לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

אירוס הגלבוע במצפור הר ברקן

רקע

שביל האירוסים בהר ברקן אשר בגלבוע מגלם בתוכו את פריחת אירוס הגלבוע . זהו שביל הכולל פריחות רבות אבל הפריחה הבולטת והיפה מכולן היא זו של אירוס הגלבוע. מראהו הקטיפתי המשלב צבע סגול משדר המון צ'ארם ויופי. לא סתם שייך אירוס זה למשפחת אירוס ההיכל בגלל מראהו המהודר.

אירוס הגלבוע הינו פרח בעל מראה עוצמתי ונוכחות גבוהה הוא אוהב לגדול במקומות גבוהים וקרים כגון :הרי השומרון , הרי רמת הגולן ובאזור הגלבוע בהר ברקן (הר המתנשא לגובה של כ 500 מטרים מעל גובה פני הים).

אירוס הגלבוע הינו בעל פרח בודד ומרשים.

נשאלת השאלה מדוע הוא נקרא אירוס הגלבוע ? אם הוא מופיע בעוד אזורים בארץ. ובכן מסתבר שזן זה של אירוסים התגלה לראשונה בישראל באזור הגלבוע. אירוס הגלבוע פורח בין 15 מרץ  לערך ועד ל 15 לאפריל בקירוב. כלומר בתחילתו של האביב.

תיאור המסלול

מצפור הר הגלבוע

אחד המקומות לראות את אירוס הגלבוע הוא במצפור הר ברקן. ניתן להעפיל לפסגתו מרחק הליכה קצר כ -450 מטרים בלבד. בשביל המכונה שביל האירוסים. מצפור ברקן החולש על נוף של השומרון. ועוד חלקים נרחבים מהאזור ונמצא על תוואי מסלול זה.
מצפור זה הוקדש לזיכרו של אדוארד(צדי) קורול ז"ל. שנהרג במהלך קרב עם מחבלים בטול כרם ב 8/3/2002.

אדוארד היה לוחם יחידת אגוז בחטיבת גולני. חבריו ליחידה הנציחו אותו דרך מצפור זה. למצפור יש לעלות במדרגות הוא מוקף באבנים דקורטיביות מעין חומה נמוכה. מן המצפור יש זוית של 360 מעלות על הנוף.

כמו כן במצפור ישנה מפת הסבר על הנקודות במרחב.

שביל האירוסים

ישנן כמה אפשרויות טיול בשביל זה הבסיסית – עוברת בשביל שמסומן בצבע אדום הוא מעגלי אורכו כקילומטר ומקיף את פסגת ההר. בנוסף אפשר לחבור לחלק המזרחי של הר ברקן  לעזוב את האדום. ולהמשיך ישר מסלול המסומן בצבע ירוק. מסלול זה יוביל אתכם לחניון הכולל מקומות ישיבה וגם אירוסים למכביר.

שני המסלולים כוללים ריכוזי פריחה מאוד גדולים של אירוס הארגמן ופרחים נוספים כגון : תגית,צהרון, עכנאי יהודה, פשתה שעירה , כחוונים, דרדר כחול, נוריות ועוד פרחים עונתיים.

שפע פריחה בשביל האירוסים בגלבוע

שביל האירוסים למעשה הוא מסלול טבעתי ברכס הר ברקן. ולכן הוא מרשים ביופיו וכולל גם הרבה סלעים ופרחים. חלקו הדרומי כולל פחות מופעים של אירוס הגלבוע ואילו חלקו הצפוני שהוא קר יותר כולל ריכוז רב יותר. האירוסים מופיעים בצרור יפהפה ממש כמו זר שסביבם מלא פרחים צבעוניים נוספים.

עוד בחלק הצפוני של המסלול ניתן לראות שרידים של חקלאות קדומה כגון : גת עתיקה שכפי הנראה שימשה לייצור יין , בורות מים ועוד.

קטע זה של המסלול משולט עם הסברים המתארים את הקרבות הקשים שהיו בגבעת הר ברקן . למשל תעלות קישור ששרידי הביצור שלהם נמצאו כאן. והם הקיפו את מוצב ברקן שהיה כאן עד הסכם שביתת הנשק עם ירדן בתש"ט 1949.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
טיול בשביל האירוסים -הר ברקן

איך מגיעים?

בוויז : חניון האירוסים בגלבוע. אם הגעתם מכביש 90 מכיוון בקעת הירדן עליכם לפנות אחרי שדמות מחולה שמאלה לכיוון כביש מספר 667 . העליות הן לכיוון מעלה הגלבוע ולעבר הר ברקן הנמצא על רכס הרי הגלבוע. אתם תחצו את יער גלבוע העובר בדרך נופית משגעת.עד שתגיעו לחניון.מצד שמאל תראו שביל עם סימון ירוק רדו אליו ולכו איתו , במהלכו תפגשו גתות קדומות להפקת יין – סימן לפעילות והתיישבות חקלאית קדומה.

בסוף הסימון הירוק תגיעו לסימון אדום  שביל מעגלי – שביל האירוסים –  שבראשו נמצא מצפה הר ברקן.

דרך נוספת להגיע לכאן היא מהצד השני של כביש 667 כלומר לעלות לכביש זה דרך כביש מספר 65 , פונים שמאלה לכביש מספר 675 . ממנו מתמזגים עם כביש 667 ומתחילים לטפס במעלה הגלבוע דרך : חניון הנוריות , חניון כתף שאול  ממשיכים בדרך נוף הגלבוע. עד שמגיעים לחניון  גדול מצד ימין שלכם. בכניסתו יש שלט גדול "מצפור הר ברקן".  מכאן עולים במדרגות אבן . באמצעות השביל המסומן באדום לשביל האירוסים ולמצפור הר ברקן . כאמור אפשר להמשיך גם לסימון הירוק עד לאזור החנייה השני.

גת בשמורת הגלבוע הר ברקן

חשוב!!

אסור בשום פנים ואופן לקטוף או לדרוך על אירוס הגלבוע זהו פרח מוגן.

יש במקום שולחנות פיקניק נא שמרו על הניקיון!!!

לנוחיותכם מצורפת מפת המסלול..

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חניון האירוסים בגלבוע

מיקום במפה

דילוג לתוכן