גבעת אשון חורבת אשון

רקע

בחפירות ארכיאולוגיות שהתבצעו בתל, הנמצא בשכונת מורשת החדשה במודיעין. התגלה יישוב יהודי שבמרכזו לווה חקלאית מתקופת בית שני העונה לשם: אשון. במקום הקימה רשות העתיקות ועיריית מודיעין יחדיו פארק ארכיאולוגי מהיפים בישראל -פארק עתיקות גבעת אשון.

בחפירות התגלו שרידים משמעותיים השופכים אור על יישוב יהודי ושרידים מהתקופות ההלניסטית והרומית וממרד בר כוכבא.

פארק גבעת אשון ייפתח, באופן רשמי לקהל הרחב, ביום רביעי 27/9/2023. ויתקיימו בו פעילויות לכל המשפחה. הפארק נבנה על גבעה במרכז שכונת מורשת. הוא כולל שבילים מונגשים העוברים ברחבי הגן הארכיאולוגי כרשת.

בתוך הפארק ישנן מדשאות , צמחי נוי ,ספסלי ישיבה מבטון לפיקניק, ספסלי עץ, עצי זית והכי חשוב: שרידים ארכיאולוגיים ששוחזרו באופן מדהים כגון : בית אחוזה מהתקופה הרומית, בית בד ,גתות , מקווה טהרה , מתקנים חקלאים קדומים נוספים ועוד.

האחוזה הרומית בגבעת אשון

כדי להגיע לפארק העתיקות שבגבעת אשון הזינו בוויז: "חירבת אשון" .אתם תגיעו לתוך מרכז מוריק ויפה בלב שכונת מורשת. ממש ממול החנייה תראו שלט של "מודי", הדמות הפזורה במודיעין ומייצגת את דמות החשמונאי המודרני המגלה אתרים קדומים במודיעין.

מנקודה זו עלו במעלה השביל המונגש אל ראש התל בהסתעפות הראשונה המשיכו ישר. בדרך תראו פארק שעשועים חדש שנבנה הכולל חבלים ומנהרות לקטנטנים. המשיכו בהליכה קצרה עד שתראו  אזור עם ריכוז גדול של ממצאים אריכאולוגיים ובעל קירוי של עמודי מתחת חדשים ושלט אבן "רשות העתיקות".

זהו התל של חורבת אשון במקום תראו מחסנים קדומים, בורות מים קדומים ששימשו לאגירת מים, כדי חרס גדולים, ומתקנים חקלאים.לפני שנצלול פנימה למה שיש בפארק זה,כדאי שנכיר טוב יותר את גבעת אשון.
ובכן מדובר על יישוב יהודי קדום , שעל פי ארכיאולוגים מומחים , התקיים בתקופות מתקופת החשמונאים ועד מרד בר כוכבא.

אותם שרידים אשר התגלו כאן בחפירות בשנים 2014 -2015 – מתארים התיישבות חקלאית או יותר נכון חווה חקלאית שהתקיימה כאן בשלוש תקופות שונות.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
בית בד קדום בחורבת אשון

תקופה ראשונה : ההלנסטית (יוונית) בין השנים 150-250 לפנה"ס – במקום נמצאו שרידים של חווה חקלאית מתקדמת לתקופה זו.

תקופה שנייה : החשמונאית – בין השנים 136-150 לפנה"ס – במקום נמצאו שרידים מעניינים של יישוב יהודי חקלאי שכלל : מחסנים, בתי מגורים, בורות מים לקיום ומחיה, חצרות ,בית בד, גת קדומה, מקווה טהרה ועוד.
בתקופה זו בנו היהודים ביצור עם אבנים לחווה החקלאית שעסקה בייצור תעשייתי של יין ושמן זית.

תקופה שלישית : הרומית המאוחרת – הרומאים הקימו כאן, בשנים 400-250 לספירה הנוצרית, אחוזה חקלאית מתקדמת ומפוארת שאת שרידיה ניתן לראות על צלע הגן הארכיאולוגי.

הסיור בגבעת אשון חוויתי מאוד לילדים הוא כולל משחקים למשל :שהילדים צריכים להתחקות אחרי שלבי הכנת היין בגת לפי שנה בגלגל שנים שהם מסובבים, קוביות מסתובבות שבכל פאה יש כלי חקלאי מתקופה שונה.

מעבר לכך ברחבי הפארק הוצבו עמדות שמע, המתארות את רוח התקופה למשל סיפור חשמונאי בין זוג :" אני כל כך אוהבת לטייל ואני חייב ללכת לישון מוקדם על הבוקר, אני הולך לירושלים למכור את השמן  אני גם אוכל להצטרף בחג סוכות הקרוב, בעלייה לרגל יחד עם כל המשפחה. ובינתיים יש לך מספיק זמן לחסוך מחצית השקל תרומה לבית המקדש. אוף טוב יש לי למה לחכות ימים יגידו סוף החיים הוא איתי לגלות עוד דברים מעניינים על השכנים היסטורים…

עוד בשטח הפארק שילוט על בעלי חיים שחיים באזור זה כגון :ארנבות ,שועלים צבועים ועל צמחים כגון חצבים , השילוט מאוד מקורי ומתייחס לגובהם של בע"ח והצמחים ביחס לסביבה.

מנהרות בפארק אשון

מומלץ להקיף את התל של הפארק ולרדת במדרגות לקטעים בהם נמצאו הממצאים הארכאולוגיים כולל שילוט והסברים . למשל האחוזה הרומית ; בית הבד עם מתקן לריסוק זיתים והפקת שמן זית עם אבני ריחיים ענקיות; מערה בה היה מקווה הטהרה ; גת ועוד.

ישנם שני ממצאים בולטים ומיוחדים שנמצאו בחורבת אשון הגת התעשייתית ,זוהי גת ענקית בה סבורים הארכיאולוגיים יוצרו כ 7000 בקבוקי יין. הגת מורכבת מכמה חלקים שמוסברים באופן ברור מאוד : תא איחסון ,משטח דריכה, מתקן בורג ,בור ביניים, בור איגום ..הייצור של היין שימש כייצור תעשייתי למסחר בירושלים ומקומות נוספים ולא רק בעיר הקדומה.

הממצא השני הוא טחנת קמח קדומה, בחווה החקלאית החשמונאית היו אבני ריחיים עם אבן תחתונה ועליונה, גרעיני החיטה הושמו במרכז, חמור נקשר למוט עץ שסובב את המוט האבנים גרסו את הגרעינים והפיקו קמח.

לסיכום :

פארק גבעת אשון הינו פארק יפהפה הטובל בירוק שהושקעו בו לא מעט משאבים.הוא מספר באופן חוויתי ועכשווי ,על תושבי אשון הקדומה, שעיבדו חלקות חקלאיות רבות ניכר כי הם היו אמידים מאוד , אחד הסמלים המשמעותיים שנמצאו בתל הן מטבעות רבים אשר הוטבעו ע"י המורדים היהודים כנגד הרומאים.

תושבי המקום שהחזיקו בהן ואף שילמו איתם הביעו את הזדהותם במורדים.

ניתן להסתובב , לטייל ולהנות בפארק לפחות שעתיים ואף יותר הפארק מונגש לחלוטין ובכניסה בחינם…

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חירבת אשון

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן