לוגו אתר בא לי לטייל

חשוב לדעת

הירמוך בפארק נהריים

רקע

פארק נהריים

פארק זה נמצא באזור עמק הירדן דרומית לכנרת ולאזור צמח. הנמצאת במרחק נסיעה של כ -7 דקות בלבד. בכניסה לפארק הוקם אתר הנצחה ל- 7 הבנות שנרצחו בדם קר על-ידי חייל ירדני נתעב בשנת 1997. הוא ירה עליהן, בשעה שהיו בטיול שנתי בשטח הירדני – באי השלום. באתר ההנצחה, הנמצא בכניסה לפארק, הוקמה גבעה לכל ילדה. עם כיתוב שמה בעזרת פרחים בעיצוב מיוחד ונוגע ללב.

מה כולל הפארק

שביל הסכרים; אתר הנצחה; סיורים מודרכים לאי השלום בשטח הירדני עם מדריך ישראלי (הסיורים אך ורק בהזמנות מראש, בשבתות אין צורך להזמין מראש, אך יש צורך לברר על שעות הסיורים).

את  הביקור התחלנו בסרט שכלל הסבר מפורט על נהריים: מפעל החשמל של פנחס רוטנברג שבנייתו החלה בשנת 1928 והסתיימה בשנת 1932 וגם רגע על הקרבות שניטשו כאן. את הסיור הרגלי התחלנו בשביל הסכרים, שביל יפהפה המוקף בפרחים.

השביל מוביל ל- 2 גשרים : האחד גשר הרכבת- גשר שהופצץ ע”י כוחותינו בשנת 1948. כדי למנוע את כניסת העיראקים לשטח ישראל. השני- גשר הירמוך אשר במקור הוקם בתקופה הממלוכית.

עמק הירדן

על גשר הרכבת- עבר תוואי רכבת העמק הידועה שנבנתה ע”י העות’מנים – קו המסילה הגיע לחיפה ומשם לדמשק. בין שני הגשרים נמצא, המפגש בין הירמוך, אשר מגיע מאזור סוריה במזרח, לבין הירדן המגיע  מאזור הכנרת בצפון בתעלת בטון מיוחדת הנקראת תעלת האפס.

“הזקן מנהריים”

הוא כינויו של פנחס רוטנברג, האדם המיוחד שהקים את מפעל החשמל הראשון בישראל, בסמוך לכאן בשטח הירדני. השם נהריים אינו לקוח מארם- נהריים כפי שרבים נוטים לחשוב, אלא על שום כך ש – 2 הנהרות הירדן והירמוך נפגשים כאן. לאחר שהתרשמנו מהמקום היפהפה, המתנו לאישור הכניסה לשטח הירדני, המתנה רבה מאוד, זאת  מאחר שלפי החוק, אסור לירדנים וישראלים לשהות בו זמנית בשטח האמור. ממש בסמוך לעמדת צה”ל ניצבת עמדת הירדנים, מדהים היה לראות את החיילים הירדנים ניצבים במעבר הגבול ללא נשקים – אות לסטטוס קוו השורר כאן.

נכנסנו עם הרכב הפרטי בשיירה אחרי המדריך לתוך המובלעת הירדנית ונסענו לכיוון אי השלום, כאן קיבלנו הסבר מפורט מפי המדריך, רונן, על שאירע כאן : מהמגדל הזה שאתם רואים בתמונה ירד החייל הירדני וירה צרור כדורים לעבר הבנות מבית שמש, אוטובוס נוסף מנופית עם ילדים בכיתה ב’ היה במקום ונותר בתוך האוטובוס. למרבית המזל, הנזק הסתיים ב 7 הרוגים  ומספר מועט של פצועים. הוא יכל להסתיים בצורה טרגית יותר, לאור העובדה שהוא ירה 3 מחסניות לעבר הילדים.

הפקתם תועלת מהתוכן באתר שלי?
רוצים לעזור לי להמשיך לתחזק את האתר ולהעלות תכנים חדשים?
אשמח לתרומת סכום סמלי בעלות של כוס קפה, בלחיצה על הקישור הבא :
תבוא עליכם הברכה – גיל.
הרי הגלעד מנהריים

מבחינה גיאוגרפית

הנופים מדהימים, מצד אחד ,המזרחי, נראים ברקע בבירור, הרי הגלעד והרי הגולן נושקים יחדיו ויוצרים את משולש הגבולות: ירדן ישראל, סוריה. כמו כן בתחתית התמונה רואים את מפעל החשמל של רוטנברג הנמצא  28 מטרים מתחת לאגם נהריים. סיפור הסכרים שעמד מאחורי מפעל החשמל : רוטנברג הקים תעלת מים ארוכה מבטון מסכר דגניה (שהיה ממקימיו גם כן) וכך שלט בעוצמת הזרימה.

סכר העודפים – דרכו הוזרמו מים אל אפיק הירמוך ובימי החורף חזרו המים מאגם נהריים . השני סכר הירמוך – אגר את מי הירמוך ומנע את גלישתם לירדן(מאחוריו נמצא אגם נהריים)השלישי סכר הרכבת – באמצעותו וויסת את המים בתעלת האפס. כך באמצעות שימוש בשלושת הסכרים, ויסת רוטנברג את עוצמת המים שזרמו לאגם נהריים ומשם למפעל החשמל. המפעל ייצר 18 מגהוואט חשמל. כיום אגם נהריים יבש.

היישובים שהוקמו בסמוך למפעל החשמל היו תל-אור ונהריים והם שימשו בתור מקום מגוריהם של העובדים והמנהלים של מפעל החשמל. המפעל הוחרב בשנת 1948 ע”י העיראקים ובכך הסתיימו 16 שנות פעילותו. גם היישובים הופצצו ע”י הצבא מאחר שמחבלים נהגו להסתתר בתוך המבנים הללו ולהפגיז משם.

בצד השני נשקפים נופיו המשכרים של רכס הרי יששכר הצבועים בתקופה זו בצבע ירוק.

עוד ניתן לראות את הירדן מתחתר ומתפתל תחת אפו של אי- השלום – הנקרא כך בדיוק משום שהירדן עובר מתחתיו וסביבו. מנקודה זו עברנו לתחנת רכבת מיתולוגית עם כתובות של אנשים שהמתינו לרכבת בתחנה זו בשנות ה- 40.

הרי הגלעד

לסיכום

פארק נהריים הינו  חוויה מושלמת ומתאימה לכל המשפחה הכוללת : מורשת, נופים וגיאופוליטיקה.
מחירים: 35 ש”ח למבוגר, 25 ש”ח לילד, המחיר כולל את כל הפעילויות שצוינו בכתבה.
טלפון לבירורים והזמנות :054-5436730 או במייל : naharayimisland@gmail.com

***לאור החזרת שטח אי השלום לירדנים ב 4/2020 – לא ניתן להיכנס לשטח הירדני אלא רק בסמוך לגבול.
בכל אופן יש לברר עם המקום פרטים מלאים לפני הגעה.

למי מתאים

לכל הגילאים. עונה בשנה: חורף,סתיו,אביב. משך זמן: כ- 3 שעות. מפת הגעה: פארק נהריים.

רוצים לקבל עדכונים  והמלצות חדשות  ממקומות שמטיילים שביקרו בהם 
היכנסו לקבוצת שלנו בפייסבוק "מטיילים מכייפים ומשתפים". תוכלו לשתף בעצמכם ולהתייעץ עם חברי הקבוצה.

סקרנים לדעת איפה טיילנו  לאחרונה ?
עיקבו אחרינו גם באינסטגרם ותקבלו המלצות רלוונטיות ועכשוויות :Baliletayel

 רוצים המלצות שבועיות עדכניות מטיולים אחרונים?  הצטרפו לערוץ הוואטסאפ החדש שלנו :לחצו כאן

מסלולים נוספים באיזור

האטרקציות המומלצות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פארק נהריים אי השלום

מיקום במפה

נגישות
נגישות
רמת קושי
רמת קושי
סוג מסלול
סוג מסלול
מאפייני מסלול
מתאים ל
מתאים ל
עונה בשנה
עונה בשנה
דילוג לתוכן