Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

המגילות הגנוזות בים המלח

קומראן היא אחת משמורות הטבע המובחרות באזור ים המלח, המשלבת: ארכאולוגיה; נקיקים; מערות; סנפלינג . את הטיול במצוקי קומראן עשיתי עם חבר, יחד טיפסנו והעפלנו לאחת מפסגותיו של מצוק העתקים הגבוה. מגובה של 400 מטר מתחת לפני הים עד לגובה של 200 מטר מתחת לפני הים. העלייה אמנם לא קלה אבל הנופים, תוואי נחל קומראן מפצים בהחלט על הטיפוס. גם ים המלח התכול המבצבץ לו בין מצוקי הענק מרשים ביופיו. ההליכה היא  בשביל המסומן בצבע לבן ירוק, שהוכשר בתוך שטחי השמורה ועובר בעליות תלולות ומעקפי סלעים.

לא אשקר לכם העלייה היא קשה ותלולה, אבל נקודות העניין כל כך רבות כך שאם עושים זאת לאט, עם הפסקות ובהדרגה כל אדם יכול לעשות זאת, הנקודה הראשונה  אליה השביל הוביל אותנו, היא שפך נחל קומראן, נכון גבוה קצת מפחיד עם מתקרבים אבל כפי שאתם רואים מדובר על תצפית מרהיבה שהסביבה כולה עטופה בצבעים אפור- חום.  מכאן ממשיך הנחל למטה לים המלך מתחת לכביש 90. בעיתות השיטפונות, לא ניתן להיכנס לכאן.

שמעפילים לפסגה שמעל הנחל יש אתר סנפלינג , אם הנכם מעוניינים להשתתף בפעילות מסוג : סנפלינג בנחל קומראן התקשרו לטלפון : 0723943237 לתיאום הפעילות או פרטים נוספים.

המגילות של קומראן

במהלך ההליכה ניתן לראות שאריות מהגשמים שהגיעו לכאן ויצרו גבי מים ירקרקים שמכניסים צבע למדבר. משחק הצבעים שנוצר כאן במדבר יהודה באביב, אחרי הגשמים הוא תופעה שלא ניתן להתעלם ממנה. המשכנו בטיפוס מעלה אל הפסגה שמהלך הדרך פגשנו בבולדרים – סלעי ענק עם קמטים וחריצים, מעידים על תופעות גאולוגיות שהתרחשו כאן לפני מיליוני שנים והותירו בם חותם בצורה כל כך ברורה. ככל שעולים ים המלח נראה באופן ברור יותר ויותר.

פרחים אשר אינם אופייניים בנוף המדברי מרבית ימות השנה, מגיחים כעת לאוויר העולם מתוך אימא אדמה, ממש כמו תינוקות שהמתינו ברחם 9 חודשים כדי לצאת. שמגיעים לראש ההר, מהצד הראשון נשקף היטב ים המלח ואילו מהצד השני זה כבר סיפור אחר לגמרי, תוואי נחל קומראן נראה בבירור שהוא מתפתל בין המצוקים כמו צלופח ענק, לא פלא שהמיקום הספציפי הזה הוא אתר לגלישת מצוקים ורק באמצעות סנפלינג ניתן לרדת אל תוך הנחל עצמו.

פריחה בקומראן

כמה שאספר לכם על היופי של הנחל הזה, בלי תמונות החוויה הזו הייתה אנמית וחסרת תיבול. גבי מים נראים היטב מלמעלה בתוך אפיק הנחל ועושים חשק לרדת ולרחוץ בהם. הההליכה על גחונות מצוק העתקים הייתה כמו ריחוף באוויר, הליכה על סלעים שלמטה בצד שמאל נחל וקדימה ממול  ים המלח, לא פלא שיונים וציפורים מגיעים למרחבים האינסופיים של המקום, וחגים ללא הרף בשמי המצוק. השקט המופתי המאפיינים את הציה מוסיף ממד של צלילה עמוק אל תוך התודעה ויחד יוצרים חוויה רב ממדית חסרת פשרות.

נפרדנו לשלום מהמצוקים עם קצת תמונות וזיכרונות מהמצוקים הגבוהים. הירידה דורשת זהירות ותשומת לב מאחר שישנן אבנים קטנות אשר ניתן להחליק עליהן וליפול על הישבן. השמורה עוד מעט נסגרת ולנו נשאר להכיר את מערת קומראן ושרידי האתר הארכאולוגי של היישוב הקדום – קומראן, השוכן במישור של השמורה וממש בכניסה אליה. אחרי ירידה תלולה הגענו ופגשנו מקוואות טהרה, בורות מים, תנורי שריפה אשר שימשו להכנת כדים- כפי הנראה בתוך הכדים הציבו נרות אשר שימשו כתאורה בעת לימודי תורה. במקום נחשבו עוד שרידים רבים עדות לחייהם של האיסאים -כת יהודית שהתגוררה כאן ביישוב יהודי עתיק מתקופת בית שני.

מצוקי קומראן

אל תוך מערת קומראן – האטרקציה של המקום לא ניתן להיכנס אך ניתן לראות מתצפית אשר בתור האתר הארכאולוגי – התמונה הזו צולמה עם עדשת – Tele – אשר מגדילה אובייקטים מרוחקים ומאפשרת לראות את המערה מקרוב יותר.

את המערה הזו גילה בדואי שהלך לחפש את העז שנעלמה לו בשנת 1946 ולהפתעתו הרבה גילה כד חרס שבתוכו כתבי יד – תגלית זו סללה את הדרך למציאת כ 1000 מגילות גנוזות שנתגלו במקום בחפירות ארכאולוגיות. המגילות שהתגלו  נודעת חשיבות  ביותר מאחר שהן מטילות אור על  ההנהגה המקראית באלף הראשון לפני הספירה בהם ישראל הייתה מאוחדת. את המגילות כתבו כוהנים לבית צדוק, נביאים ומשוררים. כפי שאתם לבטח רואים מדובר בגן לאומי מטופח עם הרבה נקודות עניין אשר מתאים לכל הגילאים ולכל סוגי המטיילים.

למטיבי הלכת שבניכם יש אפשרות לעשות מסלול שאורך בין 4-6 שעות ומוביל עד לעיינות צוקים- אפשר להתחיל את המסלול מכאן או משמורת צוקים הסמוכה. הכניסה לשמורה בתשלום. הטיול אורך כשעתיים אם רוצים גם ללכת בשביל המוביל לנחל קומראן וגם לראות את היישוב היהודי באתר הארכיאולוגי.

שעות פתיחה:בקיץ : א’- ה’ + שבת – משעה 8:00-17:00  ימי שישי  וערבי חג- משעה 16:00- 8:00.  בחורף:  א’- ה’ + שבת – משעה 8:00-16:00    ימי שישי ימי שישי  וערבי חג – משעה 15:00- 8:00.

לתיאום סנפלינג בנחל קומראן  התקשרו ל : 0723943237

היכן בסביבה הקרובה ניתן לטייל

קאסר אל יהוד – דיר ח’גלה- ביאנקיני  ; עיינות צוקיםנחל אוג ; מנזר המרסבא

ואם בא לכם לשלב מים בטיול שלכם והרבה , אז כדאי שתדרימו כ40 דקות נסיעה תצפה לכם שמורת עין גדי עם המסלולים המבוקשים : נחל דוד ונחל ערוגות.

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

קומראן

מיקום במפה

דילוג לתוכן