לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

מפל גילון

רקע

קניון נחל שגור נמצא באזור בקעת בית הכרם בקעה זו מפרידה בין הגליל התחתון לגליל העליון. בליבה של שמורת הטבע נחל גמל. חלק זה של השמורה הינו קניון יפהפה אשר בימות הגשם ובחורפים גולשים המים ומתנקזים לתוכו. המים וצונחים מגובה רב בין סלעים וצוקים מרשימים היישר מטה אל ערוצו של נחל שגור. זהו למעשה החלק התחתון של נחל שגור. אשר לו תפקיד חשוב : ניקוז מי הגשמים בכל אזור בקעת בית הכרם. המים עוברים בתוך קניון צר וגבוה מאוד, חלק מזרימת הנחל אינה נראית בגלל מבנהו התלול של הקניון והאופי שלו. כמו כן יש הרבה חורש ים תיכוני המסווה את זרימתו ולכן ניתן לראותו מזויות מסוימות בלבד במהלך המסלול. אם מתקרבים לקצה המעוק של הקניון ניתן לשמוע את זרימתו היטב.

בשנים האחרונות מוזרמים לנחל מי שופכין המזהמים אותו ופוגעים בסביבתו. הדבר בולט בעיקר בחודשים בהם אין גשמים שירוו ויזקקו את מי הנחל. הנחל מתחבר בהמשך דרכו, לאחר שעוזב את חלקו הקניוני והמרשים, לנחל חילזון. הנמצא בעמק זבולון.

קניון נחל שגור יפה מאוד ומרשים ומתנשא לגובה של 15 מטרים. מנקודה זו המפל הגדול והראשי, המכונה מפל גילון, צונח מטה ומתנפץ על הסלעים שבו. בתוך שטחי הנחל נוצרות בריכות מים. סביב שמורת טבע זו מקננים במרומי המצוקים של הנחל בז מצוי והעקב העיטי שהם עופות דורסים. במהלך ביקור במקום ראינו בז ניצב על אחד מצמרות העצים שבתוך הקניון.

כמו כן על שפת המצוק בו עובר המסלול ניתן לראות שפני סלע מקפצים ומנתרים בקלילות ובחופשיות על גבי הסלעים. הצמחייה בתוך שטחי השמורה מרשימה ביופיה. ומורכבת מחורש ים תיכוני : לבנה רפואי, אלון מצוי,אדר סורי ועוד צמחים מטפסים.

הגשר בקניון נחל שגור

פריחה בקניון נחל שגור

בחודשי החורף ובשלהי האביב יש כאן פריחה משגעת שעוטפת את כל השטחים שמעל הקניון למשל : רקפות לבנות ,כלניות , סחלבים, חרציות עטורות, חבצלת  ועוד. הפרחים נמצאים מעל הקניון בתוך יער גילון ומעניקות לו נופך ייחודי ומופלא.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
בול עץ בקניון שגור

תיאור המסלול

המסלול אינו ארוך, עליכם להגיע לקניון בית הכרם(זה גם מה שצריך לרשום בוויז) . אתם תגיעו לתחילת הכביש המוביל ליישובים צורית וגילון. בצד ימין יש אזור חנייה רחב  ידיים שלצידו יער גילון – חורשת עצים עם שולחנות פיקניק של קק"ל. תחילת המסלול נמצאת ממש בקצה הצומת, עליכם לרדת למטה לכיוון הכביש הראשי (כביש 85). תראו משמאלכם שלט עץ גדול "חניון בית הכרם" ושלט נוסף ירוק של רשות הטבע והגנים "שמורת נחל גמל – קניון נחל שגור". מנקודה זו ניתן לראות את המפל העליון של הנחל ולשמוע היטב את שאון המים.

לאורך מרבית שפת המצוק הוצב מעקה בטיחות להגנה מפני נפילה עם חוטי תייל סביבו. ניתן ללכת לאורך המעקה ולראות את ערוץ הנחל מלמעלה. הפריחה בתקופה זו פשוט מופלאה. לכו בין שבילי האדמה הלחים, בדרך תבחינו בבולי עץ שנכרתו ע"י קק"ל כדי למנוע קריסת עצים ודילול היער. בתוואי זה מתגלה אופיו המרשים של קניון נחל שגור . צוקים יפהפיים תלויים מעל ערוץ הנחל הפעור למטה כמו צר וגבוה.

ניתן לחזור בחזרה לחניון בשביל מעגלי וע"י מעבר על הגשר החדש שהוקם במקום לפני כשנתיים. או להמשיך וללכת עוד קצת עד שתגיעו לתצפית פתוחה לעבר מישור החוף הצפוני והגליל התחתון.  שימו לב בחלק הזה של המסלול אין מעקה בטיחות ולכן אין להתקרב לשפת המצוק סכנת נפילה בייחוד עם ילדים.

כיום לא ניתן לרדת ולטייל בערוץ הנחל בגלל מי השופכין המוזרמים אליו. אבל עדיין זו חוויה לטייל ממעל ולהביט אליו. הריחות שעולים מהנחל אמנם אינם נעימים אך נסבלים בגלל שהאוויר לאחר הגשמים נקי וצח.

מסלול זה הינו חלקי קצר ומומלץ למשפחות עם ילדים. אפשר להמשיך וללכת עד סופו אל תוך שמורת נחל גמל ולחזור במעגלי.

אפשרות נוספת לעשות את המסלול היא הפוך, לרדת מתוך החניון במדרגות ולעבור לצד השני של הקניון בעזרת הגשר הקמור והירוק ומשם להמשיך ללכת לאורך המצוק.

למטה מצורפת מפה מוקלטת של המסלול

הנוף מקניון נחל שגור

איך מגיעים

בוויז : "קניון בית הכרם". עליכם לעלות על כביש מספר 85 – הכביש הראשי שבגליל התחתון . אם הגעתם ממערב מכיוון אחיהוד, פנו ימינה לכיוון היישוב גילון. ממש בתחילת הכביש תראו מימינכם חניון קק"ל היכנסו והחנו את רכביכם.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

קניון בית הכרם

מיקום במפה

דילוג לתוכן