חשוב לדעת

חשוב לדעת

חשוב לדעת

פארק נהריים בעמק הירדן

כפר הנופש מעגן בכנרת

פסח 2019 מגיע אלינו עוד חודש ורבבות מטיילים יגיעו לאזור הצפון לטייל ולהנות מתוצאותיו של החורף המבורך. המים הרבים שירדו מזינים בעיקר את הכנרת ומגיעים ממקורות שונים העיקרי שבהם הוא נהר הירדן שהוא נגזרת של הבניאס, דן ושניר. חופים שבהם המים התרחקו מרחק רב מקו החוף התקרבו חזרה לשפת הכנרת והמים הצלולים והנקיים עושים חשק להיכנס.

באחד מחופיה הדרומיים של הכנרת, שזורה כמו תכשיט יקר ערך סביב צווארה של הכנרת, חלקת אלהים, העונה לשם, כפר הנופש מעגן עדן – זהו כפר נופש מטופח, נקי עם מרחבי דשא רבים השוכן צמוד לחוף הים. 112 יחידות נופש משפחתיות המהוות נוסחה מושלמת לחופשה משפחתית ישראלית המשלבת: פסטורליה, שלווה ומרחבים, ממש סמוך לחופה של הכנרת.

מיקומו של כפר הנופש

הכפר נמצא  בדרום הכנרת, והוא אידיאלי כנקודת יציאה לטיולי משפחות כגון: חמת גדרשמורת גמלא; המג’רסה; הזאכי ועוד. אחד המקומות היפים לטיול אשר נמצאים סמוך לכפר הנופש הוא “פארק נהריים -אי השלום” מיד נרחיב לגבי הביקור שלנו שם. קצת פרטים לגבי כפר הנופש, הכפר מחולק למספר מתחמים; לובי; חדר אוכל; חנות נוחות ; מתחם יחידות נופש משפחתיות;מתחם חדרים זוגיים קלאסיים. החדרים ממוזגים וכוללים : אמבטיה; סלון; יחידת הורים נפרדת; מטבחון מאובזר ב: כיור, פלטה חשמלית, מיקרוגל, ארונות ומקרר גדול ובכל חלל ישנה טלויזיה בכבלים (hot). ישנו גם חיבור לווי-פי ומחוץ ליחידה ישנו שולחן פיקניק עם כיסאות , לאילו החפצים לבשל/ למנגל בעצמם את ארוחותיהם- מתאים למשפחות אמרנו כבר..

חדר האוכל והחדרים

בחדר האוכל מוגשות ארוחות בוקר וערב-  בהתרשמותי חדר האוכל מרווח מאוד ומגיש מגוון רב של מאכלים. בערב שבת ניצב מזנון עשיר בהגשה עצמית שכלל בין השאר: בשר צלי; דג מושט; שניצלונים; עוף; נתחי עוף בסגנון סיני ועוד, לצידן, הוגשו תוספות רבות כגון; ספגטי; פירה קוסקוס וירקות. גם בר סלטים מכובד, אשר כלל מבחר סלטים טריים ,וטעימים הוכנו בסמוך למועד הגשתן. לגבי חלק מהמנות העיקריות – טעמן היה תפל (הדג ונתחי העוף), תוספת תיבול הייתה מועילה ומשפרת אותן.

לאחר שינה ערבה במיטות הנוחות, התעוררנו למזג אוויר מדהים, שמולנו פרוסה הכנרת במלוא הדרה, פכפוכי מים נשמעו היטב  בעקבות שפמנוני מים אשר מתגלגלים להנאתם על קו החוף – פשוט קסם על ים כנרת, חוויה המשרה רוגע שלווה. יצאנו אל חדר האוכל בכדי לטעון אנרגיה לקראת טיולנו, ארוחת הבוקר הייתה מלאת טעמים וצבעים וכללה: טונה, גבינות קשות,גבינות רכות, גבינות עזים ובקר ועוד. בנוסף מזנוני ירקות, עשירים, פרוסים בשלל צבעים וצורות. גם ריבוי מכונות הקפה, נותן מענה נאות לאוהבי הקפה השונים, ואפשר לנו להתעורר  כיאות.

פארק נהריים

מכפר הנופש יצאנו דרומה לכיוון פארק נהריים- אטרקציה בעמק הירדן הנמצאת במרחק נסיעה של כ -7 דקות בלבד. בכניסה לפארק הוקם אתר הנצחה ל- 7 הבנות שנרצחו בדם קר על-ידי חייל ירדני נתעב בשנת 1997. הוא ירה עליהן, בשעה שהיו בטיול שנתי בשטח הירדני – באי השלום. באתר ההנצחה, הנמצא בכניסה לפארק, הוקמה גבעה לכל ילדה, עם כיתוב שמה בעזרת פרחים בעיצוב מיוחד ונוגע ללב.

מה כולל הפארק

שביל הסכרים; אתר הנצחה; סיורים מודרכים לאי השלום בשטח הירדני עם מדריך ישראלי (הסיורים אך ורק בהזמנות מראש, בשבתות אין צורך להזמין מראש, אך יש צורך לברר על שעות הסיורים). את  הביקור התחלנו בסרט שכלל הסבר מפורט על נהריים: מפעל החשמל של פנחס רוטנברג  שבנייתו החלה בשנת 1928 והסתיימה בשנת 1932 וגם רגע על הקרבות שניטשו כאן. את הסיור הרגלי התחלנו בשביל הסכרים, שביל יפהפה המוקף בפרחים. השביל מוביל ל- 2 גשרים : האחד גשר הרכבת- גשר שהופצץ ע”י כוחותינו בשנת 1948 כדי למנוע את כניסת העיראקים לשטח ישראל. השני- גשר הירמוך אשר במקור הוקם בתקופה הממלוכית.

על גשר הרכבת- עבר תוואי רכבת העמק הידועה שנבנתה ע”י העות’מנים – קו המסילה הגיע לחיפה ומשם לדמשק. בין שני הגשרים נמצא, המפגש בין הירמוך, אשר מגיע מאזור סוריה במזרח, לבין הירדן המגיע  מאזור הכנרת בצפון בתעלת בטון מיוחדת הנקראת תעלת האפס.

“הזקן מנהריים”

הוא כינויו של פנחס רוטנברג, האדם המיוחד שהקים את מפעל החשמל הראשון בישראל, בסמוך לכאן בשטח הירדני. השם נהריים אינו לקוח מארם- נהריים כפי שרבים נוטים לחשוב, אלא על שום כך ש – 2 הנהרות הירדן והירמוך נפגשים כאן. לאחר שהתרשמנו מהמקום היפהפה, המתנו לאישור הכניסה לשטח הירדני, המתנה רבה מאוד, זאת  מאחר שלפי החוק, אסור לירדנים וישראלים לשהות בו זמנית בשטח האמור. ממש בסמוך לעמדת צה”ל ניצבת עמדת הירדנים, מדהים היה לראות את החיילים הירדנים ניצבים במעבר הגבול ללא נשקים – אות לסטטוס קוו השורר כאן.

נכנסנו עם הרכב הפרטי בשיירה אחרי המדריך לתוך המובלעת הירדנית ונסענו לכיוון אי השלום, כאן קיבלנו הסבר מפורט מפי המדריך, רונן, על שאירע כאן : מהמגדל הזה שאתם רואים בתמונה ירד החייל הירדני וירה צרור כדורים לעבר הבנות מבית שמש, אוטובוס נוסף מנופית עם ילדים בכיתה ב’ היה במקום ונותר בתוך האוטובוס. למרבית המזל, הנזק הסתיים ב 7 הרוגים  ומספר מועט של פצועים. הוא יכל להסתיים בצורה טרגית יותר, לאור העובדה שהוא ירה 3 מחסניות לעבר הילדים.

מבחינה גיאוגרפית

הנופים מדהימים, מצד אחד ,המזרחי, נראים ברקע בבירור, הרי הגלעד והרי הגולן נושקים יחדיו ויוצרים את משולש הגבולות: ירדן ישראל, סוריה. כמו כן בתחתית התמונה רואים את מפעל החשמל של רוטנברג הנמצא  28 מטרים מתחת לאגם נהריים. סיפור הסכרים שעמד מאחורי מפעל החשמל : רוטנברג הקים תעלת מים ארוכה מבטון מסכר דגניה (שהיה ממקימיו גם כן) וכך שלט בעוצמת הזרימה, סכר העודפים – דרכו הוזרמו מים אל אפיק הירמוך ובימי החורף חזרו המים מאגם נהריים . השני סכר הירמוך – אגר את מי הירמוך ומנע את גלישתם לירדן(מאחוריו נמצא אגם נהריים)השלישי סכר הרכבת – באמצעותו וויסת את המים בתעלת האפס. כך באמצעות שימוש בשלושת הסכרים, ויסת רוטנברג את עוצמת המים שזרמו לאגם נהריים ומשם למפעל החשמל. המפעל ייצר 18 מגהוואט חשמל. כיום אגם נהריים יבש.

היישובים שהוקמו בסמוך למפעל החשמל היו תל-אור ונהריים והם שימשו בתור מקום מגוריהם של העובדים והמנהלים של מפעל החשמל. המפעל הוחרב בשנת 1948 ע”י העיראקים ובכך הסתיימו 16 שנות פעילותו. גם היישובים הופצצו ע”י הצבא מאחר שמחבלים נהגו להסתתר בתוך המבנים הללו ולהפגיז משם.

בצד השני נשקפים נופיו המשכרים של רכס הרי יששכר הצבועים בתקופה זו בצבע ירוק.

עוד ניתן לראות את הירדן מתחתר ומתפתל תחת אפו של אי- השלום – הנקרא כך בדיוק משום שהירדן עובר מתחתיו וסביבו. מנקודה זו עברנו לתחנת רכבת מיתולוגית עם כתובות של אנשים שהמתינו לרכבת בתחנה זו בשנות ה- 40.

לסיכום

פארק נהריים הינו  חוויה מושלמת ומתאימה לכל המשפחה הכוללת : מורשת, נופים וגיאופוליטיקה.
מחירים: 35 ש”ח למבוגר, 25 ש”ח לילד, המחיר כולל את כל הפעילויות שצוינו בכתבה.
טלפון לבירורים והזמנות :054-5436730 או במייל : naharayimisland@gmail.com
או דרך אתר האינטרנט בכתובת: פארק נהריים. תאריך ביקור: 25/3/2019

***לאור החזרת שטח אי השלום לירדנים ב 4/2020 – לא ניתן להיכנס לשטח הירדני אלא רק בסמוך לגבול.
בכל אופן יש לברר עם המקום פרטים מלאים לפני הגעה.

למי מתאים

לכל הגילאים. עונה בשנה: חורף,סתיו,אביב. משך זמן: כ- 3 שעות. מפת הגעה: פארק נהריים.

פרטים לגבי כפר הנופש מעגן עדן :

כפר הנופש פתוח לאירוח כל ימות השנה.
הבריכה נפתחת לרחצה: ב- .5.4 ואילו חוף הים נפתח  ב- 19.4.
בחגי ישראל ובחודשי הקיץ יש פעילויות נוספות כגון: קומזיץ, ערבי זמר, מועדון ילדים, צוות הפעלה.
עוד במקום בית כנסת, מכבסה בשימוש עצמי, מועדון גלישה  המנוהל ע”י אדם בוטה (שייט בנבחרת ישראל) המאפשר גלישת מפרשיות וסאפ – בתשלום נפרד.
המלון כשר בהשגחת רבני צוהר.
מבחינת נגישות במלון 4 חדרים מותאמים כאשר 2 מתוכם בעלי נגישות מלאה.
לפרטים והזמנות: 04-6654400 .
מחירים: המחיר נע בין 680 ש”ח לזוג באמצע שבוע ויכול להגיע עד 1000 ש”ח לזוג על בסיס B.B.
להזמנות ופרטים – ניתן לפנות למלון במייל : maaganhv@netvision.net.il.
או דרך האתר בכתובת: כפר הנופש מעגן עדן.

מה בסביבה:

הסירה העתיקה בגינוסרהמג’רסה.

מפת הגעה:

פארק נהריים.

ולא לשכוח להביא :
מים
מצב רוח
כובע
ונשנוש

מסלולים נוספים באיזור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק נהריים אי השלום
דילוג לתוכן