לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

מיקום במפה

גשר עד הלום

רקע

טיול לפארק עד הלום שבעיר אשדוד.  שילוב של היסטוריה, טבע ובחורף הרבה מאוד מים שזורמים בנחל לכיש החוצה את הפארק. בנוסף על קירות הגשרים של הפארק יש מלא גרפיטי צבעוני וססגוני – סוג של אומנות מודרנית. בפארק עד הלום יש שולחנות פיקניק פזורים והדבר החשוב מכל נגישות במרבית המסלול (למעט מספר מדרגות).

המוטיב המרכזי בטיול בפארק  הוא גשר בטון ענקי. הלא הוא "גשר עד הלום" המיתולוגי. שם זה נלקח מהביטוי ש"עד לכאן" הגיע הצבא המצרי. במהלך מלחמת יום העצמאות בתאריך 29/5/48. כאשר נבלם ע"י חטיבת גבעתי.

הגשר נבנה עוד בתקופה הרומית.

רקע פארק עד הלום

עם הכרזתה של מדינת ישראל היה חשש גדול של דוד בן גוריון מפלישה מסיבית של מדינות ערב : מצרים ,סוריה , לבנון  ירדן ועירק מכל הכיוונים במטרה להגיע לליבה של המדינה תל אביב.ועל כן הוא נתן הנחייה, רגע לפני ההכרזה . להשמדת גשר זה שחיבר את אזור הדרום והמרכז . האיש שקיבל את המשימה החשובה הזו היה שמעון מורגולין שבעזרת זוג חמורים נשא על גבם כ 300 ק"ג חומרי נפץ .

בתאריך 12/5/48 , יומיים בלבד לפני ההכרזה על מדינת ישראל, הגשר פוצץ ע"י חיילי גבעתי אשר הציבות את הפצצות בירכתי הגשר.המצרים החלו לפלוש לתוך ישראל הצעירה. הם עברו בדרכם על פני מרבית היישובים בדרום : נירים , יד מרדכי , ניצנים.

מטוסים נשלחו להפציץ אותם אך הם החטיאו. אם זאת הצבא המצרי קיבל החלטה להיעצר בדיוק לפני גשר זה. בכניסה לאשדוד ומכאן שמו : גשר עד הלום.

האנדרטה בפארק עד הלום

נקודות עניין בפארק עד הלום

שדרת ציוני דרך חרוטה על שיש – בכניסה לאזור האנדרטה תראו בצד ימין שדרת מיצגי אבן שעל כל אחד מהן יש תקציר לפי שנים על השליט שעבר פה. השדרה היא מהתאריך המוקדם למאוחר ביותר, הוא מתחיל ב 1468 לפנה"ס "מסע תחותימס למגידו, נמשך במסע סלאח א-דין בשנת 1171 לספירה לגזר  וממשיך עד שנות המאה ה 19.

כיכר תצפית – במקום שושנת רוחות עם חצים המתארים את המרחקים למקומות חשובים לאזורים ומקומות שהיו קיימים במלחמת יום העצמאות.

פילבוקס – זוהי למעשה עמדה בריטית שבה מוצבים שומרים . צורתה של העמדה,כשמה כן, היא פיל -בוקס בתרגום מאנגלית "קופסת תרופות". הפילבוקס במקור נועדו לשמור על תשתיות חשובות כגון מסילות רכבת.

אנדרטת גבעתי – אנדרטה יפה ומרשימה עם שמות החללים שנהרגו בקרבות של "מבצע פלשת" כנגד הכוחות המצרים. שמותיהם חרוטים על קיר הנצחה ארוך. וכן הוטבע בגדול המשפט : "ללוחמים שזעקו עד הלום נפלו ולא זכו".

תצפית לגשר – נקודה הצופה לעבר הגשר הענקי והמרשים "גשר עד הלום".

עמדה מצרית – עמדה נמצאת בתוך האדמה , ליד האנדרטה . אמנם אין אפשרות להיכנס לתוכה אך ניתן להתרשם ממנה.

אנדרטה מצרית – זוהי אנדרטה גבוהה מאבן אדומה (אובליסק) אשר הוצבה כאן במסגרת הסכם השלום עם מצרים, לזכר החיילים המצרים שנהרגו כאן במהלך הקרבות במלחמת יום העצמאות.

סה"כ מרחק ההליכה בין הנקודות שצויינו לעיל וטיול ברחבי פארק עד הלום הוא כ 1500 מטרים סיפור של כשעה ביקור. כאשר יש שיטפונות יש מים בגוון חום הזורמים, המציפים ושוטפים את נחל לכיש. הזורם במקביל למסלול בפארק ומתחת לגשר.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
שושנת הרוחות בפארק עד הלום

הסיפור ההיסטורי המלא מאחורי פארק עד הלום

‏לפנינו לכיוון מזרח נראה גשר עד הלום, הגשר מאפשר מעבר מעל נחל לכיש ,הזורם מתחתיו. הגשר הוקם לראשונה בתקופה הרומית, לאורך ההיסטוריה, היה גשר זה חלק מדרך הים שחברה במצרים לסוריה ובמקום זה ממש בסוף המאה ה- 19. חידשו השלטונות הזמנים את הגשר. שמו היה נקרא "ג׳סר אשדוד" על שם הכפר הערבי שהיה כאן .לקראת ההכרזה על הקמת מדינת ישראל ב –  1948 הכינו כוחות הביטחון של הישוב היהודי בארץ הכנות לקראת הפגישה של צבעות ערב  ב-12 במאי בשנת 1948 בלבד לפני הכרזת המדינה, יצא כוח של גבעתי ,לפוצץ את הגשר חומר נפץ במשקל 300 קילוגרם עם פרדות.  אבל במהלך תנועה החליטו הפרדות שאינן יכולות לעמוד במשימה ונעצרו.

כתוצאה מכך נטלו החיילים מהפרדות את המטענים הציבו אותם תחת הגשר ופיצצו אותו.

בהתקפה על חילות מצרים נטלה חלק טייסת קרב בחיל האוויר הישראלי .זאת על- מנת להשמיד את הכוח המצרי.

למרות העבודות הקשות של לחימה בלתי פוסקת יומם ולילה לטובת בלימת הצבא המצרים שרצה להמשיך צפונה לתל אביב. מבצע פלשת הצליח ועצר את הצבא המצרי, אשר נשארו במקומם ולא התקדמו. ומכאן הגשר קיבל את שמו  "עד הלום" שכן הגשר עצמו קשר עצמו עם הכוח המצרי נשאר במקומו.

לאחר חמישה חודשים יצא  צה"ל למבצע יואב ,מלחמת העצמאות הסתיימה. במרכז הפארק  נמצאת האנדרטה לחללי צה״ל שנפלו בקרבות מלחמת העצמאות ומשמאל נראית עמדת פילבוקס שהוקמה ע"י הבריטים. במטרה להשליט סדר באזור . בכניסה לפארק ישנו מצג  של המנהיגים שעברו מכאן בדרך הים . עוד תזכורת לדרך הים הם עצי שקמה שניטעו פה.

עם הנסיגה המצרית , הוסכם עם ממשלת מצרים להנציח את זכרם של החיילים המצרים שנפלו בגזרת אשדוד במהלך קרבות מלחמת העצמאות. בכניסה לפארק ניצב אובליסק (אנדרטה). עשויה אבן גרניט אדומה וחקוקות בה בכתובת בערבית באנגלית בעברית כתב חרטומים ובנוסף. ניצב מול מצודת יואב בהסכם השלום התחייבו המצרים במקביל לשמור על האנדרטאות בסיני לזכר חיילים ישראלים שנהרגו שם.   גשר עד הלום מסמל עד היום את העמידה הנחושה של מדינת ישראל אל מול אויב חזק פי כמה כחלק מעבודות פיתוח הפארק שופץ הגשר.

הפילבוקס בפארק עד הלום

ניתן להמשיך וללכת מעבר לאזור האנדרטה , לחצות את נחל לכיש(מעליו) , יש שם את אנדרטת עובדי מע"צ .

בכניסה לפארק,  יש חורשה עם שולחנות פיקניק. אזור הנחל נראה היטב עם ריכוז צמחייה ירוקה. כדי להגיע לאזור האנדרטה והגשר, עליכם לעבור את את החורשה, לנסוע ישר ולאחר כ 200 מטרים תראו מימינכם מעבר משולט  ,שם נמצא הגשר והאנדרטה לחללי מלחמת יום העצמאות.

איך מגיעים:

בוויז : פארק עד הלום.

עליכם להגיע מכביש מספר 4 ולעלות על "מחלף עד הלום" המוביל לתוך העיר אשדוד.אם הגעתם מכיוון צפון עליכם לפנות ימינה לתוך המחלף ובפניה הראשונה הבאה ימינה לכיוון רחוב "שדרות משה סנה" . לאחר מכן בפנייה השנייה הבאה פנו ימינה . הפארק נמצא משמאלכם.

 

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק עד הלום

מיקום במפה

דילוג לתוכן