Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

שביל האלות

שביל האלות הוא מסלול מעגלי הנמצא בתוך פארק בריטניה שבאזור של היישוב שריגים. אורכו של המסלול כ – 2.5 ק"מ והוא לוקח כשעה וחצי כולל עצירות. היתרון הגדול של שביל האלות הוא בכך שהוא מוצל בחלקו הגדול מה שמאפשר לטייל בו כמעט כל השנה. מעבר לשביל יפה שעובר בתוך חורש עצים עשיר. ישנם גם שרידים ארכיאולוגיים בדרך כגון : גת, כבשן סיד, שומרות, בורות מים ומערות חצובות בסלע.

המסלול מתחיל ממש בכניסה לחניון שריגים שבתוך יער בריטניה ועצים מסוגים רבים אופפים אותו לכל אורכו. כולו מסומן בצבע שחור ובחלקו האחרון הוא מתמזג עם שביל ישראל. שביל זה קיבל את שמו נוכח ריבוי עצי האלה הנמצאים בתוכו. למשל ניתן למצוא במסלול את העצים הבאים : האלה האטלנטית, אלת המסטיק ואלה ארץ ישראלית. מלבד עצי אלה יש בתוך היער חורש טבעי למשל : אשחר מצוי ואלון מצוי. ועצים נטועים ע"י אדם כגון :עצי אורן, עצי חרוב וכרם של עצי זית עבים מאוד. בחודשי האביב יש פריחה רבה מאוד שהבולטת שבהם היא פריחתו של דם המכבים בצבעו האדום כדם. פריחה עונתית נוספת כגון : לוטם שעיר, פשתה מצויה, סחלב , דרדר , כחוונים ,סביונים ,חרציות שום כתום ושום לבן ועוד הכל צבוע בשלל צבעים. את האדמה מכסה גם שעורה בצבעה הירוק וצורת דמוית מסרק. הפריחה מחזיקה כאן מעמד בגלל שהמקום גבוה כ – 400 מטרים מעל פני הים. וגם בימים חמים יש משבי רוח קרירים.

תוואי המסלול נוח מאוד להליכה והוא על עפר. יש בו קצת סלעים שצריך לעבור בהתחלה אך מדובר בקטע קצר וגם שם אינם רבים. בתחילת המסלול תפגשו גת עתיקה – הגת שימשה כנקודה לריסוק ענבים חלק מתהליך הפקת היין וייצור התירוש. ניתן לראות במשטח דריכה שממנו יוצאת תעלה בשיפוע אל תוך בור איסוף. בבור זה שוקעים המוצקים של הענבים ואילו התירוש המסונן ממשיך בזרימתו לבור אגירה. קצת אחרי הגת תראו לשמאלכם מערום אבנים זוהי במה פולחנית על פי ארכיאולוגים. מאחורי האבנים נמצא כבשן סיד. בתקופה זו לסיד היו שימושים רבים : בניית קירות בתים, אטימת בורות ועוד.

סחלב בשביל האלות

בהמשך המסלול ניתן למצוא מערות חצובות וכן בור מים גדול , המשיכו ללכת בתוך היער הסתכלו מימינכם על הנוף המשובץ בעצים עם שרכים ירוקים התלויים עליהם. עד שתגיעו למעבר בקר מברזל , עיברו אותו ומפה תוואי המסלול מתחיל לעבור לירידה שמצד שמאל יש גדר אבן עתיקה כפי הנראה אילו הם טרסות אבן. הטרסות שימשו בחקלאות הקדומה במטרה למנוע היסחפות של הקרקע והאדמה מפני מי הגשמים. מפה ישנה ירידה של כ 60 מטרים , המתעקלת ימינה  חזרה. למטה ישנו מעיין עמק הכולל בוסתן של עצי זית עתיקים , קטע זה של המסלול עשיר מאוד בפריחה והוא פתוח יותר מהקטע הראשון שעובר ממש בתוך החורש.

ניתן לשבת בקטע זה על אחד הסלעים ,האזור מאוד מוצל בגלל ריבוי העצים הגדולים. הקשיבו לציוץ הציפורים ותהנו מהפריחה הצבעונית המופלאה. בקטע זה ניתן לראות מצד שמאל את חיבורו של שביל ישראל לתוך המסלול השחור.

שביל האלות בפארק בריטניה

המשיכו ללכת כל הזמן עם הסימון השחור, המתפתל בתוך החורש באופן מושלם. בשלב מסוים תתחילו לשמוע את שאון כלי הרכב שעוברים בכביש הראשי ממעל כביש 383.לאחר הליכה קצרה נוספת תגיעו לסוף המסלול ממש ממש בכניסה לחניון.

המסלול הוכשר ע"י קק"ל ומעבר לסימון השחור ישנם חצים של קק"ל המורים על המשך המסלול לכל אורכו.

אפשר לשלב טיולים נוספים ורבים שממש קרובים לפה למשל : שביל הבורות והבארות בפארק בריטניה ; תל עזקה : גבעת התורמוסים(בעונה) ; חירבת מדרס ; חירבת בורג'ין ; מצפה משואה ותל גודד ועוד.

בתחתית הפוסט מצורפת מפה מוקלטת עם פירוט מדויק של תוואי המסלול.

יער בריטניה - שביל האלות

איך מגיעים

בוויז : חניון שריגים.

סעו על כביש 38 , אם הגעתם מתל אביב ואתם על כביש 1 , רדו ימינה במחלף שער הגיא לכיוון בית שמש (כביש 38). סעו איתו כל הזמן ישר , אחרי צומת עמק האלה פנו ימינה לכביש מס' 353 לכיוון שריגים -לי און.
משמאלכם תראו כניסה לפארק בריטניה, כאן אין פנייה שמאלה עליכם לנסוע ישר ולהסתובב היכן שמותר לחזור עם הכביש מהצד השני ואז שחזרתם פנו ימינה לתוך החניון מיד בצד שמאל יש אזור חנייה. משם עלו ברגל כ 150 מטר עם הכביש המוביל לתוך היער. ממש לפני הירידה תראו מימינכם שלט עץ גדול "שביל האלות" זה תחילת המסלול.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חניון שריגים

מיקום במפה

דילוג לתוכן