לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

שביל אלי כהן

רקע

שביל אלי  כהן הוא שביל העובר בעקבות נקודות ציון המלמדות ומתחקות אחר פעילותו של המרגל הישראלי בסוריה -אלי כהן.

המסלול כולל 8 נקודות ציון עם מונומנטים המייצגים את פועליו . אורכו הכולל כ-70 קילומטרים (לא עושים אותו ברגל תירגעו !!) . תחילתו בחניון כלי הרכב הגדול אשר בכניסה לאתר חמת גדר .

וסופו בקיבוץ מרום גולן אשר במרכז רמת הגולן.

רקע על המרגל אלי כהן

אלי כהן היה מרגל ישראלי יהודי סמוי ומוכשר מאוד.אשר נולד במצרים והצליח להתברג בהצלחה מרובה דרך חברויות קרובות עם צמרת הממשל הסורי. הוא הציג עצמו בזהות בדויה כאיש עסקים סורי אמיד מאוד ששב למולדתו מארגנטינה. שמו "כאמל אמין ת'אבת" הוא היה אהוב מאוד על כל הקצינים הסורים ואנשי הממשל הסורי , הוא הצליח לרכוש במהירות את אמונם של מרבית מהדרג הגבוה.

אלי כהן אף בילה בזמנו הפנוי עם אנשי הברנז'ה הסורים במשחקי סקווש ובמרחצאות. אילו לא הצליחו לגלות ולחשוף אותו אודות המבטא הסורי המושלם שלו, החזות ,הלך הרוח ויכלותו להתנהג בהתאם לנורמות הסוריות.
אלי כהן פעל בדמשק כמרגל ישראלי בין השנים 1962 ל 1965. במשך 3 שנים פעל בקדחתנות מתחת לאפם של הסורים מבלי לעורר כל חשד..

בתקופה זו הוא העביר מידע רב ערך למוסד הישראלי על פעילותם הצבאית של הסורית, תוכניות קרביות, וכן על התוכניות להטות את המים מהגולן הסורי לישראל. מידע רב ערך זה הציל אנשים רבים בישראל.
בתחילת שנת 1965 התגלה ונתפס אלי כהן ,כאשר היה בדירת המסתור שלו בדמשק , בשעה ששידר אותות מורס למודיעין הישראלי. אנשי המודיעין הסורי שישבו למטה בכלי רכב מתחת לבניין קלטו את האותות המשודרים מהדירה וכך חשפו אותו.

הוא נשפט ע"י בית המשפט הסורי הואשם בריגול ונידון למוות בתלייה. למרות גחמותיו ובקשותיו לבטל את כתבה האישום החמור בגין ריגול לישראל וביטול גזר דינו הקשה. אך הוא העלה חרס בידיו וכשל . אלי כהן נתלה במרכז סוריה לעיני ההמונים שעליו שלט.

תיאור המסלול של שביל אלי כהן

שיחזור המסלול של אלי כהן עובר ב 8 נקודות ברמת הגולן . את הפסלים והאלמנטים האומנותיים ששולבו בנקודות אילו יצר והגה האומן יובל לופן מגינוסר.

נקודה 1 – מגרש החנייה של חמת גדר

בנקודה זו הנמצאת בחנייה של חמת גדר , ישנו פסל עגול בצבע אפור דמוי מדלייה גדולה . עליה חקוקות 2 דמויות של אנשים הנושאים על גבי מוט עץ אשכולות ענבים. מייצג זה בא לתאר את האנלוגיה המקראית על המרגלים ששלח משה לישראל.עוד במקום עמדת הסברה קולית בעברית המתארת את המלון הסורי שהיה כאן בו התארח אלי כהן.

נקודה 2 – מבנה הבטון עם דמותו של אלי כהן

נקודה זו נמצאת ממש על כביש 98, במעלה הכביש המחבר את חמת גדר ליישובי דרום הגולן. כ – 2 קילומטרים נסיעה על כביש זה צפונה (שימו לב אין חניה מסודרת יש צורך להחנות בשול). נמצא מבנה בטון נטוש עליו בו יש תיעוד רב על : תעודות המעבר של אלי כהן בסוריה , תמונת דיוקן שלו עם השפם שכל כך מזוהה איתו ועוד.

נקודה 3 – פסל אדם רב פרצופי

נקודה זו נמצאת גם כן בהמשכו של כביש 98 – לא הרחק מהנקודה הקודמת (כ -5 קילומטרים נסיעה). פסל מיוחד מאוד עם 4 פרצופים שונים כל פרצוף פונה לכיוון שונה. פסל זה שהוצב על הבטונדות של הבסיס הסורי שהיה כאן משקף ובא לתאר את פניו רבי הממדים של אלי כהן המרגל הישראלי שפעל בחזית האויב הסורי.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.

נקודה 4 – קיבוץ אפיק

היכנסו לתוך שאח קיבוץ אפיק הנמצא צפונית על כביש 98 מנקודה 3. בכיכר הראשונה בקיבוץ פנו שמאלה צאו ביציאה השלישית ואחר כך פנו ימינה. לאחר מכן עליכם לנסוע בכביש אשר עוקף את קיבוץ אפיק עד תגלו מבנה ישן ונטוש – זהו מועדון הקצינים הסורי בו נהג אלי כהן לבלות עימם.  סמוך נמצאת "מרפסת הר נבו"  – זוהי מרפסת הצופה על סוסיתא העיר העתיקה ועל נחל עין גב, הנמצא במורדות הגולן.

נקודה 5 – אבן גזר הדין

כדי להגיע לנקודה החמישית במספר בשביל אלי כהן. עליכם לצאת מקיבוץ אפיק לגמרי ולפנות שמאלה. סעו על הכביש הראשי (98) כ -6 קילומטרים לערך. עד אשר תגיעו למושב אליעד בסמוך אליו תראו סלע ענקי בצורת חרטום עליו חרוט גזר דינו של אלי כהן כפי שנגזר עליו ע"י הסורים. נקודה זו נמצאת סמוך למחנה הצבאי אל-על.

נקודה 6 -סלע הכביש בו נסע אלי כהן

מנקודה 5 הקודמת סעו צפונה כ – 6 קילומטרים , ממש מעט אחרי היישוב חיספין בצידי הדרך הימניים של הכביש. תבחינו באבן גדולה מפוסלת להפליא עליה חרוט מידע אודות נסיעותיו של אלי כהן בכביש זה ששימש את הצבא הסורי . המידע מספר את מסעותיו של אלי וביקוריו במחנות הצבא הסורי על ציר זה.

נקודה 7 – פסל המנעול

נקודה זו רחוקה יחסית מהנקודה הקודמת (6). יש לנסוע מזו האחרונה כ -40 קילומטרים צפונה. עד שתגיעו לעיקול בכביש שמאלה שם בדיוק קחו ימינה לדרך עפר טובה לרכב פרטי. עד שתגיעו למבנה נטוש שבחזיתו חצר גדולה. בחצר ישנה אבן גדולה עליו הוצב  פסל של מנעול. לופן ניסה להעביר מסר של צפייה, הצצה דרך "חור המנעול". כדי לתאר איך אלי כהן הציץ במידע הרגיש ביותר של הממשל הסורי. ממש כמו שמציצים מחור המנעול.המבנה הוא אחת המפקדות הסוריות אותן ביקר אלי כהן.

נקודה 8 – פסל האימא ושלושת ילדיה

הנקודה האחרונה שחותמת את הסיור בשביל אלי כהן. נקודה זו נמצאת צפונה מנקודה 7 שלפניה. במרחק ממש קצר כ – 2 קילומטרים לערך. במקום פסל אבן המייצג את נדיה אישתו וילדיו של אלי כהן. פסל זה מתאר ומשקף את הצפייה וההמתנה של משפחתו של אלי להגעתו וחזרתו הביתה – שכידוע נגוזה. על הפסל כתוב "מחכים לאלי".

את המסלול אפשר להתחיל גם בכיוון ההפוך מצפון לדרום.

להגיע לנקודה הראשונה : בוויז – חמת גדר.

אם הנכם מעוניינים בסיור כזה עם מורה דרך מוסמך מוזמנים לפנות אלינו במייל הבא : דברו איתנו

בתחתית הפוסט ישנו סירטון שהוקלט ע"י מירה בלומשטיין חברת הקבוצה "מטיילים מכייפים ומשתפים"

רוצים לקבל עדכונים טריים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת הטיולים שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו גם לשתף בעצמכם.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשויות :Baliletayel

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חמת גדר

מיקום במפה

דילוג לתוכן