Untitled-15-3

חשוב לדעת

מיקום במפה

אגם בפארק קנדה

פארק קנדה הנמצא סמוך ללטרון מתחלק ל -2 חלקים. אם באתם מכיוון מודיעין : צידו הימני(הפחות מוכר) כולל פינות ישיבה , בוסתן זיתים ענקי , תצפית לעבר עמק איילון , בארות אמאוס (העיר העתיקה) כמו כן במקום אנדרטה מרשימה עם מתקנים חקלאים ועמודי שיש מהתקופה הרומית . חלק זה  של פארק קנדה נקרא חניון הזיתים ושרידי אמאוס . לטעמי בחלק זה תפגשו 2 מוקדי עניין מרכזיים : 1. בארות אמאוס – באר בעומק של כ 10 מטרים לערך, שיש בה מים עד היום ,אל חשש היא מסורגת עם ברזלים למנוע נפילה , הבאר שימשה את העיר הקדומה אמאוס , באר זו ואחרות סיפקה מים לתושבי העיר. פירוש המילה אמאוס הוא חמת מה שמעיד על מעיינות חמים שנבעו בעבר הרחוק. רעידת אדמה במקום בשנת 449 לספירה גרמה להפסקת הנביעות החמות. 

 

 

בארות אמאוס

מקום מעניין נוסף, הוא האנדרטה המרשימה שניצבת בכניסה לפארק קנדה בצד שמאל, מכילה מצבות עם שמות וסממנים מהתקופה הרומית כגון עמודי שיש ,שווה ביקור קצר. בצד זה של הפארק יש שירותים אשר נגישים לנכים. האנדרטה והפארק כולו הוא פרי רוחב ליבה של קהילת היהודים בקנדה שתרמו להקמת הפארק כולו ולאנדרטה מאבן. בפארק יש עצי אורן, עצי תות  בוסתנים נטועים של זית וחורש טבעי.מעבר לכביש יש כנסייה הנקראת "אמאוס" – מומלץ לקפוץ לביקור – יש שם ציורי קיר מרשימים וחצר מטופחת.

מתקן חקלאי קדום

 

 

 

עמוד שיש

בצידו השני של פארק קנדה – יש עולם ומלואו  וניתן להעביר בשקט יום שלם : מסלולי רכיבת אופניים ; אגם ; מעיין התמרים ; שביל הליכה על האמה הרומית ; מערת קבורה רומית ; פינות פיקניק ; עצי פרי ; חורבת עקד ועוד. עכשיו לעצם העניין . את המסלול תתחילו בזה שתחנו את רכביכם סמוך לאגם , בכניסה לפארק תראו שלט שמאלו לאגם ושביל המעיינות פנו לשם רדו בירידה חדה והחנו את הרכב בצד על שביל העפר.

בקוקודו העליון  והצר של האגם תבחינו בסימון שבילים ירוק שעובר בתוואי של אמת מים רחבה שבמרכזה חריץ מבוטן. כיף ללכת כאן בשלהי החורף או באביב שהכל ירוק ופורח בחיק המשפחה. המסלול אמנם לא נגיש אבל מאוד נוח להליכה וקל. אמות המים מחולקות ל -2 חלקים העליונה והתחתונה אילו הן אמות מים קדומות אשר בעבר הרחוק הזרימו את המים היישר  אל העיר הרומית אמאוס (שבצידו השני של הפארק) . האמות הן מתוארכות לתקופה הרומית. מצידה הימני של האמה העליונה-  חורבת עקד, בצד מזרח בתוך פארק קנדה. האמה בנויה כמו תעלה שבכל קטע יש מעיין משפך אבן שמעבי את המים לחלק הבא .בחלק העליון של אמת המים יש בריכת אגירה קדומה מרובעת – עם מעיין פטריות אבן – הילדים יהנו לנתר בעזרתכם על פטריות האבן. לאורך האמה תפגשו במבנה זוהי בריכת ויסות אשר שלוש אמות מים התנקזו לתוכה, מפינתה הדרום -מערבית זרמו המים לאמה המרכזית שהובילה לעיר .המים הללו שימשו לשתייה ולרחצה עבור החקלאים  ותושבי העיר.

מערת קבורה רומית

בהמשך תגלו מבנה תת-קרקעי שהזין גם כן את אמת המים זהו בית המעיין שעומקו כ 3 מטרים , הוא בנוי מאבני גזית ומהבריכה התחתונה המים זרמו לתוך האמה., לאורך ההליכה בשביל הירוק , תגלו עצים רבים כגון : תאנה, רימונים, זיתים, חרובים, דולב, גפנים עצי אורן וחורש ים תיכוני טבעי. עוד מונומנט מעניין במהלך המסלול הוא מערת קבורה רומית אשר  חצובה בסלע, יש לה פתח יפה , הילדים יהנו להביט בה ולהכניס את הראש פנימה, בהמשך תגלו מערות קבורה רומיות נוספות אשר חצובות בסלע. אוררך מסלול זה על תוואי ההסימון הירוק הוא כ 1.25 ק"מ לכל כיוון , ניתן להמשיך וללכת ולהגיע לתל איילון שמורחק יותר ולמעיין בית הקשתות . נחזור חזרה כפי שהגענו , מזרחית לאגם הקטן בו החנינו את רכבינו נפגוש את מעין התמרים, המעיין זה נובע ברוב ימות השנה הוא סגור בתוך סורגים והכניסה אליו אינה אפשרית, בחודשי החורף המים נקיים וזורמים ואילו בקיץ קצת עכורים  ליד האגם הקטן יש  מערכת לסחרור המים – זוהי מערכת אשר המזרימה את מי הבריכה מטה וחזרה לבריכת האגם דרך מפלונים ובריכות.אם תגיעו לאחר הגשמים הראשונים מובטחת לכם חווית פריחה מושלמת – כרכומים יפהפיים הפורחים בצידה הדרך.

למטה בפוסט תמצאו  מפת שטח של ההליכה במסלול.

איך מגיעים בוויז לחצו פארק קנדה

היכן אפשר עוד לטייל בסביבה : יד לשריון בלטרון ; מאגר איילון ; בית קשתות ; פארק איילון -תל איילון ;

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פארק קנדה

מיקום במפה

דילוג לתוכן