאו לבלות בחיק הטבע ביום המשפחה. חלק לא מבוטל מהם בחר לטייל במסלול יפה זה.

מעבר לעובדה שמזג האוויר היה לא פחות ממושלם , המסלול שמתחיל בשלט גדול וברור שביל הבארות ובורות המים. כבר בתחילתו ניתן לראות בור מים עם סורגים שכרגע מלא מים לאחר הגשמים. לאחריו יש מדרגות אבן המובילות אתכם אחרי הסימון האדום. בצד ימין של השביל תבחינו במרבדי רקפות ורודות וצפופות בתוך שטח היער. תוואי המסלול בהתחלה קצת קשה כי הוא בעלייה המלווה בסלעים ובוץ אחרי הגשם. לכן צריך להיזהר מאוד לא להחליק. אחד הדברים הפחות נחמדים שקיבל את פניי בתחילת המסלול. הם רוכבי אופניים מטורללים שרמת הריגוש שלהם עלולה  לעלות בחיי אדם. הם הגיעו מהצד השני תוך שהם רוכבים בירידה בתוך מסלול ההליכה הרגלי. מיותר לציין שאין לאן לברוח כי רוחב השביל 2 מטר ובצד יש סבך. לכן מציע להיזהר מאוד ולשים לב.

המסלול עובר בתוך שטחי יער בריטניה בעונה זו הכל פורח. פגשתי במהלך הטיול מגוון רחב של פרחים כגון: סביונים, כחוון, פשתה שעירה. גם כלניות, מקור החסידה , שום לבן וכמובן רקפות.
שמגיעים למעלה, יש התפצלות ישר למעלה עם מדרגות קטנות שיובילו אתכם לתל קטן עם גתות וגדרות אבן המשקיף על האזור(אפשר לעלות ולחזור קצר מאוד). או שמאלה עם הסימון האדום. מנקודה זו תלכו בתוך אזור מיוער לחלוטין עד שתגיעו לחניון. הנקרא " חניון האלון". מכאן תוכלו לשבת לפיקניק באחד משולחנות קק"ל הפזורים או לפנות שמאלה בקצה השמאלי של החניון בשביל שאינו מסומן. אבל הוא זה שמוביל למסלול המעגלי של שביל הבארות והבורות.אחרי שתעברו דרך עפר וכביש המחבר בין שטחי הפארק, מולכם תראו מעבר עץ נמוך וקטן שחוצה צמחייה, המשיכו איתו ישר.

בור מים בשביל הבורות והבארות

מכאן מתחיל המסלול לטפס על אזור סלעי ומגיע למקום עם אפיונים ארכיאולוגיים מרתקים . מדובר על חירבת שיקלון במקום :עמודי אבן, גתות עתיקות, בתי בד ובורות מים. במרכז האתר תראו בור מים ענקי שקק"ל דאגו לגדר באופן מצוין ראוי לציין עם שילוט "זהירות בורות פתוחים". הנוף המהם הנשקף מכאן, על כל אזור השפלה הוא חוויה בלתי נשכחת. המשיכו עם המסלול העובר על פני פינות חמד וישיבה בתוך פארק בריטניה התחילו לרדת במדרגות אבן עד שתגיעו לכביש עפר עליכם לחצות אותו. רדו למטה , המשיכו ללכת כל הזמן עם סימון השבילים האדום. כעת שימו לב שעזבתם את אזור היער והגעתם לשטח פתוח לחלוטין חשוף לשמש. לכו בתוך שביל שהופך להיות צר מאוד בצידי הדרך גדלים קקטוסים ענקיים , וכל האדמה מחופה בצבע ירוק עם כתמים צבעוניים של פריחה.

אחד מנופי הדרך היפים הוא תל חביב המתנשא בצד ימין של המסלול. גם כאן ניכר כי נחפרו בורות מים רבים אשר שימשו את מתיישבי המקום כמקור להשקייה ושתייה.

מבחינת בעלי חיים המתגוררים שפגשתי באזור  : חומט מצוי, נדלים, חיפושיות, עקרב שחרן יהודה.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
תצפית מתל שיקלון

המשיכו ללכת והביטו סביבכם במרחבים הגדולים והיפים עד שתגיעו לפנייה קטנה ימינה. משם תגיעו לשביל רחב ידיים המתפתל חזרה לכיוון החניון ממנו התחלנו. במקום נתקלתי להפתעתי ב 2 רועי צאן תאילנדים שליוו עדר כבשים ועזים ענקי. אשר התנפל בתאווה על העשבייה הפראית כדי להשביע את תיאבונן.

שביל הבורות והבארות בפארק בריטניה

מסלול הבארות ובורות המים  אורכו 3 ק"מ . לי הוא לקח כשעה וחצי, אבל זה תלוי בקצב ההליכה שלכם ובכמות ההפסקות.
אפשר לעשות את המסלול ההפוך , לדעתי זה יותר קל וגם יותר יפה להביט על המסלול והנוף מזווית שונה.

איך מגיעים :

בוויז הזינו : שביל הבארות ובורות המים – פארק בריטניה.
על כביש 38 מצומת שער הגיא סעו כל הזמן ישר חילפו על פני מסילת ציון , בית שמש וזכריה עד שתגיעו לצומת תל עזקה שם פנו ימינה לכביש 383 . לאחר מכן מכן פנו שמאלה לכניסה הראשית של פארק בריטניה סעו כל הזמן ישר לאחר כקילומטר וחצי לערך תרדו לדרך עפר שמיד בתחילתה בצד ימין יש חניון עפר . המסלול מתחיל בצד שמאל יש שילוט.

הצעה לטיול ממש קרוב : תל עזקה.

היכן עוד לטייל באזור

עינות דקלים ; יער צרעה – דרך הפסלים ; חורבת בורגין ; חורבת עתרי ; חורבת מדרס ; מצפה משואה -פארק בריטניה

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שביל הבארות ובורות המים – פארק בריטניה

מיקום במפה

דילוג לתוכן